Patara nedir, nerededir? 2020 yılı Patara yılı olarak mı anılıyor?

Her yıl Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Türkiye'nin kültürel ve tarihi değerlerini ön plana çıkarmak amacıyla kültürel değerler ve mirasların adıyla anılıyor. 2018 yılı Troia yılı 2019 yılı Göbeklitepe ve 2020 yılı ise Patara yılı olarak anılıyor. Peki Patara nerede?

Patara nedir, nerededir? 2020 yılı Patara yılı olarak mı anılıyor?

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından Ak Parti Grup Toplantısında 2020 yılının Patara yılı olarak duyurulmasının ardından vatandaşlar Patara ne demek, ne anlama geliyor sorularına yanıt aramaya başladı. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Türkiye'nin kültürel ve tarihi değerlerini ön plana çıkarmak için her yıl farklı isimler ile anılıyor. 2020 yılı da Patara yılı olarak adlandırıldı.

PATARA NEREDE?

Patara, Antalya'nın Kaş ilçesinin Kalkan beldesi yakınlarındaki bir antik kenttir. Bir Likya kentidir ve Likya Birliğinin başkentliğini yapmıştır. Likya birliğinin üç oy hakkına sahip altı kentinden biri ve belki de en önemlisidir. Likya birliği toplantıları kentte bulunan birliğin meclis binasında yapılmaktaydı.

Hititçe'de Patar, Likya dilinde Pttara olarak anılan kentin MÖ 8. yüzyılda var olduğu yapılan kazılar sonucu ele geçen somut verilerle kesinleşmiştir ve İskender'in kuşattığı kentler arasında yer aldığı bilinir. Patara, Roma döneminde de çok önemli bir kent olmuş ve Likya-Pamphilya eyaletlerinin başkentliğini yapmıştır. Patara limanı, hububat deposu ve sevki açısından önem taşımıştır, bu nedenle doğu Akdenizde bulunan 3 hububat deposundan biri (Granarium) Patara'da bulunmaktadır. Bizans döneminde de gelişmesini sürdüren kent, hıristiyanlarca da önemli sayılmış. Noel Baba olarak bilinen Saint Nicholas'ın da Pataralı olduğu söylenir.

Patara yazısı
400 metre genişliğinde ve 1600 metre derinliğindeki Patara limanının kumla dolmaya başlaması ve teknelerin yanaşmakta güçlük çekmeleri, Patara’nın giderek önemini yitirmesine neden olur. Rüzgarın savurduğu kumlar zamanla limanı doldurur ve kenti büyük ölçüde örter. Bugün kentte görülebilecek kalıntıların bir bölümünün kumlar altında olduğu dikkati çekecektir. Ancak son yıllarda yapılan arkeolojik kazılarla kent, üzerini örten kumlardan arınmaya başlamıştır.

Gelemiş köyünden 2 km sonra yol kenarında Patara'daki kalıntıların en görkemlilerinden Roma Zafer Takı görülür (Metius Modestus). Zafer takı, MS 1. yüzyıl sonlarında yaptırılmıştır. Tepeye doğru görülebilecek kalıntılar arasında Bizans bazilikası ve kutsal alanlar bulunmaktadır. Tiyatro tepenin yamacındadır. Tiyatronun yaslandığı tepede büyük bir sarnıç ile bir anıt mezar bulunmaktadır. Eski liman şimdi sulak alan durumunda.

Ayakta kalan en eski demokratik meclis binası bu şehirdedir. 2010'da TBMM tarafından restore edilmiştir.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5