AK Parti'den yeni açıklama!

AK Parti İstanbul İl Başkanı Bayram Şenocak yaptığı açıklamada, yaklaşık 2 bin 675 oyun YSK'da sıfır olarak gözüktüğünü söyledi.

Seçim 2019 02.04.2019 - 15:38 02.04.2019 - 15:38 Bülent Deniz

AK Partiİstanbul İl Başkanı Bayram Şenocak düzenlediği basın toplantısında, "Oy verme işleminin başlamasından itibaren mevzuata aykırı, adil seçim ortamını ifsat eden hileler ve usulsüzlükler tespit etmiş olduk." dedi.

Tüm itirazlarını, 39 ilçe seçim kuruluna bugün saat 15.00 itibariyle teslim ettiklerini belirten Şenocak, "2675 oydan bahsediyorum. Şu anda bunlar YSK'da 0 oy olarak görünüyor. Bu süreç içerisindeki tüm oy kullanan seçmenlerimizin haklarını koruyacak hukuki süreci sağlamamız gerekiyor. İlçe seçim kurulunu bu süreci yönetme noktasında daha gayretli olmaya göreve davet etmiş olayım" dedi. 

Şenocak'ın açıklamaları şöyle; 

"Binali Yıldırım beyin sandık tutanağa ve cetvele 127 olarak işlenmiş ama burada bir farklılık var. Bu verileri giren memurlar, bu verileri sadece sıfır olarak kayda girmişler. 2675 oy var bizim bu şekilde tespit ettiğimiz. Bunlar YSK'da bu şekilde görünüyor. Bunlar üzerinde gerekli hukuki işlemi başlatacağız. Bizim bu süreç içerisindeki tüm oy kullanan seçmenlerimizin hakkını hukukunu koruyarak süreci o şekilde işletmek istiyoruz. Ben burada tekrar ilçe seçim kurulunu bu süreci yönetme konusunda daha gayreti davranma konusunda davet etmiş olayım. Birbirini tutan bir sonucu siz veri aktarırken sıfır olarak kaydedemezsiniz. Geçersiz oyların yeniden sayılması noktasında yine devam ediyoruz. 319 bin 578 geçersiz oy durumuyla karşı karşıyayız. Bu yeni durumda zarfın içindeki bir pusulanın eksikliği ya da fazlalığı nedeniyle binlerce oyun geçersiz olması durumuyla karşı karşıyayız. Bir sandıkta 25 bin oy geçersiz olarak kaydedilmiştir. Demokrasilerde asıl olan şeffaflıktır. İBB meclis üyeliği seçim sonucunda Cumhur İttifakı 180, Millet İttifakı 130 olarak görülmesi şaibe oluşturmaktadır"

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@