Almanya'dan itiraf! O bombaya karşı koyamayız...

Almanya Uzay Merkezi uzmanlarından Zimper, Rusya’nın başarıyla test ettiği Avangard füzesine karşın Batı dünyasının etkili bir savunma sistemine sahip olmadığını açıkladı.

Dünya 30.12.2018 - 13:31 30.12.2018 - 13:31 Bülent Deniz

Almanya Uzay Merkezi uzmanlarından Dirk Zimper, Rusya’nın aralık ayında başarıyla test ettiği Avangard hipersonik füzesine karşın Batı dünyasının etkili bir savunma sistemi olmadığını söyledi.

Almanya’nın Deutschlandfunk radyosuna açıklamalarda bulunan Avrupalı uzman Zimper, söz konusu füzeye karşı önlemlerin alınmaya çalışıldığını, fakat böylesi bir hipersonik füzeyi önlemenin “pek de mümkün olmadığını” açıkladı.

ABD’nin Stratejik Komutanı John Hyten’ın sözlerine atıfta bulunarak ABD’nin de bu durumun farkında olduğunun altını çizen Zimper, Hyten’ın ABD Senatosu Silahlı Kuvvetler Komitesine verdiği brifingde, ülkelerinin böylesi bir silaha karşı koyabilecek bir savunmaya sahip olmadığını belirttiğini aktardı.

Rusya’nın sahip olduğu bu teknolojiyi Çin ve ABD’nin de araştırmakta olduğunu ifade eden Zimper, “Çekişme içerisinde olan ABD, Rusya ve Çin, onlarca yıldır bu teknolojiyi araştırıyor. Bu alanda kimin önde, kimin geride olduğunu söylemek gerçekten çok güç. Üç ülke de kafa kafaya dersek yanılmış olmayız diye düşünüyorum.” sözlerini kullandı.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@