Aşı programına Delta ayarı

Dünya genelinde hızla artarak alarma yol açan Delta varyantlı vaka sayısı, Türkiye’de de aşılama takvimini değiştirdi. İkinci doz aşılar altı-sekiz hafta yerine dört hafta sonra yapılacak. Aşı yazlık bölgelerde, tarlalarda, yaylalarda vatandaşın ayağına götürülecek.

Gündem 29.06.2021 - 10:44 29.06.2021 - 10:44 Bülent Deniz

Türkiye saatlerini birçok kısıtlamanın kalkacağı perşembe gününe kurdu ancak bir tehlike var; delta mutasyonu. Sağlık Bakanlığı, olası vaka artışına karşı aşı kozunu oynayacak. İki doz arasındaki süre kısaltılacak.
 
Aşı takvimi güncelleniyor. Ayrıca yerinde aşı programına hız verilecek. Aşılamada sonbahara kadar agresif tutum sergilenecek. Sağlık Bakanlığı delta virüsünün olası yayılımına karşı önlemlerini şimdiden belirledi.

Türkiye koronavirüse karşı aşı programını hızlandırırken, dünya genelinde etkisini artıran mutasyonu aşılama takviminde güncellemeyi getirdi. Deltanın etkisini en aza indirmek için ikinci doz aşıların bekletilmeden yapılmasına karar verildi. Buna göre ikinci doz aşılar 6-8 hafta yerine 4 hafta sonra yapılacak.

Edinilen bilgiye göre, aşıyla koruma sağlanan delta mutasyonunda vakaların önüne geçmek için bir süre sonra "aşıyı vatandaşa götürme" sistemine geçilmesi planlanıyor. Yaz boyunca insanların ilgisinin azalması, tatil tercihleri veya mevsimlik işler nedeniyle bu bölgelerde seyyar aşı ekipleri oluşturulacak.

Yapılan toplantılarda mutabık kalınan hedef sonbahar gelmeden toplumda yüzde 75 aşılamaya ulaşmak. Ve bunun için agresif aşılama yönteminin izleneceği belirtiliyor.

Yapılan araştırmalarda 25-30 yaş grubunun aşıya daha mesafeli olduğu belirlendi. Önyargıyı kırmak için aşı kampanyaları ile bilinçlendirme yolu izlenecek ve kafa karışıkıkları giderilecek.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@