Ayyaş bin Ebi Rabia kimdir? Ayyaş bin Ebi Rabia ‘nın hayatı...

Ayyaş bin Ebi Rabia kimdir? Ayyaş bin Ebi Rabia nerede doğmuştur? Ayyaş bin Ebi Rabia ne zaman doğmuştur? Ayyaş bin Ebi Rabia nasıl Müslüman olmuştur? Ayyaş bin Ebi Rabia nasıl hicret etmiştir? Ayyaş bin Ebi Rabia nasıl evlenmiştir? Ayyaş bin Ebi Rabia’nın cesareti, Ayyaş bin Ebi Rabia ‘nın hayatı, Ayyaş bin Ebi Rabia’nın vefatı…

İslam 20.12.2019 - 14:57 20.12.2019 - 14:57 Bülent Deniz

"Ayyaş bin Ebi Rabia kimdir? Ayyaş bin Ebi Rabia nerede doğmuştur? Ayyaş bin Ebi Rabia ne zaman doğmuştur? Ayyaş bin Ebi Rabia nasıl Müslüman olmuştur? Ayyaş bin Ebi Rabia nasıl hicret etmiştir? Ayyaş bin Ebi Rabia nasıl evlenmiştir? Ayyaş bin Ebi Rabia’nın cesareti, Ayyaş bin Ebi Rabia ‘nın hayatı, Ayyaş bin Ebi Rabia’nın vefatı…" sorularının cevapları...

Türkçemizde farklı bir mânâya bürünen "Ayyaş" kelimesi Peygamberimizin yakın Sahabîlerinden birisinin ismidir. "Güzel bir hâle sahip, dirlikli, müreffeh yaşayan" mânâlarına gelen bu kelime "zahireci ve ekmekçi" mânâsında da kullanılmaktadır.

Hz. Ayyaş İslâm dâvetine ilk uyan bahtiyarlardandır. Peygamberimizin, İlâhi dini ilân ettiği ilk günlerde nurlu kervana katılanlar arasında o da vardı. Müşriklerin işkencelerinden dolayı Habeşistan'a hicret eden ikinci kafilede hanımı Esmâ ile beraber o da bulunuyordu. Tekrar Habeşistan'dan döndüklerinde, ikinci bir hicret başladı: Medine'ye yolculuk.

Peygamberimiz henüz Mekke'de bulunuyordu. Mü'minlere Medine'ye hicret etmeleri için izin vermişti. Mekke'den ilk ayrılanlardan Hz. Ömer, müşriklerin şaşkın bakışları önünde Kâbe'de iki rekât namaz kıldıktan sonra, "Anasını ağlatmak, hanımını dul bırakmak ve çocuklarını yetim koymak isteyen varsa, şu vadinin arkasına gelsin, bana kavuşsun" diye meydan okuyarak yola çıktı. Hz. Ayyaş bin Ebi Rabia ve Hz. Hişam bin As ona arkadaşlık ediyordu. Daha sonra kendilerine katılanlarla birlikte 20 kişilik bir kafile Medine yolunu tuttular.

İmansız güruhun reisi Ebû Cehil, üvey dayısı Hz. Ayyaş’ın Mekke'den aynldığını duyunca kardeşi Haris'i yanına alarak peşlerine düştü ve Medine'de yetişti. Kurduğu sinsi planla Hz. Ayyaş kızdıracak, tekrar getirecek ve işkenceye tabi tutacaktı.

Ebû Cehil, hicret eden Müslümanların yanına gelerek Hz. Ayyaş’ı buldu. Onun merhamet hissini tahrik etti: "Annen yemin etti. Sen dönmedikçe ne başına tarak vuracak, ne de güneşin altından gölgeye çekilecek. Git, onu kurtar."

Hz. Ayyaş’ın yumuşadığını hisseden Hz. Ömer müdahale etti. Onu uyarmak istedi, "Ayyaş, yemin ederim ki, bunlar seni kandırmaya çalışıyor. Seni Mekke'ye götürüp dininden döndürmek isteyecekler. Onlara inanma!" dedi.

