Hasan Doğan yeniden Cumhurbaşkanlığı Özel Kalem Müdürü olarak atandı Hasan Doğan yeniden Cumhurbaşkanlığı Özel Kalem Müdürü olarak atandı

Altının gram fiyatı 844 lira seviyesinden işlem görüyor.  Çeyrek altın 1.384 lira, Cumhuriyet altını 5.654 liradan satılıyor

İSTANBUL (AA) - Altının gram fiyatı, güne yükselişle başlamasının ardından 844 lira seviyesinde işlem görüyor.

Dün, altının ons fiyatındaki yükselişe paralel değer kazanan altının gram fiyatı, günü yüzde 0,5 artışla 837,2 liradan tamamladı.

Altının gram fiyatı, yeni güne de yükselişle başlamasının ardından saat 10.55 itibarıyla önceki kapanışın yüzde 0,8 üzerinde 844 liradan işlem görüyor. Aynı dakikalarda çeyrek altın 1.384 lira, Cumhuriyet altını da 5.654 liradan satılıyor.

Dün, Rusya'nın Ukrayna'nın doğusundaki Rusya yanlısı ayrılıkçıların sözde yönetimlerini tanımasının ardından altının ons fiyatı 1.914 dolarla 8 ayın zirvesini gördü. Yükseliş eğilimini bugüne de taşıyan ons altın, şu dakikalarda yüzde 0,2 artışla 1.908 dolardan alıcı buluyor.

Dün gece acil toplanan Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi de Ukrayna ve Rusya arasında gelinen noktanın son derece tehlikeli olduğunu, büyük çatışma riski taşıyan gelişmelerin ne pahasına olursa olsun önlenmesi gerektiğini bildirdi.

Analistler, Rusya-Ukrayna krizinin askeri bir çatışmaya dönüşüp dönüşmeyeceğine dair endişelerin artmasıyla küresel çapta risk iştahının gerilediğini belirterek, güvenli liman olarak nitelendirilen altına talebin devam ettiğini söyledi.

Bugün Almanya'da Ifo iş ortamı güven endeksi, ABD'de imalat sanayi ve hizmet sektörü Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI) başta olmak üzere veri gündeminin takip edileceğini aktaran analistler, teknik açıdan altının ons fiyatında 1.880 doların destek, 1.930 doların direnç konumunda olduğunu kaydetti.