Akşam Gazetesi TYB'yi hedef gösterdi

Akşam Gazetesi, Türkiye Yazarlar Birliği'ni (TYB) hedef alan 'Yazarların meyhane baskısı' başlıklı bir habere imza attı. Haberdeki tek taraflı açıklamalar dikkatlerden kaçmadı...

Dosya 16.03.2007 - 14:21 16.03.2007 - 14:21

Akşam gazetesinde çıkan haberde Ankara Kızılay’da merkez binaları bulunan muhafazakâr yazarların üyesi olduğu Türkiye Yazarlar Birliği, üst kat komşuları Meyzen isimli içkili lokantaya taşınmaları için dava açtı denildi.

Haberde muhafazakar yazarlar hedef gösterilirken asılsız iddialarla şunları yazıldı:

Ankara’nın merkezi Kızılay’da muhafazakar edebiyatçıların üyesi olduğu Türkiye Yazarlar Birliği (TYB) ile üst katında bulunan “Meyzen” adlı içkili lokantanın işletmecileri, yıllardır, gerek yasal gerekse sosyal zeminde sürtüşüyor. Milli Müdafaa Caddesi’ndeki “müdafaa apartmanı”nın 7’nci katında, bin 200 üyesi bulunan TYB yer alıyor. TYB’nin bir üst katında da yaklaşık 10 yıldır Tarık Aslan ve Suna Yıldız’ın işlettiği “Meyzen” adlı içkili lokanta hizmet veriyor. Ancak Meyzen’in sahiplerinin başı alt komşuları nedeniyle dertten kurtulmuyor.

ÖNCE TERAS SONRA TUVALET

Üst katlarında içkili işletme istemeyen TYB, ilk olarak kaçak teras yaptıkları gerekçesiyle Meyzen’i şikayet etti. Dava, birlik lehine sonuçlandı.

“Meyzen’e “İlk golünü atan” TYB, bu kez de “Tuvaletleri tavanımıza akıyor” diyerek şikayette bulundu. Meyzen gerekli tamiratı yapmasına rağmen TYB, bilirkişi istedi. Bilirkişi, boyanmasına izin verilmeyen tavan için “tahrip edilmiştir” diye görüş belirtince, Meyzen, 5 bin YTL ceza ödemek zorunda kaldı. TYB, kaçak yapıldığı iddia edilen terasın da yıkılması için başvuruda bulundu.

YARGITAY DA İŞLETİYOR

“O meyhaneyle ilgili olarak sürekli sorun yaşıyoruz. Apartmanın da huzuru bozuyorlar. Akşam sürekli gürültü çıkarıp asansörü bozuyorlar” diyen TYB müdürü Ahmet Fidan karşılarındaki “Yargıtay lokali” için de “meyhane” ifadesini kullanarak, “meselemiz içki olsaydı karşımızda da Yargıtay’ın meyhanesi var. Niye onlarla uğraşmıyoruz Yargıtay’ın tek kusuru ruhsatsız meyhane işletmesi” diye konuştu

BİZİ KAÇIRMAK İSTİYORLAR

İşletmeci Tarık Aslan “TYB, sürekli bizimle uğraşıyor. bize ‘burada içkili restoran istemiyoruz’ demişlerdi. Bezdirip kaçırtmak istiyorlar. Daha önce burada Çağdaş Hukukçular Derneği’yle de uğraştılar. Onlar ayrılınca ben Meyzen’i açtım. Şimdi de bizimle uğraşıyorlar. Bize karşı ilginç bir tavırları var. Gördüklerinde selam vermiyorlar. Hatta bizimle aynı asansöre bile binmiyorlar. Ben daha önce burada sadece börek satıyordum. O zaman selam da veriyorlardı, aynı asansöre de biniyorlardı. Ama işin mahiyeti değişince onlar da değişti. Şimdi selamı kestiler” dedi.
 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@