Altın süt olarak bilinen zerdeçallı süt karışımının bir bardağında bile bin bir hastalığa şifa var. Peki, altın süt nedir? Altın sütün faydaları nelerdir? Altın süt nasıl yapılır? Altın süt ne zaman içilir? Altın süt kilo verdirir mi? Merak edenler için işte altın sütün faydaları ve altın süt tarifi.

Zerdeçallı süt olarak bilinen altın sütün ana vatanı Hindistan. Altın süt soğuk algınlığı, öksürük ve uykusuzluğu gidermek için kullanılıyor. Ana maddesi zerdeçal olan bu karışımın süte verdiği altın sarısı renginden dolayı ismi altın süt olarak adlandırılmış.

İçerisine zerdeçalın içerisindeki yararlı maddeleri ortaya çıkarması için karabiber, zeytinyağı, hindistan cevizi gibi sağlıklı yağlar da ilave ediliyor.

Altın sütü tatlandırmak için karanfil, bal, tarçın gibi malzemelerden destek alınıyor. Sonuç olarak ortaya çıkan altın süt bin bir derde deva oluyor.

Altın sütün faydaları:

Altın süt, içerisindeki kurkumin sayesinde hücrelerin yenilenmesine yardımcı oluyor.
Serbest radikalleri vücudunuzdan atıyor ve temizliyor. Vücudu temizlerken cildi de güzelleştiriyor, akne görünümünün ve sivilcelerin en aza inmesine yardımcı oluyor.
Kadınlarda regl döneminin daha az ağrılı geçmesine yardımcı oluyor. Hormonların daha düzenli salgılanmasına da destek oluyor.
Beyin fonksiyonlarını güçlendiriyor, hafızanızın daha sağlam olmasına da destek oluyor.
Bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı oluyor. 
Çocukların salgın hastalıklara yakalanma risklerini azaltıyor. 
Karaciğer yağlanmasının önüne geçiyor. Karaciğer yağlanması problemi olanların da tedavisine destek oluyor.

Altın süt tarifi

Altın süt için malzemeler

1 su bardağı süt

1 tatlı kaşığı zerdeçal

1 çay kaşığı zencefil

1 çay kaşığı tarçın

Yarım çay kaşığı karabiber

1-2 tane karanfil

1 çay kaşığı öğütülmüş kakule

1 çay kaşığı hindistan cevizi yağı ya da isteğiniz başka bir yağ

1 tatlı kaşığı ham bal

Altın süt nasıl yapılır?

Bir tenceredeki sütün içine tüm baharatlar atılır ve kısık ateşte karıştırılır. Karışımın kaynamasına gerek yok, buharlaşmaya başladığı zaman ocağı kapatabilirsiniz.

Yağlar ise ocak kapatıldıktan sonra karışıma eklenmeli.

Bal ilave etmek istiyorsanız sütün ılımasını beklemeniz gerekir.

Patatesli rulo buzluk böreği tarifi, patatesli buzluk böreği nasıl yapılır? Patatesli rulo buzluk böreği tarifi, patatesli buzluk böreği nasıl yapılır?

Altın sütü sıcak ya da soğuk olarak tüketebilirsiniz.

Altın sütü günün istediğiniz saatinde tüketebilirsiniz. Yatmadan hemen önce içildiğinde sizi uykuya hazırlar. Öğün aralarında aç karnına tükettiğinizde tokluk hissi verecektir.