Aile hakiminden itiraf gibi açıklama! Tahribatları var ama...

Kadını şiddetten koruma bahanesiyle çıkarılan fakat daha kötü bir erozyona yol açan 6284 sayılı kanunun iğrenç yüzü, TİHEK tarafından düzenlenen bir çalıştayda bir kez daha gözler önüne serildi.

Kadın 24.11.2019 - 16:53 24.11.2019 - 16:53

Kadını şiddetten koruma bahanesiyle çıkarılan 6284 sayılı kanun benzeri hukuki uygulamaların ailelerde yol açtığı erozyon, Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu’nun (TİHEK) düzenlediği çalıştayda gözler önüne serildi. “Şiddetin Önlenmesi Çalıştayı”nda konuşmacı olarak yer alan Aile Hakimi Vedat Yılmaz’a yöneltilen 6284 sayılı kanuna ilişkin soruya verilen cevap, salonda soğuk duş etkisi oluşturdu. Babalar ve Çocuklar Derneği Başkan Yardımcısı Ramazan Tan’ın dillendirdiği, “Kadın size dilekçe verdi ve ‘akşam sevgilimle yatacağım, kocam eve gelirse beni keser. Uzaklaştırma talep ediyorum’ dese ne karar verirsiniz?” sorusu 6284 sayılı kanunun iğrenç yüzünü gözler önüne serdi. 

Hakim Yılmaz ise şiddetin önlenmesi için çıkarılan hukuki uygulamaların toplumda nasıl ahlaki erozyona sebeb olduğunu, verdiği şu cevapla açığa çıkardı:

“Ben finansör sen organizatör!”

“Bizim adliyemizde adalet kart sistemimiz var, başta yoktu. O zaman 4320 sayılı kanun vardı (6284 ile) çok benzeşen bir yasa. Kapımı birisi açtı, geldi oturdu. ‘Hakim bey’ dedi, ‘Beni uzaklaştırdın evden. Bizim hanım dostunu evine aldı. Nafaka da bağladın, ben de finansör oldum. Sen de hukuki organizasyonu yaptın. Böyle bir eserimiz var, ne yapacağız’ dedi... Böyle bir yol açık!” Konuşmasının devamında ilginç bir şekilde 6284 sayılı kanunu savunan Hakim Yılmaz’ın, “6284 böyle bir şey, zararları var, tahribatları var fakat o akşam belki bir olayı önlüyoruz ivedi olarak. Yani önleyici bir şeyi var. Olmayan bir şeyin tablosunu çıkaramıyoruz, biz neyi önledik bilmiyoruz. Önlemiştir bir şeyler” şeklindeki sözleri dikkat çekti.

Yeni Akit-Faruk Arslan

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@