Atilla İlhan, BOP'u böyle deşifre etmişti! İşte o tarihi açıklamalar...

Türkiye'nin değerli şairlerinden biri olan merhum Atilla İlhan, 2004 yılında BOP'u (Büyük Ortadoğu Projesi) hakkında yaptığı açıklamalar bugüne ışık tutuyor.

Tarih 25.11.2019 - 22:59 25.11.2019 - 22:59

Usta şair merhum Atilla İlhan, toplumsal olaylarla ve tarihsel süreçlerle ilgili yaptığı açıklamalarla Osmanlı topraklarında gözü olan İngiliz ve Amerikanların şimdiki adı BOP(Büyük Ortadoğu Projesi) olan projeyle nasıl Türkiye'yi ve Ortadoğu'yu işgal etmeye çalıştığını ortaya koydu.

ORTADOĞU VE ANADOLU'DA İNGİLİZLERİN GÖZÜ VAR

Arabistanlı Lawrence üzerinden İngilizlerin, Arapları Osmanlı'ya kışkırtışına değinen İlhan, ''İngilizler bölgeye ajanlar gönderiyor ve bu ajanlar üzerinden bir isyan çıkarılıyor. Mekke Şerifi Hüseyin'i Faysal'la birlikte Osmanlı'ya nasıl kışkırtıldığı ortadadır. Yani Araplar'a durduk yere Osmanlı'ya karşı bir kin aşılanıyor. Bu kin geliştirilerek bölge Osmanlı'dan koparılıyor. İngilizlerin Arabistan yarımadasında ve genel olarak Ortadoğu'da gözleri var. 1890 ile 1900 yılları arasında Anadolu'da çok sayıda kentte Amerikan okulu var. Bunların hepsi misyoner okulu ve papazlar tarafından yönetiliyordu.'' ifadelerini kullandı.

1895'TE ANADOLU'DA 405 AMERİKAN MİSYONER OKULU VARDI

Amerikan Yabancı Misyoner Komisyonu Kurulu(American Board of Commissioners for Foreign Missions) adına açıklamalarda bulunan Mr. Dwight'ın açıklamalarını dile getiren İlhan, ''Bu topraklar üzerinde 1895 yılında bile nasıl gözleri var, bu açıklamada göreceksiniz. Mr. Dwigth,  'Derneğimiz yakllaşık 65 yıldır Türkiye'de bulunmaktadır. Ticari ilişkiler üzerinden misyonlar bu bölgede elverişli ortam oluşturmuşlardır. Bu ortam misyonların iki yönlü çalışması sayesinde oluşturulmuştur. Bir; geniş bir eğitim düzeni, iki; geniş bir basın-yayın örgütü. Biz bu bölge halkını, yalnız bizim sattıklarımızı alması için değil gelecekte oluşacak tesisleri geliştirip, yaşatacak düzeye gelmeleri için de eğitiyoruz. Bu yolda Amerikan yatırımlarına yeni yollar açmak umudundayız. Örgütün devamlı olarak yaşayabilmesi için yapılan çalışmalar 6 milyon dolar seviyesindedir. Amerikalılar Asya Türkiye'sinde kara geçmiş bir iş kurmuşlardır. Bu durum bütün bölge halkının bir gün müşterimiz olacağına dair umudumuzu gerçekleştirmektedir. Şu anda Asya Türkiyesi'nde 405 okulumuz ve bunlarda eğitim gören 19 bin 795 öğrencimiz vardır.' Yani Irak olayı Afganistan olayı yeni şeyler değil, bakın nereden geliyor.'' açıklamasında bulundu.

TÜRKİYE, ÜZERİNDE AMERİKA'NIN EMELLERİ BÖYLE ORTAYA ÇIKTI

Bir başka örnek veren İlhan,''Birinci Dünya Savaşı yıllarında ABD Bahriye Bakanlığı, Yumurtalık'ta limanında Amerikan Deniz Üssü kurulması için harekete geçmişti. ABD Bahriye Bakanı Deny, bu liman ve 2. Chester imtiyazı konusunda 'Akdeniz'de gemilerimiz ucuz petrol sağlayacak bir limanı daima bulmalıdır.' demişti. Yine o dönemde ABD İstihbarat bürosunun verdiği bir raporda şu sözler yer alıyor: 'Bizim özellikle tütün ve petrol alanında yakın doğuda büyük çıkarlarımız vardır. Bu bölgedeki ekonomik kaynaklarının gelişme olasılıkları araştırılmalı. Uzmanlar aracılığıyla ABD çıkarları için dikkatle incelendi. İstanbul'da resmi ve resmi olmayan ABD temsilciliklerine deniz kuvvetlerinin haber alma servisleri tüm imkanlarıyla yardım etti.' Cumhuriyetin ilanından sonra Amerikan Yakın Doğu Ticaret Odası, ABD Dışişleri bakanlığına rapor verip diyor ki: 'Yakın Doğu'da Amerikan çıkarlarının gelişme olanağı sınırsız gibidir. Bu bölge özel Amerikan teşebbüslerine açıktır.' Aynı günlerde Amerikan Ticaret Odası Başkanı, oraları ziyaret eden Türk vekil Dr. Fuat Bey'e açıkça söyler: 'Türkiye ile ticari ilişkilerimizi geliştirirken ve sermayemizi geliştirirken tek şey istiyoruz 'open door(açık kapı)'... Görüyor musunuz bu da yeni değil...'' ifadelerini kullandı.

AVRUPA KÜLTÜRÜ EGEMEN KILINIP, DİĞER KÜLTÜRLER İKİNCİ SINIF YAPILMAK İSTENDİ

Batı Avrupa'nın kötü niyetini tespit eden ilk kişinin bir Rus olan Nikolai Trubetzkoy olduğunu vurgulayan İlhan, ''Nikolai Trubetzkoy bakın ne demiş: Her Avrupalı'nın gizli arzusu; dünyanın bütün halklarının kimliksizleştirilmesi ve tüm özgür kimliklerin Avrupa kültürü hariç yıkılması. Bu kültür Avrupa kültürü evrensellik iddiasında olup, öteki kültürleri ikinci sınıf kültür durumuna sokmak istemektedir. Adama kahin diyebilmelisiniz daha o zamanlar ne yapılmak istendiğini tespit etmiştir.'' ifadelerini kullandı.

BİRİSİNİN BOP'DAN DAHA BÜYÜK BİR PROJESİ VAR...

Ortada bir Büyük Ortadoğu Projesi'nin var olduğunu belirten İlhan, ''BOP, ABD'lilerin projesi ve yeni bir projeymiş gibi söylendi. Görüldüğü gibi yeni bir tarafı yok. ABD ve İngiltere geçen yüzyıldan beri Ortadoğu'yu ele geçirmek için bin tane plan yapmışlar. Buraya bir sürü misyoner okulu açmışlar, insanları Hrıstiyanlaştırmaya çalışıyorlar.  Kendi kültürlerini sokup, öteki kültürleri yıkmaya çalışıyorlar. Neticede buralara el koyacaklar, amaç bu... Onların Büyük Ortadoğu Projesi var da başka yok mu? Asıl püf noktası var. Birisinin var ve çok önemli bir ortadoğu projesi... Hem de onlarınkinden önemli ve büyük...'' ifadelerini kullandı.

HaberVakti

Yorumlar (1)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@