Akil bin Ebi Talib kimdir? Akil bin Ebi Talib ‘in hayatı...

Akil bin Ebi Talib kimdir? Akil bin Ebi Talib nerede doğmuştur? Akil bin Ebi Talib ne zaman doğmuştur? Akil bin Ebi Talib nasıl Müslüman olmuştur? Akil bin Ebi Talib nasıl hicret etmiştir? Akil bin Ebi Talib nasıl evlenmiştir? Akil bin Ebi Talib’in cesareti, Akil bin Ebi Talib ‘in hayatı, Akil bin Ebi Talib’in vefatı…

İslam 18.12.2019 - 17:46 18.12.2019 - 17:46

İşte, "Akil bin Ebi Talib kimdir? Akil bin Ebi Talib nerede doğmuştur? Akil bin Ebi Talib ne zaman doğmuştur? Akil bin Ebi Talib nasıl Müslüman olmuştur? Akil bin Ebi Talib nasıl hicret etmiştir? Akil bin Ebi Talib nasıl evlenmiştir? Akil bin Ebi Talib’in cesareti, Akil bin Ebi Talib ‘in hayatı Akil bin Ebi Talib’in vefatı…" sorualrının cevapları...

Hz. Akil, Peygamberimizin amcasının oğlu, Hz. Ali ve Ca'fer-i Tayyar'ın (r.a.) kardeşidir. Yaşca Hz. Ali'den de, Hz. Ca'fer'den de büyüktü. Akil (r.a.) başlangıçtan beri Islâm'a yakınlık duyuyordu. Peygamberimize karşı da aşırı bir sevgisi vardı. Ancak müşriklerin baskı ve işkencesinden çekindiği için, bu düşüncesini açığa vuramıyordu.

Akil, müşriklerin Peygamberimize yaptıkları işkencelere ve buna karşı Peygamberimizin sebâtna yakından şahid oldu. Bununla ilgili bir hâtırasını şöyle anlatıyor:

"Kureyş'in ileri gelenleri babama gelerek, 'Yeğenin bize üzücü şeyler söylüyor, putlarımıza sataşıyor. Onu bundan vazgeçirsen iyi olur' dediler. Babam da benden Resulullahı bulup getirmemi istedi. Gittim, onu buldum. Yorgunluktan doğru dürüst yürüyemiyordu. Benden yardım istedi. Biraz sonra babamın yanına geldik. Müşrikler hâlâ oradaydı. Babam Resulullaha hitaben, 'Yeğenim, sana olan sevgimi biliyorsun. Bunlar senin kendilerini üzdüğünü söylüyorlar. Bundan vazgeçsen iyi olur' dedi. Resulullah gözlerini semaya kaldırdı, "Güneşi görüyor musunuz?' diye sordu. Onlar, 'Evet görüyoruz' dediler. Resulullah, 'Allah'a yemin ederim ki, benim bu dâvâdan vaz geçmem, birinizin güneşten bir parça ile ateş yakışı kadar imkânsızdır' dedi. Babam onun bu kararlılığını görünce, 'Yemin ederim ki, yeğenim hiçbir zaman yalan söylememiştir. Aklınızı başınıza alın ve gidin' dedi.

"Akil bin Ebî Talip, müşriklerin baskıları sebebiyle istemediği halde Bedir Savaşına katıldı. Esir edildi. Kendisi fakirdi. Kurtuluş fidyesini ödeyecek parası yoktu. Peygamberimizin isteği üzerine onun kurtuluş fidyesini esirler arasında bulunan ve o sırada henüz Müslüman olmayan amcası Hz. Abbas ödedi. Hudeybiye Sulhünden sonra Müslüman olan Hz. Akil, Mûte Savaşına iştirak etti. Savaş dönüşü ağır bir hastalığa yakalandı. Bu sebeple Mekke'nin fethine, Hüneyn ve Tâif gazalarına katılamadı. Bu onu derinden üzdü.

Akil (r.a.), Resulullahı çok severdi. Her fırsatta ona olan bağlılığını gösterirdi. Resulullah da onu çok severdi ve "Ben seni iki cihetten seviyorum. Birincisi, yakın akrabamsın. İkincisi amcamın seni çok sevdiğini bildiğim için" buyurarak iltifat ederdi. Bu iltifat onu çok sevindirirdi.

Hz. Akil, sünnete bağlılığı ile temayüz etmişti. O, Müslümanları Cahiliye âdetlerine uymaktan veya dinde olmayan şeyler icat etmekten sakındırırdı. Evlendiği zaman kendisini, "Çoluk çocukla birlikte kutlu olsun" diye tebrik ettiler. Hz. Akil müdahale etti. Tebriğin sünnete uygun olmasını istiyordu. Onlardan "Allah hanımının bereketini sende ve senin üzerinde kılsın" demelerini istedi.

Çünkü Resulullah evlenenleri böyle tebrik ediyordu. Akil (r.a.) zamanının mühim ilimlerinden biri olan soy sop ilmini iyi bilirdi. Bu sebeple, Hz. Ömer mal dağıtımı için düzenli bir defter tutmak istediğinde Ebû Akil ile birlikte bu işi bilen bir kaç kişiyi tayin etmişti. Akil (r.a) Hz. Muâviye'nin halifeliği zamanında vefat etti.

Allah onlardan razı olsun.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@