Rusya-Ukrayna savaşı ile beraber Avrupa'da yaşanan enerji krizi, AB'nin en büyük ekonomisi olan Almanya'yı derinden sarmaya devam ediyor. Enerji fiyatlarındaki yükselişe çare bulunamayan ülkede, kamuoyunda tepkilere neden olan ilginç tasarruf yöntemleri de işe yaramayınca halk kendine farklı yollar bulmaya başladı.

ODUN FİYATI 60 EURO'DAN 200 EUROYA ÇIKTI, HIRSIZLIK BAŞLADI

Batı Almanya Radyo ve Televizyon Kurumu WDR'nin haberine göre, enerji fiyatlarının artmasıyla beraber Almanya'da ormanlardan odun çalanların sayısında bu sene gözle görülür bir artış meydana geldi. Almanya'da geçen yıl bir metreküp odunun fiyatı 60-70 euro arasında değişirken bu sene fiyatı 200 euroya kadar yükselmiş durumda. Ayrıca odun hırsızlığının arttığı Münster'deki ormanların yüzde 85'i özel mülkiyette bulunuyor.

OTELLER ENERJİ PARASI ALMAYA BAŞLADI

Öte yandan Baiersbronn bölgesindeki 5 yıldızlı Bareiss Oteli müşterilerinden kişi başı gecelik 9 euro doğalgaz ve elektrik ücreti almaya başladığını duyurdu.

Baltık kıyısındaki Schlossgut Gross Schwansee gibi Alman otelleri ise tüm konaklama için sabit bir fiyat uyguluyor. Otelin web sitesinde, "Enerji fiyatlarındaki keskin artış nedeniyle, 1 Ekim 2022'den itibaren tüm konaklama boyunca kişi başına 5 Euro'luk enerji için ne yazık ki sabit bir ücret talep etmek zorunda kalıyoruz" ifadesine yer verildi.

Bavyera'daki Krone-Post Hotel kişi başı gecelik 5, Braunlage'deki The Hearts Hotel kişi başı gecelik 3 euro doğalgaz ve elektrik ücreti alıyor. Alman otellerinin doğalgaz ve elektrik için istediği ek ücret turistleri rahatsız etti. Alman Seyahat Derneği'ne (DRV) göre, ek ücret sebebiyle iptal dalgası çoktan başladı. Turistler, ek ücretin 15 Euro veya daha fazla olduğunu öğrenirlerse turları iptal ediyor.

ALMANYA'DA HASTANELER KAPANABİLİR

Almanya'da enerji krizinin ülkeyi getirdiği tabloyu ise Almanya Sağlık Bakanı Karl Lauterbach itiraf etti. Lauterbach, enerji ve enflasyon krizinde ülkedeki hastanelerin iflas etme tehlikesiyle karşı karşıya bulunduğunu söyledi.

TÜRKLER AMERİKAN BASININA ANLATTI: 3 KAT ÜST ÜSTE GİYİNİYORUZ

İngiltere'de yaşayan Türk vatandaşlar, son 10 ayda yaşanan fiyat artışlarını ve yaşam standartlarının ne denli düştüğünü, ABD'nin yayın organı VOA'ya anlattı.

FATURAYI GÖREN TÜRK ESNAF ŞOK OLDU

Bir kafenin işletmecisi olan Türk vatandaşı, "Nasıl zam geldi. Bir elektrik, gaz faturası geldi, daha önce hiç böylesi gelmemişti. Ayda 40-50 sterlin fatura kesiyorlardı, bu ay 174 sterlin kesmişler." dedi.

"ÜŞÜMEMEK İÇİN KAT KAT GİYİNİYORUZ"

Döner satan bir dükkanın sahibi Türk ise, "Biz bu işletmenin içerisindeyiz, görüyoruz. Ete bulgura, her şeye zam geldi." ifadelerini kullandı. Genç bir kadın ise, "Kalorifer açmamak için kat kat giyiniyoruz. Tam ucu ucuna yetiştiriyoruz." ifadelerini kullandı.

ALMANYA'DA ENERJİ FİYATLARI VE ENFLASYON

Almanya'da açıklanan TÜFE rakamlarına göre; enerji fiyatlarının yıllık bazda yüzde 43,9 artması dikkati çekerken, yıllık artış gıda fiyatlarında yüzde 18,7 ile ortalamanın çok üzerinde kayıtlara geçti.

Ağustosta bir önceki yılın aynı ayına göre doğalgaz fiyatları yüzde 95,1, akaryakıt fiyatları yüzde 30,5, elektrik fiyatları yüzde 21 arttı.

Mısır'da altın dilli mumyalar bulundu Mısır'da altın dilli mumyalar bulundu