'Ey siyasiler, ey Diyanet, ey odalar-barolar-sendikalar, ey sivil örgütler! Bu ülke bizim değil mi?' başlıklı yazısında faiz sistemiyle ilgili dikkat çeken açıklamalarda bulunan İlahiyatçı-yazar Ali Rıza Demircan, ''Ekonomik zulmü engellemek için kimi ve neyi bekliyoruz?'' sorusunu sordu.

İşte Demircan'ın söz konusu yazısı:

Çok çok uzun yıllardan beri borca dayalı para sistemi ve faize dayalı ekonomi düzeni ile milletimizin kanı emiliyor. Zalim bankacılık düzeni, hiçbir karşılığı olmaksızın ürettiği kaydi paralarla milletimizin anasını ağlatıyor.

Niçin milletimizin ürettiği zenginlik, işçimize, memurumuza, çiftçimize ve hatta işverenimize verilmez de yerli ve yabancı emperyalistlere peşkeş çekilir?

Devletin ve özel sektörün verdiği faizler milletimize… dağıtılsa fakirlik biter, milletin yüzü güler. Allah’ın rızasına ve yardımına erilir.

Gafletimiz yüzünden bu zalim düzen devam ediyor. Fakirlik ve sefalet kokan asgari ücret için yaptığımız çalışmayı kan emici para ve faiz düzeninde yapsak ya. Ya HÛ işgal altında mıyız ?

Çok iyi bilmeliyiz ki para sistemi değişmedikçe faizleri düşürmekle problem çözülmez. Kaldı ki faizi düşürmek değil kaldırmak gerekir. Şimdiler de yapılana henüz faizi düşürmek bile denilemez.

Bu sömürü düzeninden iktidar da, muhalefet de ve sivil örgütlerimiz de sorumludur.

Cumhurbaşkanımız da günahkârdır ve suçludur. Böyle olmakla birlikte yılların gafletinden sonra Cumhurbaşkanımız silkindi. Yetersiz de olsa faizle mücadele bayrağını açtı. Bizim de ona yardım etmemiz, destek vermemiz gerekmez mi?

Sömürücülerine tapar batıcı ve batılperestleri anladık da…

Ey Siyasiler, Ey Diyanet , Ey İlahiyat, Ey Odalar-Barolar, Ey Sendikalar, Ey Sivil Örgütler…Ey Medya, Ey Müslümanlar!

Hiç mi din ve millet gayretiniz kalmadı?

Ekonomik zulmü engellemek için kimi ve neyi bekliyoruz?

Temsilcilerimizle bir araya gelerek basın toplantıları yapamaz mıyız? Milletimizi uyarmak için ilmî toplantılar ve medya programları düzenleyemez miyiz? Cumhurbaşkanlığına destek ziyaretine gidemez miyiz?

Tercih edeceğimiz bir başka yolla yardımcı olamaz mıyız?

Ve ey bankalaşarak zalimleşen Finans Kurumları? Nerede faizle mücadeleniz? Kurumsal Birliğiniz olsun, niçin mücadele içerikli reklamlar vermiyor ve faiz zulmünü dile getirmiyor? Sizin de dil şeytanlardan olmanız  reva mı? İslam’ı sömürme değil mi?

Biz bu uyarımızla AKP veya Cumhurbaşkanımızın şahsına destek çağrısında bulunmuyoruz. Böylesi aşağılık bir amaçla hareket etmekten Allah’a sığınırız.

Bu çağrımız, yalnızca borca dayalı para sistemine ve faize dayalı ekonomi düzenine karşıtlığa münhasırdır.

YAZININ TAMAMI İÇİN TIKLAYINIZ