Ayasofya Camii ibadete açıldı, İsrail'i korku sardı!

İsrail gazetesi The Jerusalem Post'ta yer alan bir yazıda ''Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cuma günü “Ayasofya'yı yeniden açtıktan sonra” Mescid-i Aksa'yı İsrail'den “kurtarmaya” söz verdi.'' vurgusunda bulundu.

Gündem 13.07.2020 - 21:36 13.07.2020 - 21:36 Bülent Deniz

İsrail gazetesi The Jerusalem Post Gazetesi Ayasofya ile ilgili olarak 11 Temmuz’da Seth J. Frantzman tarafından yazılan bir değerlendirmeyi Mehmet Beyhan Türkçe'ye çevirdi. Söz konusu yazıda Ayasofya Camii'nin yeniden ibadete açılmasının ardından İsrail'in tedirgin olduğu görüldü.

İşte Seth J. Frantzman'a ait o yazının tamamı:

Türkiye, Ayasofya'yı camiye çevirdikten sonra 'Aksa'yı kurtarmaya' söz verdi. Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Cuma günü “Ayasofya'yı yeniden açtıktan sonra” Aksasa camiini İsrail'den “kurtarmaya” söz verdi.
1453'te camiye, daha sonra 1934'te müzeye dönüştürülen eski Ayasofya kilisesinin statüsünü değiştirme kararı geçen hafta tartışmalı bir şekilde yapıldı.
Türkiye’yi dünyanın en büyük gazeteci hapishanesi yapan, muhaliflerini ‘’terör’’ bahanesiyle hapse atan, komşu ülkeleri istila eden, gittikçe daha dindar ve otoriter bir gündem takip ediyor.
Türkiye Cumhurbaşkanlığı internet sitesinde, Ayasofya'nın özgürleşmesi Aksa camisinin kurtuluşunu müjdelediği belirtiliyor. “Ayasofya'nın özgürlüğü tüm dünyadaki Müslümanların gelecek iradesinin ayak izleridir. Ayasofya'nın özgürlüğü Müslümanların, ezilen ve sömürülen tüm milletlerin umut ateşinin yeniden fitilleştirmiştir.
Türkçe yapılan konuşmayı daha geniş bir ilgi uyandırmak ve Ankara’nın niyetini gizlemek amacıyla Arapça ve İngilizceye biraz farklı çevrildi.
Arapça'da konuşma, Ayasofya'yı camiye dönüştürmenin “Aksa'ya özgürlüğün geri dönüşü” nin bir parçası olduğunu, aslında İsrail'in Aksa'nın bulunduğu Kudüs'ün Eski Şehri'ni kontrol etmekten atılması gerektiğini söylüyor.
Türkiye'nin mevcut cumhurbaşkanı uzun süredir Filistin davasını savundu ve İsrail'i aşırı eleştiren kişi oldu. 2009'da eski cumhurbaşkanı Şimon Peres ile Davus’ta yaptığı bir tartışma sırasında sahneyi terk etmişti. Daha sonra İsrail'in Gazze’ye uyguladığı ablukayı kırmak için Gazze filosunu göndermişti. İsrail kuvvetleri Mavi Marmara gemisine baskın düzenlediğinde 10 Türk vatandaşının ölümüne yol açtı.
Son yıllarda Türkiye’nin dini ve siyasi yetkilileri, İsrail’in ilhak planlarına karşı Haziran ayında “İslam ümmetini” seferber etmeye çalışarak İsrail hakkında gittikçe daha olumsuz açıklamalar yapıyorlar.
Ayasofya'daki büyük değişikliği Kudüs'e bağlamak, Ankara'nın hırsları, İstanbul’daki tarihi kiliseyi camiye çevirip dua etmekten çok daha büyük olduğunu göstermektedir. Bölge için daha büyük bir İslami gündemin parçasıdır.
 Türkiye'nin iktidardaki AK Parti’nin kökü Müslüman Kardeşler'e dayanıyor. Ayrıca Türkiye, Gazze'deki Hamas'ın yakın bir müttefikidir. Hamas'ın kökeni de Müslüman Kardeşler'dir. Türkiye'nin bu stratejisi, Katar ve Libya'daki Ulusal Anlaşma Hükümeti gibi benzer düşünen gruplarla ve ülkelerle bölgede daha fazla etki etmek istiyor.
Türkiye, Suudi Arabistan'ı ve bölgedeki Mısır ve Ürdün gibi diğer ülkeleri “İslami” nin ana belirleyicisi olarak desteklemeye çalışıyor.
Bu, Ankara’nın liderliğinin Ayasofya'daki değişikliklerinin Ortadoğu'daki daha büyük bir dini militarist gündemin sadece bir adımı olduğuna inandığı anlamına geliyor. Türkiye, Ocak 2018'de Suriye'deki Afrin Kürt bölgesini doldurduktan sonra Ekim 2019'da Doğu Suriye'nin bir bölümünü işgal etti.
Türkiye, ‘’İslamın’’ belirleyicisi olan bölgedeki Suudi Arabistan’ı, Mısır’ı, Ürdün gibi diğer ülkelerin yerini almaya çalışıyor.
Ayasofya’daki bu değişiklik, Ankara’nın liderliğinde Ortadoğu’da daha büyük militarist dini bir gündemin sadece bir adımı olduğu anlamına geliyor. Türkiye, Ocak 2018'de Suriye'deki Afrin Kürt bölgesini aldıktan sonra Ekim 2019'da Doğu Suriye'nin bir bölümünü işgal etti.
Türkiye daha sonra Trablus’la yaptığı enerji ve savunma işbirliği çerçevesinde Libya’daki iç savaş için Suriyeli mültecileri savaştırmak için götürdü. Haziran ayında Türkiye, Irak'ta “terörizmle” mücadele ettiğini iddia ederek, Kürt gruplarına karşı hava saldırıları başlattı.
Bir gün Türkiye, Kudüs'ü hedef alabilir. Ayasofya hakkındaki konuşma gelecekte böyle bir ajandanın olacağını açıkça belirtmiştir

Yorumlar (2)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@