Albayrak'tan Davos'ta açıklamalar!

Bakan Albayrak: Kimse Bizden Reel Ekonominin Dengelerinden Kopmamızı Beklemesin

Ekonomi 24.01.2019 - 17:01 24.01.2019 - 17:01

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak Davos'ta basın toplantısı düzenliyor. Albayrak, "Kimse bizden reel ekonominin dengelerinden kopmamızı beklemesin" dedi.

Bakan Albayrak'ın konuşmasından satırbaşları:

ÖVGÜ ALDIK

Davos'ta küresel eko sistem açısından ortak hareket etmenin ne kadar hayati olduğu, Türkiye açısından bakıldığında özellikle 2018 yılında ve darbe başta olmak üzere, Irak ve Suriye'de yaşanan süreçlerin Türkiye'de oluşturduğu süreçlerin bertaraf edilmesi konusunda bir kez daha teyid edildiği, takdir edildiği gayet başarılı bir Davos ziyareti ziyareti gerçekleştirdik. Birçok kişide şunu gördük ki, süreçlerden Türkiye'nin çok güçlü bir refleks göstererek başarılı bir şekilde bu politikalar doğrultusunda ne kadar olumlu başarılı bir setiyle karşı karşıya kaldık ve övgü aldık.

GÜÇLÜ BİR DÖNEME GİRECEĞİZ

Siyasi olarak birçok ülke muhatabımız, mevkidaşımızla, Almanya, Rusya, Danimarka olsun birebir yüz yüze görüşme fırsatımız oldu. Önümüzdeki Mayıs ayında Fransız mevkidaşımızı Türkiye'de ağırlayacağız. Muhtemelen ilk baharda Almanya seyahatimiz gerçekleşecek. Türkiye'nin içinden geçtiği tüm bu süreçlerde her geçen gün teker teker hayata geçirmesiyle bu güven ortamının makro ve mikroya yansıması açısından, Türkiye açısından, paydaşları açısından güçlü birdöneme gireceğimizin altını çizebilirim.

FAİZ GİDERLERİNDE 3 MİLYAR TL'YE YAKIN GELİR ELDE ETTİK

Çok daha aktif bir hazinecilik ortaya koyacağız. Her kuruşu etkin bir şekilde kullanmak. Kur, para birimi, vade çok daha etkin bir halde kullanılacak. Buna alışık olmayan bazı piyasa yorumcuları farklı şeylerle karşı karşıya kaldılar. Son çeyrekte bütçelediğimiz faiz giderlerinde 3 milyar TL'ye yakın bir gelir elde ettik. Kimse bizden reel ekonominin gerçeklerini, sanayi, endüstri, istihdam dengelerinden kopacak bir nakit akışı beklemesin. İktisadi hayatı çok güçlü bir şekilde takip etmek durumundayız. Ekonomiyi çok rasyonel ve dengeli bir şekilde yönetmek durumundayız. 2019 ilk çeyreğinde birilerinin algı oluşturmaya çalışmasına rağmen ikinci, üçüncü çeyrekte birçok beklentinin aksine çok daha olumlu şekilde tamamlayıp, reel ekonomiyi ve büyüme hızını güçlü bir şekilde kapatacağız.

BÜTÇE DİSİPLİNİ DEVAM EDECEK

Bütçe disiplini Türkiye ekonomisinde devam edecek. Piyasadaki güvenin tesis edilmesi açısından bütçe disiplini, güçlü bir tasarruf ve dengele çerçevesinde oturtulmuş. Enflasyonda mücadelede yeni sistemin getirdiği çok güçlü yetkin ve etkin politikalarıyla attığımız adımlarla enflasyonda süreç etkin bir şekilde devam ediyor. Şubat ve Mart ayı bunun devamı olacaktır. Çok ciddi ve yakın bir takipteyiz. Bazılarının ters köşe olduğu nokta burası; çok güçlü bir cevap verdi Türkiye reel ekonomiyle. En önemlisi müthiş bir ekonomik koordinasyon aklıyla hareket edilen bir süreçten bahsediyoruz. İhracatçımızın önemli bir katkıda bulunduğu süreç, dramatik bir gereksiz ve lüks ithalatın karşısında ihracatın bunun karşısında yükselmesi ve cari açığın sert bir şekilde düştüğünü görüyoruz. Reel ekonomi bazlı, koordinasyon politikalarıyla birlikte cari ekonominin toparlanmasını görmeye başladık.

2019 BÜTÇESİNDE TEK SEFERLİK GELİR ÖNGÖRMEDİK

2019 bütçesi çok muhafazakar bir bütçe oldu. 2019'da büyüme, piyasa beklentileri, enerji fiyatı tahminleri, faiz maliyetlerinin oluşturacağı çok güçlü olacak. 2019 bütçesinin çok daha rahat bir bütçe olacağını öngörüyorum. Kurla alakalı dünyanın hiçbir ülkesinde bir tahminde bulunmasını beklemek doğru değil. Türkiye belki uzun yıllar kur konusunda stratejik akılla, çok büyük koordinasyonla stratejiler belirlemiş olabilir. Türkiye kaliteli büyüyecekse kurun ortaya koyduğu analiz edip çok stratejik bir akla sahip olmak zorunda. Kurun rekabetçi değil Türkiye reel ekonomisine etkisinin çok daha yakından gözetildiği bir şekilde olmalıdır.

Yorumlar