banner29

TV5 satımının perde arkası! TV5 satıldı mı?

Son günlerde tartışma konusu olan Milli Görüş Hareketi'nin televizyonu TV5'in Doğan Grubu'na satıldığı iddiaları yalanlandı. Sadece TV5'in karasal yayın hakkının satıldığı belirtildi.

Aktüel 24.08.2008, 00:45 19.07.2019, 21:15
TV5 satımının perde arkası! TV5 satıldı mı?

TV5'in Doğan grubuna satılmadığı, sadece karal yayın hakkının satıldığı duyuruldu.

TV5'in satıldığına dair internette dolanan haber şu şekilde oluştu:

Doğan Gurubu CNN TÜRK"ün ulusal yayın hakkını TNT"ye sattıktan sonra CNN TÜRK uydu ve kabloludan yayına devam etti. Zaten düşük olan reytingleri hepten dibe vurdu.

Bu duruma çözüm arayan Doğan Gurubu CNNTÜRK"ü yeniden ulusal yayına çıkarmaya karar verdi. Bunun için ulusal yayın hakkı olan, borç batağındaki TV5"i satın almak için sessiz sedasız harekete geçti. 12 milyon dolara alındı. Yıllardır doğru dürüst ödenmeyen personel maaşları, SSK prim borçları, yüklü ajans faturalarıyla boğuşan TV5"in kanalı satmaktan başka çaresi kalmadı.

Zira borçlar 3 milyon doları aşmıştı.yayını devam ettirmek imkansız hale gelmişti.Taşıma suyla değirmen artık dönmüyordu. Yapılan pazarlıklar sonucunda kanal Doğan Gurubuna 12 milyon dolara satıldı. Rekabet Kurulu onay vermek için 2.5 ay bekledi.. Satışı RTÜK hemen onayladı. Ama Rekabet Kurulu 20-25 günde verebileceği kararı 2.5 ay bekletti. Sonunda satış gerçekleşti.. Rekabet Kurulunun onayından sonra satış gerçekleşti ve TV5 resmen Doğan Gurubunun oldu.

TV5 satılmadı, karasal yayın hakkı satıldı

TV5 ve Milli Görüş'e yakınlığıyla bilinen Haber5 sitesi olayı böyle duyurdu:

Milli Görüş'ün yarı resmi yayın organlarından biri olan TV5'in maddi problemlerden ötürü karasal yayın hakkının satışı bir kaç aydır medyanın gündeminde.

TV5 kurulduğu günden bugüne yaşadığı maddi sıkıntılara çözüm bulamamasından dolayı bir dizi sıkıntı yaşadı.

Yaşanan sıkıntılara çözüm olarak TV5'in karasal yayın hakkını satma kararı alan yönetim, Doğan Medya Grubu'na satışı gerçekleştirdi.

Gerçekleştirilen satışta satılan TV5 değil, TV5'in karasal yayın hakkı. yani TV5 televizyonu yine Milli Görüş çizgisinde yayın hayatına devam edecek. Bu satışla birlikte TV5 televizyonu tıpkı ilk kurulduğu yıllarda ki gibi sadece uydu alıcısı bulunan televizyonlardan izlenecek.

Doğan'a satılan ise TV5'in karasal yayın hakkı. dolayısı ile TV5 televizyonu bazı medya kuruluşlarının taraflı ve yıpratıcı haberlerde olduğu gibi Doğan Medya Gurubu'nun olmamıştır.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?