Arizona Devlet Üniversitesi'nden Filistinli akademisyene 'İsrail'i eleştirmeme' şartı

Arizona Devlet Üniversitesi Filistinli akademisyen Hatem Bazian’a Müslüman Öğrenciler Birliği’nin gelecek ay düzenlenecek olan etkinlikte İsrail’i eleştirmeyeceği yönünde sözleşme imzalamasını talep etti.

Gündem 12.03.2018 - 13:36 12.03.2018 - 13:36
Filistin Amerikan Müslümanları Başkanı ve California Berkeley Üniversitesi'nde öğretim görevlisi olan Bazian, Arizona Devlet Üniversitesi'nin kendisiyle bir sözleşme imzalamak istediğini ve sözleşmede İsrail'i eleştirmemek ve BDS Hareketi'yle iletişim kurmamak gibi maddeler olduğunu ifade etti.

Bazian anlaşmayı imzalamayı reddetti. Amerikan üniversitelerinde İsrail'e sadık ajanların ifade özgürlüğü ve akademik bağımsızlığa gerçek bir engel teşkil ettiğini belirtti.

AMERİKAN ÜNİVERSİTESİNDE İSRAİL LOBİLERİ

Akademisyen, böylesi bir sözleşmenin imzalanmasının düşünce özgürlüğü ve akademik öz hareketi görmezden gelmek olduğunu dile getirdi.

“Sanırım İsrail uluslararası kanunları görmezden gelmekte ve Filistinlilere baskı uygulamaktadır.” dedi. Bazian Amerikan üniversitelerinde çok sayıda İsrail yanlısı örgütün olduğunu ve bunların Filistin'in lehine programları ve etkinlikleri, üniversite yönetimlerine baskı uygulayarak engellemeye çalıştıklarını ifade etti.

CAIR DAVA AÇTI

Geçen hafta ise Amerikan İslami İlişkiler Konseyi (CAIR) Arizona Devlet Üniversitesi aleyhine Amerikan Müslümanları ve Hatem Bazian'I temsilen bir dava açtı.


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@