banner5

banner29

Turgut Alp Kuruluş Osman'a geri mi dönüyor?

Çarşamba günleri izleyiciyi ekran başına kilitleyen Kuruluş Osman'ın 6. bölüm 2. fragmanı yayınlandı. Selcan Hatun'un obaya dönmesiyle birlikte dizide beklenmedik gelişmeler yaşanıyor. Sofia'nın eline esir düşen Osman işkence görüyor. Peki adım adım savaşa hazırlanan Osman'ın kararı ne olacak?

Aktüel 24.12.2019, 17:52
Turgut Alp Kuruluş Osman'a geri mi dönüyor?

Kuruluş Osman'da heyecan yine dorukta! Yannis'in kızı Sofia'nın eline esir düşen Osman işkence görüyor. Dizinin 6. bölüm 2. fragmanı izleyenleri şaşırttı.

6. BÖLÜMDE NELER OLACAK?

Yeni bölümde Gündoğdu'nun eşi Selcan Hatun'un obaya geldiği görüldü. Ancak Selcan Hatun tek başındaydı. Gündoğdu Bey'in göç yolunda olduğu tahmin edildi.

Fragmanda beylik kavgaları başladı. Bu çekişmeye ise Ertuğrul Bey son verecektir.

Yeni tanıtımda yaşanacak başka bir olay ise Samsa Çavuş'un obasına baskın yapılacağıdır. Osman Bey bu haberi alınca alpleriyle birlikte Samsa Çavuş'un obasına yardıma gidecektir.

Alişar Bey ise son yaptıklarıyla zaten kendini iyice belli etmiş ve gelecek bölümlerde yine rahat durmayacaktır.

Turgut Alp gerçek tarihte Osman Bey'in yoldaşı ve komutanı olarak bilinmektedir. O yüzden Ertuğrul Bey gibi önümüzdeki günlerde diziye katılması bekleniyor.

TURGUT ALP KİMDİR?

Hayatına dair çok az bilgi bulunan Turgut Alp'in tarihî bir şahsiyet olmayıp halk rivayetlerinde ortaya çıkan efsanevî bir kişi olduğu da ileri sürülmektedir. Bu iddianın yanı sıra ilk Osmanlı kronikleri yanında bazı Bizans kaynaklarında çeşitli askerî faaliyetlerden dolayı adı anılmaktadır. İsminde bulunan Alp kelimesi bir ünvandır. Bu ünvan onun veya babasının Selçuklu Devleti'nin hizmetinde dirlik sahibi olduğuna işaret etmektedir.

Turgut Alp'in 1334-35 yıllarında sağ olduğu fakat epeyca yaşlı olduğu bilinmektedir. İnegöl çevresinde Keşiş dağı yakınında yaşayan dervişlerden Geyikli Baba ile yakınlığına dair bazı rivayetler vardır. Turgut Alp'in adı ölümünden sonra İnegöl yöresine verilmiş ve burası Turgut-ili diye anılmıştır. Erken dönem Osmanlı'da yaşayan tarihçilerden Aşıkpaşazâde, Neşri ve diğer tarihçiler de İnegöl yöresini Turgut-ili şeklinde anmaktadır. Bu adlandırma 16. yüzyıldan itibaren ortadan kalkmıştır.

İlk Osmanlı kaynaklarındaki rivayetlere göre Turgut Alp, Osman Bey'in yanında bulunmuş ve Yarhisar'ın alınmasına katılmış ve ardından İnegöl'ün fethiyle görevlendirilmiştir. Kaynaklarda Turgut Alp'in şehri kuşatırken Osman Bey'in de yardıma geldiğine değinilmektedir. Ayrıca İnegöl'ün fethi sırasında şehrin tekfuru Aya Nikola'nın Türkler'e karşı düşmanca hareketleri yüzünden idam edildiği ve şehrin idaresinin Turgut Alp'e verildiği kaydedilmiştir. Daha sonra Turgut Alp, Köse Mihal ile birlikte Orhan Gazi'nin yanında Atranos yani Orhaneli'nin fethine katılmıştır. Orhan Bey'in geldiği haberini alan Atranos hâkimi hisardan kaçarken bir kayadan düşüp ölmüştür ve kale kolayca ele geçirilmiştir. Aynı zamanda Atranos'un alınması Bursa'nın da fethini kolaylaştırmıştır.

Tarihte Turgut Alp'in nasıl öldüğü hakkında pek bilgi yer almasa da 14. yüzyılın başlarında hayatını kaybettiği ve yaşamı boyunca Osman Bey'e en iyi hizmet eden komutanlardan biri olduğu bilinmektedir.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Whatsapp Sözleşmesi'ni kabul ettiniz mi?
Whatsapp Sözleşmesi'ni kabul ettiniz mi?