Akşener'den 'ittifak' açıklaması: Son bıraktığımda ilerliyordu

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, yerel seçimlerde ittifak görüşmelerine ilişkin, "İlerliyor. Son bıraktığımda ilerliyordu. İki gündür İstanbul'dayım. Dolayısıyla son görüşmelerle ilgili bilgim yok." dedi.

Gündem 30.11.2018 - 22:46 30.11.2018 - 22:46 Bülent Deniz

İstanbul Bilgi Üniversitesi Santral Kampüsünde Atatürkçü Düşünce  Kulübü tarafından düzenlenen "Türkiye'de Gençlik ve Siyaset" konferansında  konuşan Akşener, İYİ Parti'nin kurulma sürecini anlattı.

 

"Nasıl bir Türkiye hayal ediyorsunuz" sorusuna Akşener, cumhuriyetin  somut hedeflerini ve demokrasiyi sınıflar arası geçirgenliğin en yüksek olduğu sistem olarak tanımladığını dile getirerek, İzmit'in köyünde doğmuş bir memurun kızı olarak Türkiye'de İçişleri Bakanlığı koltuğuna oturduğunu anımsattı.

Türk modernitesinin kadın üzerinden şekillendiğini ifade eden Akşener, şöyle devam etti:

"Daha sonra cumhuriyetle kavgası olanların da kavga öznesi yine kadın  olmuştur. Başörtülü kızlarla başı açıkların kendi aralarında hiç kavgası olmadı.  Adamlar sizi özne yaparak, kavga ettiler. Başı açık da başı kapalı da özne oldu. Bunun yaşanmadığı bir Türkiye isterim. Herkesin gözden kaçırdığı şey, şu anda  Türkiye'de sınıflar arası geçirgenlik sıfıra yaklaştı. Eskiden siyasi ayrışmalar  vardı. Şimdi ise etnik ve mezhep aidiyetlerinin tümünü ortadan kaldıran bir  ayrışmamız var. Keşke siyasi ayrışmamız olabilse. O zaman birbirimizi ikna edebiliriz. Birbirinizi ikna etmemiz gerekmiyor ama anlamamız şart. Biz her türlü  aidiyetimize saygı duymak zorundayız."

"Silahlı terör örgütü üzerinden yapılan ayrışmalara tavrım net"

Meral Akşener, "Silahlı terör örgütü üzerinden bir ayrışma için yola çıkanlara yönelik başından itibaren çok net bir tavrım var. O sürüyor. Partimin de tavrı budur. Müthiş istismar edilen bir konu da budur. Bu konu da sahtekarlık  alanı ve çok rahat politika yapılıyor." dedi.

Kürtçenin okullarda okutulmasının sakıncalı olup olmaması sorusu  üzerine ise Akşener, her insanın ana dilinin kutsal olduğunu ve buna saygı duyulması gerektiğini belirtti.

İnsanların ana dilini öğrenmesinde bir sakınca olmadığını dile getiren  Akşener, "Eğitimin içinde eğer eğitim dili olarak kullanırsanız, o sizin üniter  yapınızla alakalı bir tercihtir. Ben ona karşıyım. Öğrenilmesiyle ilgili yolların  açık tutulması gerektiğini elbette kabul ediyorum. Bu başka bir şey."  değerlendirmesini yaptı.

İttifak görüşmeleri

Gazetecilerin "İttifak ne durumda, görüşmeler nasıl ilerliyor?"  sorusuna Akşener, "İlerliyor. Son bıraktığımda ilerliyordu. İki gündür İstanbul'dayım. Dolayısıyla son görüşmelerle ilgili bilgim yok." yanıtını verdi.

Akşener, MHP'nin aday çıkarmayacağı illerde meclis üyeleri için koalisyon söylentisinin sorulması üzerine ise "Onu ben ne bileyim? Ayrı partinin ne yapacağına dair bir bilgim, fikrim yok. Dolayısıyla herhangi bir yorum yapma  imkanım yok. Ne karar verirlerse kendi teşkilatlarını, kendi taraftarlarını  ilgilendiren bir konu." ifadelerini kullandı.

"Koalisyon devri kapandı söylemi gelmişti. Şimdi yerel seçimde tekrar gündem." sorusu üzerine de Akşener, "Sayın Erdoğan'ın kurduğu AK Parti 2002 yılından beri yenilmez armadaydı. Hem 24 Haziran seçimlerinde hem şimdi yerel  seçimlere giderken Sayın Erdoğan'ın partisinin o yenilmez armada algısını darmadağın olmuş, yaşlanmış, bastonsuz gezemeyen bir ihtiyara benzetiyorum." diye  konuştu.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@