Fenerbahçe Başkanı Ali Koç, 2021 yılı olağan mali genel kurul toplantısında sert açıklamalarda bulundu.

Fenerbahçe Başkanı Ali Koç, kulübün 2021 yılı olağan mali genel kurul toplantısında konuştu.

"BENİ İHRAÇ EDİN"

Başkanın alacağı ne olacak deniyor? Bu beni yoruyor, kırıyor. 4 yıldır benim ağzımdan, "Şu kadar para verdik, bunu yaptık" lafını duymadınız. Duymayacaksınız da. Rica ederim, benim 1 kuruş alacağım yoktur kulüpten. Lütfen gündeme getirmeyin! Ben bir gün çıkıp 'kulübün bana şöyle borcu var dersem', beni ihraç edin. İlk ben kendimi ihraç ederim.

"YAZIKLAR OLSUN BÖYLE DÜŞÜNENLERE"

Oradaki arkadaş pişkin pişkin gülüyor! Kırılmam önemli değil ama bu konuyu konuşmaktan utanıyorum. Her sene yüzde 5 borçtan düşüyorum. Budur sebebi. Ben bu borcu tutuyormuşum da yarın biri gelince öne koyarmışım da... Yazıklar olsun böyle düşünenlere. Benim gerçek niyetimi bilip bunu bana karşı kullananlara yazıklar olsun. Lütfen bu konu bir daha gündeme gelmesin!

"ARKAMIZDA OLDUĞUNUZU HİSSETMİYORUZ"

Bazen insanlar söylememesi gereken şeyleri de söyleyebiliyor. Yönetim olarak arkamızda olduğunuzu hissetmiyoruz. İçinde bulunduğumuz futbol iklimi, şehrin odağında dönenleri bu kadar haykırırken camianın kılının kıpırdatmaması diğer rakiplere malzeme vermektedir. Yok efendim başarısızlıklarını örtmeye çalışıyor, şöyle yapıyor, böyle yapıyor! Kamu kurumlarını sabırla bekleyen, devleti ele geçirmek için hamle yapan bir olguyla karşılaştık. Biz ve devlet. Sizler içinde bulunduğumuz durumun ciddi ve hassasiyetinin farkında olmazsanız, yönetim kurulu bir yere kadar mücadele eder. Camia olarak reflekslerimizi göstermemiz lazım.

"SÖYLEYECEK  SÖZLERİMİZ VARDI"

İçinde bulunduğumuz finansal şartları en şeffaf şekilde paylaşmaya çalıştık. Bazı üyelerimiz de mesai harcayıp konuşmalar yaptılar. Onlara da teşekkür ederim. İçinde bulunduğumuz ekonomik koşulları görmeden, anlamadan, Fenerbahçe'yi yargıladığınız zaman, iyi niyetli çabaları, fevkalade zor dönemde gemiyi yüzdürmek için verdiğimiz mücadeleyi göz ardı ettiğiniz zaman söyleyecek sözlerimiz vardı.

"NEYİN DENGESİ KARDEŞİM"

Her şeyimizi sorgulayın, başarısızlığımıza istediğinizi söyleyin. Ama finansal konuda ben ve arkadaşlarımızın çabalarına saygı göstermezseniz ters düşeriz. Kulüpte hangi denge vardı? Hangi rakamlara göre alınan bir denge vardı? 90 milyon dolar hangi kulüpte 1 yıl içinde harcanmış? Gayrimenkuller mi dengeli? Birkaçı hariç, borçla harçla alınan araziler sayesinde mi dengedeyiz? Neyin dengesi kardeşim? En yüksek malları satan Fenerium. Karşılaştırdınız mı? Puma ile 3 tane toplantı. Başka mallar da satılıyor, evet. Gelirin yüzde 80'e yakını formadan geliyor.

"3 ÖĞRENCİDEN BİRİ BEDAVA OKUYOR"

Bir de överken dövüyorsunuz! Fenerbahçe Koleji devredilemezmiş. Neden devredilemez kardeşim? Siz şartları biliyor musunuz? Adamın biri pankart açıyormuş. 15 milyon lira yükü olduğunu biliyor musunuz okulun? 15 sene kâr yapmayıp hangi kurum yoluna devam edebilir? Futbolda başarı beklenen bu kulüp nasıl koleji devam ettirecek? Bizim yaptığımız işbirliğimiz kolejin kalitesini artırmak. Her sene 5 milyon lira zararımız var. Anlaşma olsaydı bütün kıdem tazminatları alınacaktı. Orada çok haksız indirim yapılmış insan var ki! 1 kişi liste fiyatından okumuyor biliyor musunuz? 3 talebeden biri bedavaya okuyor! Müthiş bir okul olursunuz, burslar verirsiniz. O indirimler akademik burs mu?

