Bir Guantanamo mahkumunun gözünden: Amerikan işkencesi

ABD'nin Guantanamo Hapishanesi'nde yaptığı işkencelerle anılan isimlerden biri olan Ebu Zübeyde'nin bu işkenceleri anlattığı çizimler ortaya çıktı.

Bir Guantanamo mahkumunun gözünden: Amerikan işkencesi

*Bu haberdeki çizimler rahatsız edici görüntüler içermektedir. (+18)

ABD'nin Küba'da bulunan Guantanamo Hapishanesi'nde yaptığı işkencelere maruz kalan isimlerden biri olan Ebu Zübeyde'nin bu işkenceleri resmettiği çizimler ortaya çıktı.

1980'li yıllarda Afganistan'da bir eğitim kampında sorumlu olduğu ifade edildi ve ABD tarafından El Kaide'nin üst düzey bir ismi olmakla suçlandı.

2002 yılının Ağustos ayında, bir grup FBI ve CIA ajanı ile Pakistan kuvvetleri, Ebu Zübeyde ve diğer 50 kişiyi Pakistan'ın Faysalabad şehrinde yakaladı.

El Kaide mensubu olduğu gerekçesiyle yakalanan Ebu Zübeyde, asıl adıyla Zeynelabidin Muhammed Hüseyin, önce ABD'nin ülke dışındaki merkezlerinde, daha sonra ise Guantanamo'da ağır işkenceler gördü.

Ebu Zübeyde'ye yönelik işkencelerin arkasındaki isim, şu an CIA Şefi olan, o dönemde ise CIA'nin Tayland'da kurulan ABD dışındaki ilk hapishanesinin başındaki Gina Haspel idi.

Ebu Zübeyde, avukatının yayınladığı "Amerika Nasıl İşkence Ediyor?" başlıklı 61 sayfalık rapor için, kendisine yönelik işkencelere dair çizimler yaptı.

Waterboarding

Çıplak bir biçimde bir sedyeye bağlanan mahkuma, yüzüne geçirilen bezin üzerinden dökülen suyla, şiddetli bir boğulma hissi veriliyor.

Söz konusu işkence Ebu Zübeyde'ye gün içinde birçok kere uygulanıyordu.

Küçük kapama tekniği

Eller ve ayaklar bağlanarak tamamen karanlık bir kutunun içerisine hapsedilen mahkum, burada çok uzun saatlerce tutuluyor.

Bu şekilde mahkum zaman ve mekan algısını yitiriyor. Aynı zamanda hiçbir şekilde hareket edemediği için şiddetli şekilde ağrı yaşıyor.

Büyük kapama tekniği

Eller ve ayaklar bağlanarak tamamen karanlık ve ses geçirmeyen bir kutunun içerisine hapsedilen mahkum, burada çok uzun saatlerce tutuluyor.

Bu şekilde mahkum zaman ve mekan algısını yitiriyor. Aynı zamanda ses olarak yalıtılan odada bir süre sonra herhangi bir sese karşı aşırı duyarlı hale geliyor. Kutudan çıkarıldıktan sonra çok kısık sesleri dahi dehşet verici derecede yüksek olarak algılıyor.

Duvarlama

Elleri ve ayakları bağlanan mahkum, boynuna sarılan bir kumaşla desteklenerek kafası birçok kere duvara vuruluyor.

Bu işkence yöntemi mahkumun kafasında ciddi hasarlara ve travmalara yol açıyor.

Uyutmama

Mahkum, uyuması mümkün olmayan pozisyonlarda bağlanarak ve uykuya dalması engellenerek işkenceye tabi tutuluyor.

190 saati aşkın süre uyumasına müsaade edilmeyen mahkumda bir süre sonra şiddetli anksiyete, stres, kas ağrıları, halüsinasyon görme ve gerçeklik algısını kaybetme gibi durumlar ortaya çıkıyor.

Ebu Zübeyde işkence sırasında çoğu kez uyutulmadığını ve birkaç saniye dahi uyumak için fırsat kolladığını söylüyor.

Stres pozisyonları

En yaygın işkencelerden biri de mahkumun oldukça ağır, zorlayıcı ve psikolojik olarak da aşağılayıcı pozisyonlarda saatlerce tutulması.

İlk görselde mahkum, çıplak bir bir biçimde ellerinden parmaklıklara asılıyor. Ayak parmakları üzerinde durmaya zorlanan mahkum, soğuk ortamda bırakılıyor.

İkinci görselde elleri ve ayakları zincirlenen mahkum, demir parmaklıklara bağlanarak saatlerce tutuluyor.

Son görselde ise mahkum elleri ve ayaklarından zincirlenerek ayak başparmakları üzerinde durmaya zorlanıyor. Mahkuma zaman zaman soğuk su püskürtülüyor.

Çizilen tüm bu işkencelere ek olarak mahkumların şiddetli biçimde dövüldüğü, yüksek sesle müziğe maruz bırakıldığı, mahkumlara elektrik verildiği, cinsel işkence uygulandığı da biliniyor.

Ebu Zübeyde'nin çizimleri, ABD'nin Guantanamo'daki tüm bu işkencelerin yalnızca küçük bir bölümü.

Güncelleme Tarihi: 15 Şubat 2020, 15:57
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5