Cumhur İttifakı’nın adayı Recep Tayyip Erdoğan, 2023’te de karşısına çıkabilecek rakibini beklerken, yapılan bir anket son durumu gözler önüne serdi.

Buna göre ASAL Araştırma Şirketi, 14-24 Ocak 2023 tarihleri arasında 26 ilde anket çalışması yaptı.

Bu pazar seçim olma kimi cumhurbaşkanı olarak görmek istersiniz?
İstanbul, Tekirdağ, Balıkesir, İzmir, Aydın, Manisa, Bursa, Kocaeli, Ankara, Konya, Antalya, Adana, Hatay, Kırıkkale, Kayseri, Zonguldak, Kastamonu, Samsun, Trabzon, Erzurum, Ağrı, Malatya, Van, Gaziantep, Şanlıurfa ve Mardin’de toplamda 2 bin 520 kişiye telefonla ulaşan şirket, "Cumhurbaşkanlığı seçiminde kimi cumhurbaşkanı olarak görmek istiyorsunuz?" şeklindeki açık uçlu sorusunu yöneltti.

Ankete göre, “kararsızlar” ve “cevap yok” diyenler oransal olarak dağıtıldıktan sonra mevcut Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yüzde 48.7 oranıyla ilk sırada yer aldı.

Anket sonucuna göre Erdoğan, açık ara önde
İkinci sırada ise yüzde 16.3 oranıyla CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu bulunurken, onu yüzde 14.8 ile Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş takip etti.

Ankette, HDP eski Genel Başkanı Selahattin Demirtaş yüzde 7.1, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu yüzde 5.5 ve İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener yüzde 4.2 oy oranı aldı.

Oy dağılımı
Ankete göre oy dağılımı şu şekilde oldu:

Recep Tayyip Erdoğan: %48.7

Kemal Kılıçdaroğlu: %16.3

Mansur Yavaş: %14.8

Selahattin Demirtaş: %7.1

Ekrem İmamoğlu: %5.5

Meral Akşener: %4.2

Ali Babacan: %0.9

Fatih Erbakan: %0.7

Muharrem İnce:%0.6

Abdullah Gül:%0.5

Ahmet Davutoğlu:%0.4

Temel Karamollaoğlu: %0.3

Erdoğan mı, Mansur Yavaş mı?
Ankette ayrıca isim vererek katılımcılara "Cumhurbaşkanlığı seçiminde son tura Recep Tayyip Erdoğan ile Mansur Yavaş kalsa oyunuzu kime verirsiniz?" sorusu da soruldu.

Ankete katılanlar yüzde 51.5 ile Erdoğan, yüzde 48.5 ile Mansur Yavaş yanıtını verdi.

Erdoğan mı, Ekrem İmamoğlu mu?
Son tura Recep Tayyip Erdoğan ile Ekrem İmamoğlu kaldığında ise Erdoğan diyenlerin oranı yüzde 53.3 olurken, İmamoğlu diyenler ise yüzde 46.7 oranında çıktı.

Erdoğan mı, Kemal Kılıçdaroğlu mu?
Cumhurbaşkanlığı seçiminde Recep Tayyip Erdoğan ve Kemal Kılıçdaroğlu'nun karşılaşması durumunda ise Erdoğan diyenlerin oranı yüzde 54.4 olurken, Kılıçdaroğlu'nu tercih edenlerin oranı yüzde 45.6 çıktı.

Erdoğan mı, Meral Akşener mi?
Ankette, katılımcılara "Cumhurbaşkanlığı seçiminde son tura Recep Tayyip Erdoğan ile Meral Akşener kalsa oyunuzu kime verirsiniz?" sorusu da soruldu.

Bakanlar aday olacak mı? Bakanlar aday olacak mı?

Ankete katılanlar yüzde 56.1 ile Erdoğan, yüzde 43.9 ile Meral Akşener yanıtını verdi.

Altılı masanın cumhurbaşkanı adayı kim olmalı?
Anket çalışmasında tüm katılımcılara, "Altılı Masa'nın Cumhurbaşkanı adayı kim olmalı?" açık uçlu sorusu da yöneltildi.

Ankete katılanların yüzde 44.2'si CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nu Altılı Masa'nın Cumhurbaşkanı adayı olarak görmek istedi.

Kılıçdaroğlu'nu yüzde 25.3 oranla Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, yüzde 14.4 oranla İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu izledi.

Ankette, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in aday olmasını isteyenlerin oranı yüzde 6.0 çıkarken, Deva Partisi Genel Başkanı Ali Babacan için Altılı Masa'nın adayı olmalı diyenlerin oranı yüzde 1.4 oldu.

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu'nun aday olması gerektiğini söyleyenlerin oranı ise yüzde 0.6 çıktı.

6'lı masanın adayı için oy dağılımı
Altılı masanın oy dağılımı şu şekilde oldu:

Kemal Kılıçdaroğlu: %44.2

Mansur Yavaş: %25.3

Ekrem İmamoğlu: %14.4

Meral Akşener: %6.0

Ali Babacan: %1.4

Ahmet Davutoğlu:%0.6

Diğerleri: %8.1