Alman devine 5 milyon dolar tazminat cezası! Kanserojen...

Alman ilaç ve kimya şirketi Bayer AG, tarım ilacı yüzünden kansere yakalandığını iddia eden hastaların açtığı ikinci davayı da kaybetti. Şirketin 5 milyon dolar tazminat ve 75 milyon dolar da para cezası ödemesine karar verildi.

Ekonomi 29.03.2019 - 17:35 29.03.2019 - 17:35

Alman ilaç ve kimya şirketi Bayer AG, ABD'de Monsanto Roundup tarım ilacı yüzünden kansere yakalandığını iddia eden bir hastanın açtığı davayı kaybederek 80 milyon dolar para cezası ve tazminat ödemeye mahkum edildi.

ABD'nin Kaliforniya eyaletindeki San Francisco Federal Mahkemesi jürisi, ABD vatandaşı davacı Edwin Hardeman’ın, Bayer’in geçen yıl satın aldığı Monsanto’ya karşı açtığı davayı karara bağladı.

Jüri, 70 yaşındaki Hardeman'ın 'lenf kanserine yakalanmasından', ilaçların kanser riskini uyarmaması nedeniyle şirketi sorumlu tuttu.

Mahkeme, "Roundup isimli glifosat içeren zirai ilacın, davacı Hardeman'da kanser oluşumunu tetikleyen önemli bir unsur olması" nedeniyle Bayer'in, Hardeman’a 5 milyon dolar tazminat ve 75 milyon dolar da para cezası ödemesini kararlaştırdı.

Jüri kararı hayal kırıklığı oluşturdu

Bayer AG'den yapılan açıklamada da jüri kararının hayal kırıklığı oluşturduğu belirtilerek, karara itiraz edileceği bildirildi.

Davacı Edwin Hardeman'ın yabani otla mücadele etmek için söz konusu ilacı 25 yıl boyunca bahçesinde kullandığı iddia ediliyor.

Söz konusu dava, ABD'de Roundup ilacına karşı açılan 11 bin 200 davadan karara bağlanan ikincisini oluşturuyor.

Yine Kaliforniya eyaletinde mahkeme, tarım ilaçları üreten Monsanto şirketinin yabani otları yok etmek için kullanılan ilaçlarındaki glifosat maddesi nedeniyle kan kanserine yakalanması sonucu şirkete dava açan 46 yaşındaki Dewayne Johnson’a 289 milyon dolar tazminat ödenmesine karar vermişti.

Bayer, kansere yol açtığı iddialarını kabul etmeyerek karara itiraz etmişti. Temyiz aşamasında olan tazminat kararı, daha sonra 78 milyon dolara indirilmişti.

12 bin kişiyi işten çıkaracak

Bayer AG, geçen yıl, ABD’li tarım şirketi Monsanto'yu 63 milyar dolara satın almasıyla gündeme gelmişti. Monsanto'nun yüksek fiyat üzerinden alınmasından dolayı yatırımcıların şirket üzerindeki baskısı artıyordu.

Bayer AG, geçen yılın sonunda, yeniden yapılanma çerçevesinde yaklaşık 12 bin kişiyi işten çıkartacağını ve hayvan sağlığı bölümünü satacağını duyurmuştu.

65 Yıldır Türkiye’de

İstanbul’daki genel merkezin yanı sıra Bayer’in Türkiye’nin birçok farklı ilinde bölge ofisleri ve üretim tesisleri bulunuyor.

Gebze ve Bursa'daki fabrikalarının yanında Antalya'da Ar&Ge İstasyonu bulunan Bayer Türkiye 40’ı aşkın ülkeye ihracat yapıyor.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@