Alparslan Kuytul'dan Süleymani açıklaması!

Alparslan Kuytul, ABD tarafından hava saldırısı sonucu öldürülen İran Devrim Muhafızları Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani hakkında açıklama yaptı.

Gündem 08.01.2020 - 11:25 08.01.2020 - 11:25

Furkan Eğitim ve Hizmet Vakfı'nın Kurucu Başkanı Alparslan Kuytul, ABD tarafından Irak'ın başkenti Bağdat'ta hava saldırısıyla öldürülen İran Devrim Muhafızları Kudüs Gücü Komutanı General Kasım Süleymani hakkında bir takım açıklamalarda bulundu.

Kendisine yöneltilen “ABD’nin İran generalini öldürmesini nasıl değerlendiriyorsunuz?” sorusuna cevap veren ve Süleymani'nin öldürülmesinin siyasi bir olay olduğunu belirten Alparslan Kuytul, "Bu tarz önemli isimlerin öldürülmesinin siyasi bir amacı vardır. Meseleye 'O şunları öldürdü' şeklinde bakmak basit bir yaklaşım olacaktır. Ortada hedeflenen daha büyük bir şey vardır. 'Bunun arkasında ne var, ABD bunu neden yaptı?' şeklinde bakmak lazım. Biri bize zulmetse, başkası da bize zulmettiği için değil kendi çıkarları için bize zulmedene zulmetse bundan razı olmayız” dedi.

"Devletler mafya gibi öldürmez"

Devletlerin güce sahip olduğunu, mafya gibi hareket etmelerinin doğru olmayacağını belirten Alparslan Kuytul, “Devlet olan mahkemeye çeker, bu şekilde mafya gibi öldürmez. ABD’nin bu yaptığı yargısız infazdır aslında” dedi.

“ABD gibi güçlü bir ülkenin yaptığı bu tarz suikatleri, onu örnek alan diğer ülkeler de yaparsa dünyada eşkıyalık olmaz mı?” diyen Kuytul, “O zaman devlet ve eşkıya arasındaki fark kalır mı? meseleye bu yönden bakarak ABD’nin bu yaptığını kınamak ve bu tarz suikastlerin yayılmamasını sağlamak lazım” ifadelerini kullandı.

Bu olayın İran’ı kızdırmak için yapıldığını ve zaten İran’ın da intikam alacağını açıkladığını söyleyen Alparslan Kuytul, “Önemli isimler keyfi olarak veya intikam almak için öldürülmez, mutlaka arkasında bir plan hazırlanmıştır, bu tarz insanların öldürülmesi büyük bir proje içindir. ABD, İran ile gerçekten savaş mı istiyor, bunu anlamak için erken ama ABD büyük çaplı olmasa da İranla savaşmak istiyor ve nükleer gücüne ve teknolojisine zarar vermek istiyor olabilir. Vekalet savaşlarıyla bir yere varamadığını görünce Irak’a direkt müdahale ettiği gibi İran’a da müdahale etmek istiyor olabilir. ABD bu ölümü bizzat üstlendi, İran’ı tahrik etmek ve bu bölgede savaş çıkartmak istiyor olabilirler." dedi.

"Belki de hedef Türkiye"

Kuytul, "Bu Türkiyeyi olumsuz etkileyecektir. Belki de hedef İran değil Türkiye'dir. Kısmen de olsa Türkiye, Rusya ve İran'la arayı düzeltmiş vaziyette, ABD’ye karşı müttefik olmuş durumdalar. Bu ittifakı bozmak için de olabilir." ifadelerini kullandı.

Meseleye bu şekilde bakmayarak “Ama o da başkalarını öldürdü” demenin basit bir bakış olduğunu söyleyen Alparslan Kuytul, Esed’i desteklemenin her türlü yanlış olduğunu ve bunu asla doğru kabul etmediklerini de belirtti.

"ABD onu bu yüzden öldürmedi"

Bazı Müslümanların "Ama Süleymani, Suriye'de birçok kişiyi öldürdü" şeklindeki yaklaşımlarını değerlendiren Alparslan Kuytul, Süleymani’nin hangi muhaliflerle savaştığını kimleri öldürdüğünü tam olarak bilemediğini belirterek olaya Süleymani'nin özel suç ve günahları açısından bakmanın doğru olmayacağını, ABD’nin Süleymani’yi Suriye’de muhalifleri öldürmesi sebebiyle öldürmediğini ifade etti.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@