Ajax tribünlerinde neden 'İsrail bayrağı' var?

Avrupa futbolunun önemli kulüplerinden biri olan ve Hollanda'nın başkenti Amsterdam'da kurulan Ajax'ın tirbünlerinde neden İsrail bayrağı var? İşte detaylar...

Spor 09.05.2019 - 00:33 09.05.2019 - 00:33

Ajax tribününde yer alan 'İsrail bayrakları' görenlerini dikkatini çekmeye devam ediyor. İsrail bayraklarını görenler 'Ajax, Yahudi takımı mı?' sorularını akıllara getirmeye devam ediyor...

SÜPER YAHUDİLER

Hollanda’da Ajax Amsterdam taraftarları kendilerini ‘Süper Yahudiler – Super Jews’ olarak tanımlıyor. Hatta tezahüratları bile var: “Zıpla zıpla, zıplamayan Yahudi değildir” diye… Bazı taraftarların vücutlarına yaptırdığı Davud Yıldızı dövmeleri dikkat çekiyor.

AJAX YAHUDİ KULÜBÜ DEĞİL

‘Ajax’ Yahudi kulübü olmadığı daha önce birçok kez açıklanmıştı. Ayrıca gerçekten Yahudi olan taraftar sayıları oldukça az. Peki neden Yahudilik bu kulüplerde bir sembolizm olarak kullanılıyor?

BATI'NIN KUDÜS'Ü AMSTERDAM

Ajax’ın Yahudilik sembolizmi Amsterdam’ın II. Dünya Savaşı öncesi batının Kudüs’ü olarak anılmasından geliyor. Bu dönemde şehirdeki Yahudi nüfusunun 80 bin kişi civarında olduğu sanılıyor. Tabİi ki bu nüfusun büyük bir çoğunluğu Ajax taraftarıydı. Kulübün 1990’lara kadar kullandığı De Meer Stadyumu ise Yahudilerin çokça yaşadığı şehrin doğu kısmında yer alıyordu.

Gazeteci Hans Knoop, o dönemi şöyle özetliyor: “Deplasmana gelen taraftarlar merkez istasyondan stadyuma kadar tramvaya binerlerdi. Tramvay tam da Yahudi mahallesinin göbeğinden geçerdi. İşte rakip takım taraftarlarının birçoğu hayatlarında ilk defa o zaman gerçek bir Yahudi gördüler. Kafalarında Ajax’ı tanımlarlarken bu manzaradan etkilenmemeleri mümkün değil.”

KULÜBE ÇOK SAYIDA YAHUDİ HİZMET ETTİ

II. Dünya Savaşı’ndan sonra Ajax’ın birçok Yahudi yöneticisi oldu. Jaap Van Prag, oğlu Michael daha sonrasında Uri Coronel, bu kulübün başkanlığını yapmış bazı kişilerdi. 1960 ve 70’lerde ayrıca Bennie Muller ve Sjaak Swaart gibi futbolcular, Sao Muller gibi futbolcuların ve taraftarların gönlünde taht kurmuş fizyoterapistler kulüpte görev alan diğer Yahudi isimler oldular.

YAHUDİLİK HAKKINDA HİÇBİR FİKİRLERİ YOK

Fakat esas hikâye 1970’lerde başladı. Hollanda Ligi’nde Ajax sürekli antisemitist hakaretlere maruz kalmaya başlamıştı. Bununla savaşmak için holigan grubu ‘F Side’ 1976’da resmi olarak Yahudi sembolizmini pankartlarında ve tezahüratlarında kullanmaya başladılar.

Gazeteci Hans Knoop, gözlemlerini şöyle paylaşıyor: “Bu grup hâlâ aktiftir. Enteresandır ama üyelerinin Yahudilikle ya da İsrail’le dayanışma gibi özel bir ilgileri olduğu söylenemez. Hatta bence Ajax taraftarlarının yüzde 90’ı İsrail’in nerede olduğunu dahi bilmiyorlardır. ‘Yahudiler, Yahudiler, Süper Yahudiler’ diye bağırdıklarında sadece takımlarını ateşlemeyi düşünüyorlar. Başka bir amaçları yok.”

AJAX'IN RAKİPLERİ DE 'HAMAS' DİYE BAĞIRIYOR

Fakat bazen iş tatsızlaşıyor. Rakip taraftar grupları bu esprili yaklaşıma antisemitist yanıtlarla karşılık veriyor. Mesela Feyenoord Rotterdam taraftarları derbi maçlarda “Hamas Hamas Yahudiler Gaz’a” ya da “Yahudi Avlamaya Gidiyoruz” diye tezahürat yapıyorlar. Knoop, rakip taraftarların aslında bu davranışları antisemitizm niyetiyle yapmadıklarını sadece Ajax’a karşı olduklarını söylüyor. Yine de düşüncelerinin temeli şu: “Ajax Yahudi’dir. Dolayısıyla biz Yahudileri sevmiyoruz.” Feyenoord'un bir başka tezahüratı da, gaz odalarında duyulan gaz sesini anımsatan 'sssssss' sesi. Kendi halinde Ajax taraftarları korkudan deplasmana gidemezken, Hollanda hoşgörü ülkesi etiketini yeniden düşünür oldu. Ajax, Nazi işgali sırasında diğer kulüpler gibi Yahudi oyuncu ve üyelerini kulüpten atmıştı. 

BAŞKANDAN 'YAHUDİLİK' UYARISI

Anketlerde Yahudilik'le ilgili en temel bilgiden bile bihaber oldukları ortaya çıkan Ajax taraftarlarına yönelik anti-Semitist tezahüratın artması üzerine, kulüp başkanından uyarı geldi. Kulüp Başkanı John Jaakke, maçlara din ve siyasetin karışmaması için taraftarlara, 'Kendinizi Yahudi gibi göstermeyin' çağrısı yaptı. İşi vücutlarına Davud yıldızlı dövmeler yaptırmaya ve maçlarda İsrail bayrağı açmaya kadar vardıran Ajax taraftarlarından bazıları başkanın çağrısına uymaya, bazıları ise uymamaya karar verince, kulüpte kriz çıktı. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@