Avrupa Süper Ligi'nden çekilen kulüpler 150 milyon euro tazminat ödeyecek!

Avrupa Süper Ligi'nin kuruluş sözleşmesine göre girişime imza atan futbol takımlarının ayrılmaları halinde 150 milyon euro tazminat ödemek zorunda kalacakları ileri sürüldü.

Spor 24.04.2021 - 15:49 24.04.2021 - 15:49 Bülent Deniz

Avrupa Süper Ligi’nin kuruluş sözleşmesini elinde bulunduran Alman Der Spiegel dergisi, Avrupa Süper Ligi girişimine imza atan futbol takımlarının girişimden ayrılmaları halinde en az 150 milyon euro tazminat ödemek zorunda kalacaklarını iddia etti.

Dergide yer alan haberde sözleşmeye imza atan takımların ayrılmasının zorlaştırılması adına birtakım maddelerin bulunduğu belirtildi. 167 sayfalık sözleşmenin 33. maddesine göre ABD bankası olan JPMorgan Chase’den 3.5 milyar avroluk bir başlangıç ​​kredisi almak için 23 yıllık bir taahhüt verilmesi gerektiği ifade edildi. Bu nedenle de girişimden ayrılmak isteyen takımlar için ‘önemli ve telafisi mümkün olmayan ekonomik, itibar ve örgütsel hasara’ neden olacağına işaret edildi.

Ayrıca sözleşmede bir kulübün Avrupa Süper Ligi’nden en erken üç sezon sonra ayrılmasına izin verilebileceği bunun için de son Süper Lig sezonundan elde ettiği gelirin yarısını geri ödemek zorunda kalması, buna ek olarak da en az 150 milyon avro tazminat ödemesi gibi şartları yerine getirmesi gerektiği belirtildi.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@