banner29

Salgından önce Zoom'a yatırım yapan 91 yaşındaki adam Hong Konglu milyarder Li Ka-Shing kimdir?

Asya’nın en zengin adamı unvanına sahip olan son dönemde Zoom uygulamasına yatırım yapmasından dolayı tekrar gündeme gelen Hong Konglu milyarder Li Ka-Shing kimdir?

Aktüel 10.04.2020, 19:03
Salgından önce Zoom'a yatırım yapan 91 yaşındaki adam Hong Konglu milyarder Li Ka-Shing kimdir?

Hong Konglu milyarder Li Ka-Shing “Asya’nın en zengin adamı” unvanını kaptırmış olabilir ama 34 milyar dolarlık servetiyle hâlâ bölgenin en varlıklı insanları arasında. Li Ka-Shing’in fakirlikten zenginliğe yükseliş hikayesi inanılmaz. Çocukken ailesine maddi destek sağlamak için okulu bırakmak zorunda kaldı fakat sonra dünyanın en zengin adamlarından biri olmayı başardı. Henüz 22 yaşındayken ilk fabrikasını açtı, birkaç yıl içinde de imalatçı, müteahhit, iş adamı ve yatırımcı olarak büyük başarılara imza attı. Şu anda ise teknoloji alanına büyük yatırımlar yapıyor. Zamanında Facebook’a ciddi miktarda yatırım yapan ilk iş adamlarından biriydi. İngiliz Telekom firması O2’yi 15 milyar dolara satın alarak yatırımlarını sürdürdü. Peki Li Ka-Shing tüm bu başarıları nasıl elde etti? Gençken hayatı nasıldı ve şu anda neler yapıyor?

Zorlu Yaşam Koşulları

Li Ka-shing’in ailesi 2. Dünya Savaşı sırasında Güney Çin’den Hong Kong’a kaçmıştı. Ancak Li henüz çok gençken babası veremden dolayı hayatını kaybetti. Bunun ardından Li 16 yaşına bile gelmemişken okulu bırakıp bir fabrikada çalışmaya başlamak zorunda kaldı. Çocukken çalışması Li’yi pek derinden etkilemişti. Li, bu konuda şöyle demişti: “Ne kadar güçlü ya da becerikli olduğunuz önemli değil; mühim olan yüreğinizin olması. Yüreğiniz yoksa başarılı olamazsınız.”

Li, sadece 50.000 dolar sermayeyle kurduğu Cheung Kong’un başarılı olma sebebini, sektörde meydana gelen tüm değişiklikleri takip etmesine bağlıyor. “Günümüzde bilgi ve iş dünyası arasındaki ilişki, başarı için son derece önemli.” sözleriyle de kendini sürekli olarak geliştirmenin şart olduğunu vurguluyor.

Kendi Kendini Eğitti

Üniversiteye gitmemesine rağmen, Li sürekli kitap okuyarak kendini geliştirdi ve tek başına bir sürü şey öğrendi. Başarısının sırrı da bu. Mesela Cheung Kong’un ilk yılında fabrikanın muhasebe defterlerini tek başına tuttu. Üstelik hiç muhasebe deneyimi de yoktu, her şeyi kendi başına ders kitaplarından öğrenmişti. Li, çocukken kazandığı tutumlu olma alışkanlığını hâlâ sürdürüyor. Sahip olduğu şirketler borç almamaya çalışıyor. Parasını gösteriş için değil mantıklı ve teknolojik yatırımlar için harcamayı seviyor. Li’nin belirli bir emekli planı olmadığını da yok. Sahip olduğu şirketler imparatorluğunu en büyük oğlu Victor’a devretmeyi düşünüyor. Yine de 89 yaşına gelmesine rağmen inzivaya çekilecekmiş gibi durmuyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?