Eğitimde Kalite Geliştirme Enstitüsünün araştırmasına göre geçen yıl ilkokul öğrencilerinin yaklaşık yüzde 20'si okuma ve dinlemede asgari standardı karşılayamadı.

Almanya'da geçen yıl bazı çocukların tam olarak okuma yazma öğrenmeden ve hesaplama yapmayı bilmeden ilkokulu bitirdiği açıklandı.

YÜZDE 20 KAYIP

Eğitimde Kalite Geliştirme Enstitüsünün araştırmasına göre ilkokul öğrencilerinin yaklaşık yüzde 20'si, okuma ve dinlemede asgari standardı karşılayamadı.

ABD, Türkiye'deki depremler için iki ayrı arama kurtarma ekibini hazırladı ABD, Türkiye'deki depremler için iki ayrı arama kurtarma ekibini hazırladı

Yazma becerisinde ve matematikte ise her beş öğrenciden biri yeterli değildi.

Okullardaki öğretmen eksikliği, salgın dönemindeki uzaktan eğitim bu başarısızlıkta önemli etken oldu.

DİKKAT EKSİKLİĞİ

Yine araştırmaya göre, ilkokul çağındaki birçok çocuk sosyal ve duygusal olarak eskisinden daha fazla sorun yaşıyor. 7 ila 10 yaş arası çocukların yüzde 23'ü dikkat eksikliği başta olmak üzere zihinsel sorunlarla boğuşuyor.

Uzmanlara göre ilkokul çocukları için acil bir eylem planı gerekiyor.

Kreşlerde dil bilimi, matematik ve sosyal becerilerin teşvik edilmesine odaklanma, haftalık daha fazla Almanca ve Matematik dersleri işlenmesi öneriler arasında.

Çocukların duygusal becerilerinin takibinin yapılması, aile ile öğretmen iş birliğininse çocukların küçük yaşlarından itibaren kurulması da tavsiye ediliyor.

TRTHaber