Almanya'dan skandal açıklama!

İsrail'in Gazze'deki katliamlarına göz yuman devletler, Netanyahu hükümetine destek vermekten kaçınmıyor.

Dünya 20.05.2021 - 16:55 20.05.2021 - 16:55 Bülent Deniz

Günlerdir Şeyh Cerrah'ta Filistinlilerin evlerine hukuksuz şekilde el koyan ve gerginliği tırmandıran İsrail yönetimi, daha sonra Mescid-i Aksa'ya saldırmıştı. İsrail polisi, Aksa'da iftar eden ve ibadet yapan Müslümanları hedef almış, göz yaşartıcı gaz ve plastik mermi kullanmıştı. Filistinliler ise Harem-üs Şerif'ten ayrılmayarak, nöbet tutmaya başlamıştı. İsrail polisi ise ertesi sabah, işgal altındaki Mescid-i Aksa'da baskınları önlemek için nöbet tutan Filistinlilere müdahale etmişti. Bu müdahale sonrası yüzlerce Müslüman yaralanmıştı. İşgalci Tel Aviv yönetimi ise daha sonra Gazze'ye saldırılar başlattı.

Gazze'deki İskan ve Bayındırlık Bakanlığı: İsrail'in Gazze Şeridi'ne yönelik saldırılarında 1800 konut tamamen zarar gördü.

ŞANSÖLYE'DEN İSRAİL'E TAM DESTEK

- Almanya Başbakanı Angela Merkel, İsrail saldırısı altındaki Gazze'deki son gelişmeleri değerlendirdi. "İsrail'in kendisini savunma hakkı var" diyen Merkel, diplomasinin bölgedeki sorunların çözümü için birincil araç olması gerektiğinin altını çizdi. Merkel açıklamasında "İsrail'in meşru müdafaa hakkını savunuyoruz ve bu yüzden attığı adımlarda haklı olduğunu düşünüyoruz. Ama öte yandan bölgede kalıcı ateşkesin sağlanması için diplomatik çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Ateşkes görüşmelerine Hamas'ın belli bir şekilde dahil edilmesi gerekiyor. Çünkü Hamas olmadan ateşkes olmaz" ifadelerini kullandı. Merkel, ayrıca Almanya'daki Anti Semitizm'e karşı sıfır tolerans politikasının süreceğini vurguladı. Merkel sözlerini şöyle sürdürdü: "Avrupa, başta Orta Doğu gerilimi olmak üzere dünyanın tüm çatışmalarını çözemez."

ÇİN VE ALMANYA'DAN AÇIKLAMA

- Çin Dışişleri Bakanlığı: Gazze'de derhal ateşkes ve şiddetin durdurulması çağrısında bulunuyoruz. İki devletli çözüme olan sıkı bağlılığımızı yineliyoruz.

- Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, İsrailli mevkidaşı Gabi Aşkenazi ile görüşmek için Tel Aviv'e gitti. İkili, baş başa görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Maas basın toplantısında şu açıklamaları yaptı:

"Gazze'den atılan Hamas roketleri karşısında İsrail'in yanındayız ve destekliyoruz. İsrail'in kendini savunma hakkı var. Filistinlilerin ve İsraillilerin barış içinde yaşayabilmesi için iki devletli çözümden yanayız. Yaşanan insani durumlardan dolayı endişeliyiz. Mevcut durum bu haliyle devam etmemeli. Ateşkes çağrısında bulunuyoruz."

İsrailli bakan ise, "Almanya İsrail'in meşru müdafaa hakkını savunuyor, Hamas'ı kınıyor" dedi ve Berlin'in bu desteğinin kendileri için çok önemli olduğunu kaybetti.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@