Mısır'da elleri kesilerek öldürülen 8 yaşındaki bir erkek çocuğunun cansız bedeninin bulunması ülkede büyük yankı oluşturdu. Olayı araştıran savcılar, cinayetin yasa dışı tarihi eser kazıcılığı ile ilgili olduğunu öne sürdü.

Babası Abu El Vafa dört gündür kayıp olan çocuğu Muhammed'in cesedini Yukarı Mısır'da bulunan Asyıt şehrindeki bir tarım arazisinde buldu.

Fransa, İsrailli sporcuları 24 saat koruyacağını açıkladı! Fransa, İsrailli sporcuları 24 saat koruyacağını açıkladı!

ÜÇ KİŞİ GÖZ ALTINA ALINDI
Polis cinayetle ilgili çocuğun akrabası olan üç erkek kardeş gözaltına aldı.

Savcılığın paylaştığı açıklamaya göre, şüphelilerden ikisi, yasa dışı bir kazıda antik Mısır hazinelerine ulaşmak isteyen bir maden arayıcısına çocuğun ellerini satmak için cinayeti işlediklerini söylediler.

Olayı araştıran savcılar, cinayetin yasa dışı tarihi eser kazıcılığı ile ilgili olduğunu öne sürdü.

Polisin araştırdığı cinayet kapsamında, Muhammed’in akrabası olan üç erkek kardeş gözaltına alındı.

Savcılık tarafından yapılan açıklamada, “Şüphelilerden ikisi, yasa dışı bir kazıda antik Mısır hazinelerine ulaşmak isteyen bir maden arayıcısına çocuğun ellerini satmak için cinayeti işlediklerini itiraf ettiler.” ifadeleri yer aldı.

SAHTE ŞEYH İSTEDİ
Hazine bulduğunu söyleyen maden kazıcısına katılan iki şüpheli, çağırdıkları sahte şeyhin isteği üzerine, küçük bir çocuğun kanını akıtmak zorunda kaldıklarını iddia etti.

Şüpheliler Muhammed’i, babasının evinin önünde oynarken ağzını tıkayarak kaçırdı. Ritüeli tamamlayan iki şüpheli, daha sonra çocuğun cesedini parçalayarak tarlaya attı.

Sahte şeyh ritüeli sonrası çok zengin olacaklarını düşündükleri için cinayeti işlediklerini itiraf eden kişiler, pişman olduklarını ifadelerine ekledi.

MUHAMMED'İN BABASINDAN DUYGULANDIRAN SÖZLER
Oğluyla olan anılarını unutmadığını söyleyen baba Abu El Vafa, "Oğlum Muhammed'le tüm anılarımı hatırlıyorum. Ne zaman yalnız kalsam ağlıyorum ve bu duruma dayanamıyorum. Her gün işten dönmemi beklerdi." diye konuştu.

Muhammed’in kaybolduğunda başına kötü bir şey gelme ihtimalini düşünmediğini ifade eden baba, köydeki herkesin onu tanıdığını söyledi.

BÜYÜK TEPKİ TOPLADI
8 yaşındaki Muhammed’in cinayet haberi, sosyal medyada büyük tepki gördü.

Benzer haberlerin çokça yaşandığı Mısır’da halk, caydırıcı olması için suçluların ağır şekilde cezalandırılması çağrısında bulundu.

BİR RİTÜEL HALİNDE YAPILIYOR
Mısır’da antik hazine bulmak isteyen kişiler, ‘bir hayat feda etmeli’ inanışı nedeniyle birçok cinayet işleniyor.

Şeyh olduğunu iddia eden kişiler, antik mezar koruyucularını çağırdıklarını öne sürerek, hazineyi alabilmek için yüklü miktarda kan ve para talep ediyor.

ÖZELLİKLE 'ÇOCUK KANI'
Vahşetin boyutlarını artıran detaylarda ise bazı sahte ‘şeyhler’, hazine çıkarma ritüelinde insan kanı, hatta ‘çocuk kanının’ gerektiğini iddia ediyor.

8 yaşındaki Muhammed’in ölümüyle ayağa kalkan Mısırlılar, sahte şeyhlerin kanlı ritüellerinin engellenmesi için bir adım bekliyor.