banner5

banner29

Atakan Kayalar aslında kimdir? 5 ayda 250 kitap okuyan Atakan Kayalar kaç yaşında?

Kitap mağazasında yaptığı konuşmayla sosyal medya gündemine bomba gibi düşen Atakan Kayalar’ın kimdir? Felsefe ve nihilizm hakkında ki konuşmaları insanları hayrete düşürüyor. Peki 5 ayda 250 kitap okuyan Atakan Kayalar kimdir kaç yaşında hangi okulda okuyor? İşte Atakan Kayalar...

Aktüel 20.02.2020, 18:28 21.02.2020, 01:06
Atakan Kayalar aslında kimdir? 5 ayda 250 kitap okuyan Atakan Kayalar kaç yaşında?

Sosyal medyada paylaşıldığı andan itibaren yüz binlerce insanın ilgisini çeken Atakan Kayalar,  kendinden emin tavırlarıyla ve yaşıtlarına oranla okuduğu kitaplarla konuşulmaya devam ediyor. Henüz 10 yaşında olmasına rağmen felsefe ve nihilizme bakış açısıyla dikkatleri üzerine çeken Atakan, eğitim sistemine dair yaptığı konuşmasıyla insanları şaşkına çeviriyor. Okudukları arasında Platon, Aristo gibi ünlü düşünürlerin hayata bakış açısını anlattığı kitaplar olan Atakan’ın annesi ise oğlunun bu durumundan oldukça mutlu olduğunu belirtiyor.

Oğlunun kendini ifade etmekte zorlanmadığını söyleyen Hülya Kayalar kimseden maddi ve manevi olarak herhangi bir beklentilerinin olmadığını ifade ediyor. Ayrıca oğullarının sosyal çevresinden ve arkadaşlarından ayrılmaması gerektiğini düşünen anne Hülya Kayalar oğlunun çok mutlu bir yaşantısı olduğuna dikkat çekiyor

ATAKAN KAYALAR KİMDİR?

Sosyal medyada felsefe ve eğitim sistemine dair yaptığı konuşmayla gündeme oturan Atakan Kayalar, Avcılar Mustafa Kemal Paşa Orta Okulunda  eğitim hayatına devam ediyor. 5. sınıf öğrencisi olan Atakan kitap okumasının yanı sıra  satranç, dama ve tavla gibi oyunlar oynuyor. Sadece felsefe ile ilgi duymayan Atakan fizik, kimya, biyoloji gibi alanlarıda  yakından takip ediyor.

Gelecekte psikiyatr olmak istediğini söyleyen Atakan Kayalar henüz tedavisi bulunmayan Down Sendromu, otizm ve şizofreni gibi hastalıkların tedavisini bulmayı amaçlıyor.

Henüz 10 yaşında Atakan Kayalar kendisini ise şu sözlerle tanımlıyor

“ Adım Atakan. Bu kadar. Fazla anlatabilecek hayat hikayem yok. Metafor uzmanıyım desem olmaz, beyin cerrahıyım desem olmaz, cumhurbaşkanıyım desem olmaz.

-Felsefeyle ilgilisin galiba dedim.

Eğitim ve bireysel haklar üzerine konuşuyorduk.

O an da Fethi Çağıl bir şey söyledi. Tam olarak hatırlamıyorum. Okuduğum kitaplara bakacak olursak. Kayı serisinin tamamını okudum. Nutuk okudum. Homeros İlyada okudum. Böyle buyurdu Zerdüşt okudum.’’

1.5 YAŞINDA KONUŞMAYA BAŞLADI

Atakan’ın özel bir çocuk olduğunu doğduğundan beri fark ettiğini belirten anne Hülya Kayalar çocuğunun 1.5 yaşından itibaren çok düzgün bir şekilde konuşabildiğini söyledi. Açıklamasının devamında oğlunun 7 gün 24 saat kitap evinde olmak istediğini söyleyen Kayalar, bunun doğru bulmadığı halde son 6 aydır izin verdiğini belirtti. Oğlunun yaşıtları ve arkadaşlarından ayrılmadan bir eğitim almasını istediğini söyleyen anne Kayalar “ Amaç okuldan eğitimden, öğretimden kaçmak değil; amaç bir insan bir Türk çocuğu, bir ruh nasıl mutlu olacaksa onu öyle yaşatıyorum.” dedi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Whatsapp Sözleşmesi'ni kabul ettiniz mi?
Whatsapp Sözleşmesi'ni kabul ettiniz mi?