Almanya'da Ramazan Ayı süresince gerçekleştirilecek Festi Ramazan etkinliği için kurulan çadırlara ırkçı saldırı gerçekleştirildi.

İsveç'te terör örgütü PKK bayrağı açan Sol Partili vekiller tepki çekti İsveç'te terör örgütü PKK bayrağı açan Sol Partili vekiller tepki çekti

Çadırlara, kimliği belirsiz kişi ya da kişilerce Nazilerin sembolü olan gamalı haç işareti çizildi.
 
Almanya
'nın Dortmund kentinde Ramazan Ayı süresince gerçekleştirilecek "Festi Ramazan" etkinliği için kurulan çadırlara ırkçı saldırı gerçekleştirildi. Konuya ilişkin açıklama yapan organizatör Ergün Özkara, gerekli tedbirlerin alındığını ve olayla ilgili soruşturma başlatıldığını söyledi.

Bu yıl 8'incisi düzenlenecek festivalin organizatörü Ergün Özkara, yaptığı açıklamada, iki gece üst üste saldırıya uğradıklarını söyledi. Özkara ilk gece su tanklarının patlatıldığını, çadırların dışkı sürülerek kirletildiğini ifade etti.

"STANTLARIN İÇİNE DIŞKI SÜRMÜŞLER"

Özkara, "Festi Ramazan çadırlarımızı kurmaya başladıktan iki gün sonra gece kimliği belirsiz kişi ya da kişilerce su tanklarımız patlatıldı. Stantların içine dışkı sürmüşler, temizledik. Ertesi gün alana geldiğimizde çadırlara Nazi sembolleri çizdiklerini gördük. Ayrıca stantların içine girip çevreye çektiğimiz sac telleri yıkmışlar. 5-6 tane çadırın üzerine gamalı haç çizmişler." dedi.

SORUŞTURMA BAŞLATILDI

Ergün Özkara, haber verdikleri polisin olay yerinde inceleme yaptığını, daha sonra Dortmund Belediyesiyle birlikte gerekli tedbirleri alarak konuyla ilgili soruşturma başlattığını söyledi.

TÜRK-ALMAN TOPLUMUNUN BİRLİĞİNE SALDIRI

Bu saldırının festivallerinde herhangi bir aksaklığa yol açmayacağını belirten Özkara, "Türk Alman toplumunun birlik ve beraberliğine gölge düşürmek isteyen aşırı zihniyetli insanların yaptığı bir olay diye tahmin ediyoruz. Şu an her şey kontrol altında bir sıkıntı yok. Yer müsaadelerini aldık, alanı kurduk ve açılış gününü bekliyoruz." ifadesini kullandı.