Bilim insanları, özellikle bebeklerin kimyasal kirleticilere karşı savunmasız olduğunu ve daha fazla araştırmaya ihtiyaç olduğunu söyledi.

7 bin doktor kamuya dönüş başvurusu yaptı 7 bin doktor kamuya dönüş başvurusu yaptı

YÜZDE 75'İNDE MİKROPLASTİK TESPİT EDİLDİ

Araştırma, İtalya'nın Roma kentinde, yeni doğum yapmış sağlıklı 34 anneden alınan süt örnekleri üzerinde yapıldı. Süt örneklerinin yüzde 75'inde mikroplastik tespit edildi.

Daha önce yapılan araştırmalar, mikroplastiklerin insan hücrelerinde, laboratuvar hayvanlarında ve vahşi deniz canlılarında nasıl kötü etkiler yarattığını göstermişti, ancak yaşayan insanlar üzerindeki etkisi bilinmiyordu.

Araştırmayı yürüten bilim insanları, annelerin plastik ambalajlarda yiyecek, içecek ve deniz ürünleri tüketimini ve ayrıca plastik içeren kişisel hijyen ürünlerini kullandığını kaydetti. Ancak bununla mikroplastikler arasında doğrudan bir bağ bulamadı.

Marche Politeknik Üniversitesi'nden Dr. Valentina Notarstefano konuya ilişkin yaptığı açıklamada, "Anne sütünde mikroplastik bulunmasının, çok daha hassas olan bebeklerle ilgili endişeleri artırdığını" söyledi; ancak anne sütünün avantajlarının, mikroplastiklerin dezavantajından çok daha büyük olduğunu ekledi. Notarstefano, bu tarz araştırmaların, anne sütü kullanımını azaltmaması gerektiğini vurguladı.