Akkoyunlu'dan ezber bozan açıklamalar: 'Kasım Süleymani Şiiliğe kurban edildi'

Habervakti yazarı Murat Bahadır Akkoyunlu, İranlı general Kasım Süleymani'nin ABD tarafından öldürülmesinin ardından dikkat çeken açıklamalarda bulundu.

Dosya 03.01.2020 - 19:31 03.01.2020 - 19:31

Habervakti yazarı Murat Bahadır Akkoyunlu'ya 'Kasım Süleymani suikastını' sorduk ve dikkat çeken cevaplar aldık. Irak'ta ve İran'da yaşananların dünü bugünü, küresel çetenin bölgede kurduğu tezgahları deşifre eden Akkoyunlu'dan belge niteliğinde açıklamalar geldi.

SADDAM'I CIA BAŞA GÖTÜRDÜ

Irak'ın devrik lideri Saddam Hüseyin'i Irak'ın başına ABD dış servisi CIA'nin getirdiğini vurgulayan Akkoyunlu, ''Saddam Hüseyin'i ABD muhalifi sanabilirsiniz. Cemal Abdülnassır'ın oğlunun hatıralarında, o dönemki CIA'nin bölge sorumlusu olan ve sonradan ABD Başkanı da olan George W. Bush tarafından Hüseyin başa geçirildi. Saddam, iktidarı boyunca Sunni-Arapçı bir iktidar oluşturdu. Zaman zaman Şiileri, Kürtleri, Türkleri katlettiği biliniyor. Saddam'dan önce Irak'ta Şii nüfus oranı yüzde 15 iken, ABD ve İngiltere destekli Saddam'ın Arapçı-Sunni politikası yüzünden bugün Irak'ta Şii oranı yüzde 60'a ulaştı. İran'daki Hümeyni Hareketi'nden sonra Irak'ta Şiiler de Hümeyni'nin gönüllüsü oldu. Saddam'dan sonra ABD, Irak'ı işgal ettikten sonra ülkeyi Şiilere emanet etti. Hatırlayın Irak'ın güneyindeki Şiilerin yoğun olduğu bölgelerde direniş olmamıştı. Irak işgalinde Şii lider Sistani o dönem 'ABD'ye karşı savaşmanın haram olduğuu söylemişti. Şu an Basra'daki tüm petrol alanları İngiliz şirketleri kontrolünde.'' ifadelerini kullandı.

İRAN'DA TEK MİLLET YOK

İran isminin 1925'te ortaya çıktığını vurgulayan Akkoyunlu, ''700'lerden 1920'lere kadar, İran'ın bulunduğu bölge değişik Türk devletleri hakimiyetindeydi. 1925'te İran haritasını çizip, Azerbaycan'ın güneyini de katan İngiltere orayı Perslerin soyundan bir iktidara teslim etti. Taşerön iktidar halkı bezdirdi. İran milleti diyemiyorum, çünkü İran'da tek millet yoktur.'' ifadelerini kullandı.

ABD, DERİN İRAN'IN ŞİİCİLİK POLİTİKASINI DESTEKLİYOR

Humeyni Hareketi'nden sonra Devrim Muhafızları ve Ayetullahlar, İran ekonomisinin yüzde 40'ının sahibi olduğunu vurgulayan Akkoyunlu, ''İran devleti bu yapıyı deetleyemiyor. Bu yapıların kendi askerleri var. Bu askerler Irak'ta ve Suriye'de katliamlar yapıyor. Suriye ordusu kalmadı, bu boşuğu İran doldurdu. Bu derin İran, ABD'deki derin Pentagon'la müttefik. ABD ile İran, YPG üzerinden Deyr Zor'da Suriye petrollerine çökmüş durumda. ABD kontrolünde, derin İran'ın İslam dünyasında yürüttüğü Şiicilik politikası Irak'taki gösterilerle birlikte arızalandı.'' ifadelerini kullandı.

SÜLEYMANİ, ŞİİLİĞE KURBAN EDİLDİ

''Kasım Süleymani nasıl Lübnan'dan gelip Bağdat Havalimanı'na bu kadar rahat inebiliyor?'' sorusunu soran Akkoyunlu, ''Kendisine yönelik bir saldırı olmayacağından nasıl bu kadar emin? Bağdat'ta olan ne? Süleymanı öldürüldü diye İran Devrim Muhafızları başsız mı kalacak? Tabii ki 'hayır'... Şimdi Irak'ın güneyindeki Şii İran aleyhtarı hareket, artık durmak zorunda kalacak. Çünkü eylemlerine devam ettikçe, bir Şii İranlıyı öldüren ABD ile yandaş olma görünsütüsü verme tehlikesi baş gösterdi. Bence derin İran'ı şekillendiren küresel çete Kasım Süleymani'yi kurban vererek, Irak'taki Şii yayılmacılığının önünü açmış bulunuyor.'' ifadelerini kullandı.

BİZE GİYDİRİLEN DELİ GÖMLEKLERİNİ ÇIKARIN

Uluslar ve halkları çatıştırarak dünyadaki egemenliğini tesis eden küresel çeteden bahseden Akkoyunlu, ''Küresel çetenin Irak'ta, Suriye'de Türkiye'de ve Orta Doğu'da gerçekleştirmeye çalıştığı çatıştırma alanlarına karşı durmalıyız. Türkiye ne yapmalı, herkese seslenerek ,'Şiiciler Sunniciler şu Muaviyeci tavrı bırakın, Hüseyni duruşa geçin. Sağcı solcu Şiici Sünnici gibi bize giydirilen deli gömleklerini çıkarıp küresel çetenin yüzüne fırlatın' ifadelerini kullanmalı. Türkiye'nin bunu diyebilmesi için Hüseyni bir duruş yükseltmesi gerekmektedir.'' ifadelerini kullandı.

Habervakti

Yorumlar