AK Parti Genel Başkan Yardımcısı, Parti Sözcüsü Çelik, Avrupa Parlamentosu’nun Türkiye raporuna sert tepki göstererek, "Doğu Akdeniz, Ege ve Kıbrıs meselesinde Yunan-Rum tezlerini esas alan bir yaklaşım sergilemişler." dedi.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı, Parti Sözcüsü Çelik, Avrupa Parlamentosu’nun Türkiye'yi hedef alan raporuna sert tepki gösterdi.

Mustafa Sarıgül'e Yunanistan'da saldırı girişimi Mustafa Sarıgül'e Yunanistan'da saldırı girişimi

Ömer Çelik sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, "Avrupa Parlamentosu yine gerçeklerden kopuk ve sorumsuz bir Türkiye raporu hazırlamış. Doğu Akdeniz, Ege ve Kıbrıs meselesinde Yunan-Rum tezlerini esas alan bir yaklaşım sergilemişler." açıklamasında bulundu.

AK Parti Sözcüsü Çelik'in açıklamaları şöyle:

AP göçmenler konusunda üstüne düşenleri yapmayan Avrupa ülkelerini eleştiren ve Türkiye’ye teşekkür eden bir tutum içinde olmalıdır. Ayrıca Türkiye’ye verdiği sözleri yerine getirmeyen AB kurumlarına dönük somut eylem planı önermelidir.

Eleştirdiği konularda Türkiye ile demokratik dayanışma üretmek yerine sadece Türkiye eleştirisi yapan bir yaklaşım sağlıklı değildir. Demokratik kavramları dar bir bakış açısıyla birer siyasi kaldıraç gibi kullanmak bencil bir yaklaşımdır.

AP demokrasi ve dış politika konularında diyalog ve ahde vefa temelinde somut demokratik dayanışma mekanizmaları üretmelidir. Sömürge komiseri diliyle yapılan bencil değerlendirmelerin bir anlamı yoktur."