Yüksek Avrasya Ekonomik Konseyi, Rusya’nın başkenti Moskova’da toplandı. Toplantıya Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan da katıldı.

Kanada'daki orman yangınlarından etkilenen New York'ta uçak seferleri ertelendi Kanada'daki orman yangınlarından etkilenen New York'ta uçak seferleri ertelendi

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, "Ermenistan ile ilişkilerin karşılıklı toprak bütünlüğünü tanıma temelinde normalleşmesi için ciddi sebepler var" dedi.

Kısa süre önce Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, Karabağ'ı Azerbaycan'ın parçası olarak tanımaya hazır olduklarını söylemişti. Bakü ile Erivan arasındaki normalleşme süreci mayıs başında devreye ABD'nin girmesiyle canlandırıldı.

Azerbaycan ve Ermenistan dışişleri bakanları, 1-4 Mayıs tarihlerinde masaya oturdu. O görüşmelerde barış ve normalleşme anlaşmasının bazı maddeleri konusunda uzlaşıya varıldı.
İki ülke arasındaki diyalog 14 Mayıs'ta liderler düzeyinde devam etti.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan'la Brüksel'de bir araya geldi. Görüşmeye AB Konseyi Başkanı Charles Michel arabuluculuk etti. Aliyev o masadan diplomasi zaferiyle kalktı.

Ermenistan, Azerbaycan'ın Karabağ'ı da içeren toprak bütünlüğünü tanımayı kabul etti.