banner29

Türkiye'den 'sıradışı' bir yer New York Times'ın listesine girdi!

New York Times'in hazırladığı '2020'de gidilmesi gereken 52 yer' listesinde Türkiye'den de bir yer var. New York Times'a göre Antakya 2020 yılında gidilmesi gereken yerlerden birisi... İşte o liste ve Türkiye ile ilgili kullanılan ifadeler...

Aktüel 12.01.2020, 19:35
Türkiye'den 'sıradışı' bir yer New York Times'ın listesine girdi!

Antakya'dan şöyle bahsedildi.;

Eski antik ismi Antioch olan Antakya, Türkiye'nin güneyinde Suriye sınırına yakın bulunuyor ve ziyaretçilerine zengin imkanlar sunuyor. Aziz St. Paul tarafından liderlik edilen ilk Hristiyanların merkezlerinden biri olan şehir; Hristiyanlığın ilk kiliselerinden birine yani dağ içine kayalara oyulmuş Saint Pierre Kilisesi'sine (The Church of St. Peter) ev sahipliği yapıyor.

Ayrıca Arabistan dışında yapılan ilk camilerden biriyle birlikte Roma ve Bizans mozaikleriyle dolu bir müze de bu şehirde bulunuyor.

Sıra dışı bir otel olan The Museum Hotel Antakya (Müze Otel Antakya), eskiden bir forum olduğu düşünülen, keşfedilmiş en büyük Roma mozaiklerinden birine sahip bir arkeolojik alan üzerine kurulmuş. 5 yıldızlı otelin temellerini kazarken Asfuroglu ailesi, antik tarih açısından çok önemli katmanlarla karşılaşmışlar. Yüzlerce antik eser, M.Ö 300'ye ait şehir duvarları ve 4. yüzyıla ait mozaikler bu alanda bulunuyor.

Bu alan şimdi çelik sütunlarla desteklenerek benzeri olmayan bir açık hava müzesi ve otel olarak hizmet veriyor. Ücretsiz olarak erişim sağlayabileceğiniz müzede, cam üzerinde gezerek alt taraftaki alanı inceleyebiliyorsunuz.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye erken seçime gitmeli mi?
Türkiye erken seçime gitmeli mi?