banner5

banner29

Youtube'un paylaştığı Türk! Dünya Bilal Göregen'i konuşuyor ! Bilal Göregen kimdir?

Ülkemizde 2010 senesinde yayınlanan bir yetenek yarışmasına katılıp bir çıkış yakalayan Bilal Göregen'i ,günümüzde dünyada sosyal medyayı aktif olarak kullanan çoğu kişi tanıdı. Bilal Göregen adeta dünyaca ünlü bir fenomen haline geldi. Peki bu Bilal Göregen kimdir? tüm detaylar haberimizde ...

Aktüel 07.12.2020, 13:31 07.12.2020, 15:11
Youtube'un paylaştığı Türk! Dünya Bilal Göregen'i konuşuyor ! Bilal Göregen kimdir?

BİLAL GÖREGEN KİMDİR?

Bilal Göregen aslen Bitlis’ lidir , 1988 senesinde Hatay Dörtyol'da doğuştan görme engelli olarak dünyaya geldi. İlk ve orta öğrenimini Hatay Dörtyol'da bitiren Bilal Göregen, İstanbul Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünü kazandı fakat müziğe odaklanmak için üniversite hayatına bir süre ara verdi.

Erken yaşta müzikle ilgilenmeye başlayan Bilal Göregen, darbuka, org , davul ve def çalabiliyor.

BİLAL GÖREGEN NASIL FENOMEN OLDU?

Kendine özel darbuka çalma stiliyle 10 sene önce katıldığı Yetenek Sizsiniz Türkiye programıyla ünlenen Bilal Göregen, daha sonra etkinliklerde, birbirinden farklı TV programlarında veya İstanbul'un popüler meydanlarından birinde darbuka çalarken milletin karşısına çıktı.

Kendisine ait bir YouTube kanalı da açan Bilal Göregen, bu kanalda darbukasıyla yorumladığı şarkıları planlı olarak, insanlarla paylaşarak geniş bir dinleyici kitlesi yakaladı.

Bilal Göregen, Fin müzik grubu olan Loitima'nın en popüler şarkısı Ieva's Polka'yı, kamuya açık bir alanda kendine has darbuka çalma yöntemiyle seslendirerek, kendi YouTube kanalına yükledi.

Pandemi esnasında sosyal medyadaki mizah sayfalarında başlayan Cat Vibing akımına Bilal Göregen de Ieva's Polka şarkısını seslendirdiği videoya kedi GIF'i ekleyip YouTube kanalına yükleyerek katıldı.

Şarkının Cat Vibing versiyonunu, 1 Kasım 2020'de YouTube hesabından yayımlayan Bilal Göregen'in bu videosu, 1 ay içerisinde milyonlarca kişiye ulaştı. Bilal Göregen’in paylaştığı bu videolar, birbirinden komik versiyonlarıyla dünyada milyonlarca insan tarafından da yayınlandı.

Amerika'nın 3 Kasım'da yapılan 59'uncu başkanlık seçimlerini kazanan Joe Biden'ın destekçilerinin, Bilal Göregen'in Ieva's Polka şarkısını çaldığı videoya seçimi kaybeden eski başkan Donald Trump'ın kampanyadaki yaptığı dansı ve kediyi ekleyerek paylaşması da gergin geçen Amerika seçimlerinin eğlencesi oldu. Bilal Göregen, Koronavirüs gölgesinde ve gergin geçen Amerika’da ki başkanlık seçimleriyle dünyanın tanıdığı bir isim haline geldi.

YouTube platformu, Bilal Göregen’in yakaladığı çıkışın farkına vararak Instagram ve Twitter hesapları üzerinden videonun popüler olma sürecini anlatan bir paylaşım yaparak, sosyal medya kullanıcılarını Bilal Göregen'in kanalına abone olmaya ve şarkılarını dinlemeye davet etti.

Diğer taraftan Portekiz Ligi'nde Paços Ferreira ile Famalicao arasında 3 Aralık'ta oynanan karşılaşmanın sonunda, kazanan takım olan Paços oyuncuları 2-0 galip geldikleri maçı Bilal Göregen'in müziğiyle kutladı.

"YOUTUBE'UN RESMİ OLARAK PAYLAŞTIĞI TEK TÜRKİYE CUMHURİYETİ VATANDAŞI BENİM"

Bilal Göregen, Amerika’da yapılan başkanlık seçimleri sonrası kendisi hakkında yapılan paylaşımlar ve YouTube'un, sosyal medya kullanıcılarına kendisini dinlemelerini önermesiyle alakalı olarak şunları söyledi:

"Dünyaca tanınmak çok başka bir şey. Türkiye'de onlarca, yüzlerce YouTuba'a içerik üreten var. İçlerinde bazıları çok fazla izlenmekte. YouTube denilen bu sosyal rekabet piyasasında, YouTube'un resmi olarak paylaştığı tek Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı benim. Bunun çok ayrı bir sevinç ve coşkusunu yaşıyorum. Hatta diyebilirim ki bu beni daha da kamçılıyor. Böyle giderse abone sayım 1,5 milyonu geçecek. YouTube paylaşımından sonra gelen yabancı takipçiler arasında yüzde 34 ile Hindistan birinciliği koruyor. İkincisi sırada İngiltere, üçüncü sırada Amerika var."

"BİDEN'I TEBRİK EDİP ONA DARBUKA ÇALMAYI İSTERİM"

Bilal Göregen, yaptığı videolar ile Amerika seçimlerinde eğlenceli bir havanın oluşmasına sebebiyet verdiği için mutlu olduğunu ifade etti.

Bilal Göregen, "Darbuka çalarken hangi politikacının yanında dans etmesini isterdin?" sorusuna, " Amerika’nın yeni başkanı Joe Biden'ı tebrik edip ona darbuka çalmayı isterdim" cevabını verdi.

Bilal Göregen, Eurovision Şarkı Yarışması'na darbukasıyla katılan dünyadaki tek kişi olmayı sürekli istediğini, son viral videolarıyla bu isteğinin de bir nebze olsun yerine geldiğini de sözlerine ekledi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Whatsapp Sözleşmesi'ni kabul ettiniz mi?
Whatsapp Sözleşmesi'ni kabul ettiniz mi?