Partisinin Buca İlçe Başkanlığını ziyaret eden Hamza Dağ, burada basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Dağ, muhalefet cephesinin "küçük görme", "ötekileştirme" ve "tehdit" dilini yoğun şekilde kullanmaya devam ettiğini gözlemlediklerini söyledi. Edremit'te düzenlenen 5. Kitap Fuarı'nda da bu dilin kullanıldığını kaydeden Hamza Dağ, şöyle konuştu:

"Edremit'te kitap fuarı adı altında, güya bilim üzerinden yol alarak hem CHP'li belediyenin organize ettiği bir yerde hem de CHP'li siyasetçilerin hem Cumhurbaşkanı'mıza hem bakanlarımıza, milletvekillerimize tehdit diliyle sürekli yargılanmaktan bahsettiklerini görüyoruz. Helalleşme diyen CHP'nin gerçek zihniyeti aslında bu organizasyonlarla ortaya çıkıyor. Orada siyasiler, hukukun önüne geçip, hukukun yerine geçip yargılanmaktan bahsediyorlar. Bizim hiç kimseden korkumuz yok. 20 senedir bu millete sadece ve sadece hizmet ettik, 20 sene daha hizmet edeceğiz bu zihniyete karşı. Helalleşmekten bahsedenler, önlerine imkan geldiğinde hesaplaşmaktan ya da yargılamaktan bahsediyorlar. Bu tehdit diline pabuç bırakacak halimiz yok. Bu tehdit dilini vatandaşımız da gayet iyi bir şekilde görüyor."

Şarkıcı Gülşen'in sözleri

Şarkıcı Gülşen'in imam hatip mensuplarına yönelik ifadelerine de değinen Dağ, sözlerine şöyle devam etti:

"Biliyorsunuz bir sanatçı diye ifade edilen, aslında sanatıyla hiç gündem olmayan, sürekli verdiği siyasi mesajlarla gündem olan bir kişinin yapmış olduğu açıklama, toplumumuzun önemli bir kesimini ciddi anlamda rencide etmiştir. İmam hatipler dün vardı, bugün var, yarın da olacaklar, bundan sonra da olmaya da devam edecekler ve ki bu ülkenin, Cumhuriyet'in kurmuş olduğu okullarda yetişmiş insanlardır. Ben de bir imam hatip lisesi mezunuyum. Bu anlamda bu ülkeye sadece ve sadece bu millete hizmet etmeyi düşünen insanlardır."

Kılıçdaroğlu'na açıklama yapma çağrısı

Gülşen'in sözlerinin istihza, küçük düşürme ve ötekileştirme içerdiğini ve bunu kınadıklarını, yargıda da bu konuda işlem başlatıldığını hatırlatan Hamza Dağ, şunları kaydetti:

"Hem bu tehdit dili noktasındaki hareketlerde hem de istihza içeren şeylerde ki bugünkü açıklamalara baktığımızda espri olarak nitelendirenler var ama bu bir espri değildir, bu toplumun bir kesimini küçük görmeye ilişkin bir mantıktır. Onun için de öyle espri deyip geçiştirilecek bir nokta değildir. Muhalefete, Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı'na çağrımız şudur: Siz bu tehdit dilinin ve bu küçük görme dilinin neresindesiniz? Önünde misiniz, arkasında mısınız, yanında mısınız, yoksa karşısında mısınız? Bununla ilgili bir açıklama da ortaya koyarsanız helalleşmeniz gerçekten samimi mi değil mi bu millet de görmüş olur."

Hamza Dağ'a AK Parti Buca İlçe Başkanlığındaki ziyaretine İzmir milletvekilleri Yaşar Kırkpınar ve Ceyda Bölünmez Çankırı ile AK Parti İzmir İl Başkanı Kerem Ali Sürekli eşlik etti.

Canan Kaftancıoğlu ve Özgür Özel 'espri' ifadesini kullanmışlardı

Kılıçdaroğlu, 'terör örgütü PKK' diyemiyor ama 'IŞİD' diyebiliyor Kılıçdaroğlu, 'terör örgütü PKK' diyemiyor ama 'IŞİD' diyebiliyor

CHP'li Canan Kaftancıoğlu yaptığı paylaşımda, "Kişinin fikri ya da esprisine katılmamakla kişiye saldırmak, tehdit etmek ya da hedef göstermek apayrı şeyler. Yargının bağımsız olduğu demokratik ülkelerde katılmadığınz espriye gülmez, fikre de karşı fikir sunarsınız olur biter. Sanatçı #Gülşen’e yapılanlara bir de bu açıdan bakın" dedi.

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, TBMM'de düzenlediği basın toplantısının ardından Gülşen hakkında, "İmam Hatipler diğer okullarımız gibi hepimizin, bu memleketin evlatlarını yetiştiren; CHP döneminde yasa ile kurulmuş, dinin gereklerini insanlara doğru şekilde ve devlet eli ve denetimi ile öğretmek üzere kurulmuş okullar. Hiçbir okula yapılmaması gerektiği gibi bu okullarla ilgili de şaka da olsa espri de olsa bu şekilde bir tanımlama yapılmamalı. Nasıl bir açıklama yapıldı tam bilmiyorum ama mutlaka düzeltilecektir. Maksadını aşmış bir espri insanların kalbini kırdı, hızlı bir şekilde telafi edileceğini umuyoruz. Biz de sürecin takipçisi olacağız." ifadelerini kullandı.