"HANGİSİ DAHA MANİDAR?"

Aziz Yıldırım'ın alacağı tazminatları Fenerbahçe eğitim kurumlarına devredeceğini söylediği günden sonra yapmak manidarmış. Ne manidar? Aziz Yıldırım ve ekibi üniversite kuracağım diye yola çıktı. 80 iş adamına mektup yazıp, 1 kuruş para ayrılmaması. 1 kuruş! Hangisi daha manidar?

Fenerbahçe'den hazırlık maçında  KF Tirana'ya farklı tarife! Fenerbahçe'den hazırlık maçında KF Tirana'ya farklı tarife!

"DENK BÜTÇE TUTTURAMAZSAK HAPSE GİRECEĞİZ"

Yayın ihalesi büyük bir sorun. Nasıl bu noktaya geldi bilemiyorum. En büyük kulüplerden biri. İlerisi için büyük problem. 3 puan için gelir alıyoruz. O gelir; 490 bin Euro'dan 190'lara kadar düştü. Yasa geçti. Biz denk bütçe tutturamazsak hapse gireceğiz. Bütçe yaptık, yola çıktık. Yoldayken koronavirüs çıktı. Sorumsuz bir TFF, her sene yayıncı kuruluşa indirim yaptı. İndirimi yapanların sorumluluğu nerede? Biz bu şartlarda kuyruğu dik tutmaya çalışıyoruz.

"BİLİNMEZLİKLERİN İÇİNDE HAREKETE EDİYORUZ"

Yabancı sayısı belli değil! 13 Haziran'da sezon açacağız. TFF ne olacak belli değil, harcama limitleri belli değil. Bilinmezliklerin içinde hareket ediyoruz. TFF, süreyi uzatmak için reddi hâkim yaptı. TFF seçimleri ne oluyor? İrfan Can Kahveci'ye özel muamele yapıldı. Trabzonspor ile Antalya maçı arasında komik şeyler oldu. Temsilcilerin 7'sinin 5'i futbolla alakalı olmayan kişiler. PFDK'ya kızıyoruz, Tahkim'e kızıyoruz. Onlara en az kızmamız gerek. Raporlara müdahale ediliyor. İrfan Can biraz daha fazla alsaydı Beşiktaş'a karşı oynayamayacaktı. Böyle kurgulanıyor Türk futbolu.

"BU SALONA SORUYORUM KAÇ KİŞİ HUKUK ADINA ADIM ATTI"

Fenerbahçe'yi siyasete karıştırmak istemiyoruz. Fenerbahçe siyasetüstüdür. Bizi zorla çekiyorsunuz! Bir de Sayın Cumhurbaşkanımızın adını kullanıyorlar. Arkadaşlar destek olun. Destek derken tweet atmak değil. Bu camianın ne olduğunu insanlara göstermemiz lazım. Bu camiayla kimsenin oynamasının kolay olmadığını sizler gösterebilirdi. Başkan çok cesur konuştu. Konuştu da ne oldu? Geçmişte gösterebiliyorduk. Şimdi de olmalı. O paçavrayı astılar Trabzon'da! Harekete geçenler oldu. Bu salona soruyorum, kaç kişi harekete geçti? Hukuk adına adım attınız?

"BEN DELİ MİYİM, BU KADAR SİYASİ GÜCÜ KARŞIMA ALMAK İÇİN BURAYA ÇIKAYIM"

Bizi ciddiye almayacaklardı arkadaşlar. Büyük kulüpleri ilgilendiren bir konu içindeyiz. Ben deli miyim? Bu kadar büyük siyasi gücü karşıma almak için buraya çıkayım. Çılgın olması lazım bir insanın. İşi bu noktaya getirmek için. Hepinizin bir sorumluluğu var. Bugün buraya çok daha fazla insan gelmeliydi. Gelenlere teşekkür ediyorum. Camia ayağa kalkın! Ne olup bittiğine bir bakın. Biz işin içindeyiz. Sizlere de anlatmaya çalışıyoruz.