AK Parti'den AB'ye çağrı: Yunan tiyatrosuna izin verilmemeli!

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, Doğu Akdeniz'de yaşanan gelişmelere ilişkin paylaşımda bulunarak, "Avrupa Birliği, Yunanistan'ın tüm Avrupa'yı 'Yunan tiyatrosu'na çevirmesine izin vermemelidir." ifadelerini kullandı.

Gündem 11.08.2020 - 14:34 11.08.2020 - 14:34

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, tansiyonun yüksek olduğu Doğu Akdeniz'deki gelişmelere ilişkin Twitter paylaşımında bulundu.

Yunanistan'ın haksız, hukuksuz ve saldırgan politikalarına destek için Avrupa Birliği'ni (AB) toplantıya çağırdığını belirten Çelik, "Avrupa Birliği, Yunanistan'ın tüm Avrupa'yı 'Yunan tiyatrosu'na çevirmesine izin vermemelidir." dedi.

Yunanistan'ın Türkiye'nin jestine karşılık ikiyüzlü bir politika ortaya koyduğunu belirten Çelik, şu açıklamalarda bulundu:

"Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatları doğrultusunda diplomasiye alan açmak için ciddi adımlar attık. Türkiye, barışçıl tutumunu ortaya koydu, diplomasiye şans tanıdı ve diyalog kanallarının canlandırılmasına dönük bir iyi niyetli adımlar attı.

"Yunanistan ikiyüzlü bir politika ortaya koydu"

Yunanistan ise her zamanki gibi diplomasiyi 'Yunan tiyatrosu'na çevirmeye çalıştı. Yunanistan Türkiye'nin jestini çözüm için bir fırsat olarak değerlendirmek yerine, samimiyetsiz ve ikiyüzlü bir pratik ortaya koydu ve Mısır ile korsan anlaşma yapma yoluna gitti. Bu sözde anlaşma, uluslararası hukuka ve Türkiye'nin Libya ile Doğu Akdeniz’de akdettiği meşru anlaşmaya aykırı olduğu gibi Yunanistan tarafının Türkiye'nin iyi niyetini suistimal etme niyetini açıkça ortaya koymuştur."

"Avrupa, 'Yunan siyasi tiyatrosu'nun aleti olmamalıdır"

Türkiye'nin uluslararası hukuktan kaynaklanan haklarını kullanmak ve önceden planlanan çerçevede faaliyetlerini sürdürmek üzere kararlı bir şekilde harekete geçtiğinin altını çizen Ömer Çelik, icra edilen faaliyetlerin "Mavi Vatan" içerisinde olduğunu ve Yunanistan'ın konunun muhattabı olmadığını belirterek, "Son hadise, Akdeniz’de gerginliği arttıran tarafın Türkiye değil, Yunanistan olduğunu tüm dünyaya göstermiştir. Avrupa ise halen Yunanistan'ın çözümsüzlüğü dayatan politikalarının ardından sürüklenmektedir. Avrupa, 'Yunan siyasi tiyatrosu'nun aleti olmamalıdır." ifadelerini kullandı.

"Yunanistan gaspçılık arayışlarını bir kenara bırakmalı"

"Yunanistan gaspçılık arayışlarını bir kenara bırakmalı" diyen AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, "Doğu Akdeniz'de Mavi Vatanımızı göz ardı eden her türlü hukuksuzluk, boşa çıkmaya mahkumdur" değerlendirmesinde de bulunarak, şunları kaydetti:

"Bölgedeki Yunan adalarının Türkiye'nin kıta sahanlığını kesmesi gibi bir iddia uluslararası hukukun hakkaniyet ilkesine aykırıdır. Yunanistan gaspçılık arayışlarını bir kenara bırakmalı. Doğu Akdeniz'de Mavi Vatanımızı göz ardı eden her türlü hukuksuzluk, boşa çıkmaya mahkumdur. Devletimiz, Akdeniz’deki hak ve menfaatlerimizi ve KKTC'nin çıkarlarını koruyacak irade, kararlılık, imkan ve kabiliyete sahiptir.

Cumhurbaşkanımızın talimatları net ve açıktır. Oruç Reis, ülkemizin BM'ye bildirdiği hudutlar çerçevesinde sismik araştırma faaliyetlerini sürdürecek, Kahraman Silahlı Kuvvetlerimiz gemimize herhangi bir askeri müdahalede bulunulmasına izin vermeyecektir."

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@