Geçtiğimiz gün hayatını kaybeden Millet Partisi Genel Başkanı Aykut Edibali için dün Hacı Bayram Camisi'nde kılınan cenaze namazının ardından TBMM'de tören düzenlendi.

Türk demokrasisinin kara lekesi: 27 Mayıs 1960 Türk demokrasisinin kara lekesi: 27 Mayıs 1960

Törene Edibali’nin ailesinin yanı sıra, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, MHP lideri Devlet Bahçeli, grup başkan vekilleri, milletvekilleri ve siyasetçiler katıldı. Törende Edibali için saygı duruşunda bulunuldu, dua edildi.

Edibali, bugün İstanbul'da Marmara İlahiyat Camisi'nde düzenlenecek törenin ardından Üsküdar Nakkaştepe Mezarlığı'na defnedilecek. Edibali, ilk ve orta öğrenimini Afyonkarahisar'da tamamlayıp, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezun oldu ve Yeniden Milli Mücadele ismiyle yeni bir siyasi hareket başlattı.

Yeniden Milli Mücadele, Bayrak, Pınar, Çınar, gibi dergilerde yazdı. Yeniden Milli Mücadele kadroları, 1984 yılında Islahatçı Demokrasi Partisi'ni kurdu, partide Edibali, Kurucu Genel Başkan olarak görev aldı. Kayseri vekili olarak 19. dönemde TBMM'ye girdi. Ardından Millet Partisi'nin genel başkanlığına seçildi.