İspanya'nın başkenti Madrid'de dün NATO Zirvesi'nin yapıldığı IFEMA Kongre Merkezi'nde gerçekleştirilen dörtlü görüşmenin ardından hazırlanan "Üçlü Muhtıra"ya Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Finlandiya Dışişleri Bakanı Pekka Haavisto, İsveç Dışişleri Bakanı Ann Linde imza atmıştı.

İmza töreni, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö, İsveç Başbakanı Magdalena Andersson ve NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg'in huzurunda gerçekleşmişti.

İsveç devlet televizyonu SVT, "Türkiye'den İsveç ve Finlandiya'nın NATO üyeliğine destek" başlığıyla duyurduğu haberde, "Türkiye, İsveç ve Finlandiya'nın NATO üyeliğine karşı vetosunu terk ediyor. Bu, İsveç'in artık NATO'ya davetli statüsü alabileceği anlamına geliyor." ifadeleri kullanıldı.

SVT'nin deneyimli siyaset yorumcusu Mats Knutson da "İsveç'in artık Türkiye'ye mühimmat ihraç etmeye hazır olduğunu beyan etmesi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve hükümeti için açık bir başarı." değerlendirmesinde bulundu.

Aftonbladet gazetesi, "İsveç ve Türkiye, NATO konusunda anlaştı" başlığını kullanırken anlaşmanın, İsveç'e NATO ittifakına davet edilen bir ülke statüsü verilebileceği anlamına geldiği belirtildi. Anlaşmada terör örgütleri PKK, PYD, YPG ve FETÖ'nün desteklenmeyeceğine dair maddeler olduğu kaydedilen haberde, terör suçlularının iadesi için somut önlemler alınacağına dair taahhütlerin yer aldığı aktarıldı. Gazete, İsveç Dışişleri Bakanı Ann Linde'nin "Teröristler için bir sığınağımızın olmaması gerekir. Terörist değilseniz endişelenmenize gerek yok." ifadelerine yer verdi.

Expressen gazetesi de "Türkiye, İsveç ve Finlandiya'nın NATO üyeliğine 'evet' dedi." başlığını kullandı. Gazetede, "Salı gecesi yapılan müzakerelerin ardından Başbakan Magdalena Andersson, Türkiye'nin ablukayı kaldırdığını ve İsveç'in NATO'ya girmesine izin verdiğini doğruladı." ifadelerini kullandı. İsveç'in terör örgütlerine destek vermeyeceği vurgulanan haberde, bu konuda Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) ile ortak çalışılacağının altı çizildi.

İspanyol basını, "Türkiye'nin Finlandiya ve İsveç ile arasında imzalanan üçlü muhtırayla Madrid Zirvesi'ni gölgede bırakma tehdidinde bulunan büyük bir düğüm çözüldü." yorumunda bulundu.

Türkiye'nin atılan imza sayesinde "istediğini elde ettiğini" yazan gazeteler, "İsveç ve Finlandiya, PKK'ya karşı mücadelesinde Türkiye'yi destekleyecek, PKK/YPG'yi desteklemeyi bırakacak, terörle ilgili yasalarını değiştirecek, terörle ilgili bilgilerini Ankara ile paylaşacak, şüpheli teröristleri iade edecek, adalet, güvenlik ve istihbarat konularında istişareler için kalıcı ortak mekanizma kurulacak, İsveç ve Finlandiya Türkiye'ye silah ambargosu uygulamayacak." başlıklarını öne çıkardı.

El Pais gazetesi, "Türkiye, Finlandiya ve İsveç'in adaylıklarına vetoyu Madrid'de kaldırdı" başlığıyla verdiği haberde, "Haftalar süren müzakereler sonrasında Türkiye, NATO Genel Sekreteri'nin arabuluculuğunda Madrid'de yoğunlaşan görüşmelerde ikna oldu." diye yazdı.

Telegraaf gazetesi, "Türkiye, İsveç ve Finlandiya'nın NATO üyeliğine muhalefetine son verdi" başlığını atarak, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Finlandiya ve İsveç liderlerinin, Madrid'deki NATO zirvesinde bir araya gelip uzun görüşmelerin ardından güvenlik anlaşmaları içeren bir muhtıra imzaladığını aktardı.

Bakan Yerlikaya duyurdu! Şahinler suç örgütü çökertildi Bakan Yerlikaya duyurdu! Şahinler suç örgütü çökertildi

"Türkiye, Finlandiya ve İsveç'in NATO'ya katılmasını kabul etti" başlığını atan kamu yayın kuruluşu NOS, "Türkiye’nin istediğini aldığını" yazdı. Haberde, Rusya'nın Ukrayna'ya saldırılarının ardından Finlandiya ve İsveç'in NATO'ya katılmak için üyelik başvurusunda bulundukları belirtilerek, bu zamana kadar bu ülkelerin başvurularına itiraz eden tek NATO üyesinin Türkiye olduğu ifade edildi. Üç ülkenin Türkiye'nin endişelerini gideren bir muhtıra imzaladığı ve haftalarca süren diplomatik soğukluğun sona erdiği kaydedildi.

Daily Telegraph gazetesinin haberinde, Türkiye'yi ikna etmelerinin ardından Finlandiya ve İsveç’in NATO'ya katılmaları için yeşil ışık yakıldığı belirtildi. "Askeri ittifak için tarihi bir an" olarak nitelendirilen karar kapsamında tarafların bir mutabakat zaptı imzaladığı vurgulandı. Anlaşmaya, iki saatten fazla süren yoğun müzakerelerin ardından varıldığı kaydedilen haberde, şu değerlendirmelere yer verildi:

"Kaynaklar, Türk liderin Madrid'deki görüşmelerden istediğini aldığını söyledi. Türkiye'nin vetoyu kaldırması için Finlandiya ve İsveç, terörle mücadele yasalarını sıkılaştırma ve Ankara ile (terör suçlularının) iade anlaşmaları konusunda müzakereleri başlatmada anlaştılar."