Hz. Ayyaş annesini çok seviyordu. Ayrıca Hz. Ömer'in yardımıyla geçindiğini de belirterek şöyle konuştu: "Annem yemin etmiş, onu yalancı çıkaramam ve ben senin malından geçinen bir dostunum" diyerek gitmek istedi. Halbuki Allah'ın ve Resulünün emrine uyarak hicret etmişti. Ortada açık olarak görünen Allah rızâsı vardı. Ana baba hakkı daha sonra gelirdi. Hz. Ömer tekrar ikâz etti:

"Ben kavmimin zenginlerindenim, servetimin yarısı senin olsun. Tek, sen onlarla gitmekten vazgeç." Fakat Hz. Ayyaş gitmekte kararlıydı. Israr edince, Hz. Ömer ona devesini verdi, "Bunlardan şüphelenirsen deveye bin, kaç ve kurtul" dedi.

Orada mevcut bulunan Müslümanlar da gitmesini istemiyorlardı. Hz. Ayyaş, yapılan istihareye uymamanın sıkıntısını çekecekti. Ebû Cehil ve kardeşi ile yola çıktı. Mekke'ye yaklaştıkları sırada müşrik desisesi işlemeye başladı. Arkalarından gelen Hz. Ayyaş’ın öne sürmesini istediler. Öne geçer geçmez üzerine atıldılar, sım sıkı bağlayarak Mekke'ye götürdüler. Ebû Cehil, işkenceye başladı. İlk başta yüz sopa vurdu. Daha sonra da susuz ve ekmeksiz hapsetti. Bununla, hicret etme niyetinde olan diğer Sahabîlerin gözünü korkutmak istiyordu.

Hz. Ayyaş bir hata yapmıştı. Diğer Müslümanlar ona iyi nazarla bakmıyorlardı. Onun dininden döneceğinden endişe ediyorlardı. Fakat sonradan vahyedilen bir âyet-i kerimede, kendi nefislerine zulmedenlerin affolunacağı bildirildi.

Peygamberimiz, hicret ettikten sonra Mekke'den çıkamayan ve müşrikler elinde eziyet çeken Müslümanların kurtulmaları için, her sabah namazından sonra duâ ediyordu: "Allah'ım, Seleme bin Hişam'ı, Ayyaş bin Ebî Rabia'yı ve işkence çeken diğer zayıf Müslümanları Sen kurtar."

Bir taraftan da Peygamberimiz onları kurtarmak için çâre arıyordu. Bir gün Sahabîlere, "İşkence altında olan Müslümanları kim kurtarır?" diye sorunca Mekke'den yeni dönen Hz. Halid bin Velid (r.a.) ileri atıldı, "Ben kurtarır, sana getiririm" diye yola çıktı. Mekke'ye varınca bir kadından bulundukları yeri öğrendi. Gece yanlarına vardı. Bağlandıkları ipi kesti, onları kurtardı. Yaya olarak aralıksız yol aldılar. Medine'ye geldiler. Yürümekten Hz. Velid'in parmakları parçalanmıştı. Fakat kardeşlerini kurtarmanın sevinci her türlü sıkıntıyı unutturmuştu.

İslâm devleti, artık Medine'de kurulmuştur. Peygamberimiz ilk islam devletinin reisi vazifesindeydi. Sıra diğer devletlerle münasebete geldi. Devlet başkanlarını ve kabile reislerini hak dine davet etmek için, her birine ayrı mektup yazarak birer elçi ile gönderdi. Hz. İlyas'ı da bugünkü Güney Yemen'de yaşayan Himyer Kabilesi reislerinden Mesruh ve Nuaym bin Abdi'l-Külal'e gönderdi.

Peygamberimiz devlet ve kabile reislerine gönderdiği kimseleri Sahabelerin içinden, harici münasebetleri kuvvetli, bilgili ve dirayetli olanlardan seçerdi. Onlara neler yapacaklarını, nasıl davranacaklarını, hattâ neler giyeceklerini en ince teferruatına kadar anlatır, izah ederdi.

Peygamberimiz, Hz. Ayyaş'a Himyerileri Islama davet eden mektubu verdikten sonra şu tavsiyede bulundu:

"Onların yurduna vardıktan sonra geceleyin girme. Sabaha kadar bekledikten sonra güzelce bir abdest al. İki rekât namaz kıl. Allah'tan kurtuluş ve kabul dile. Allah'a sığın. Mektubumu sağ eline al, onlara sağ elinle, sağ taraflarından ver. Seni kabul ettikleri zaman onlara Beyyine Süresini oku. Onlar sana hiçbir delil getirmezler ki, boşa gitmesin! Hiçbir yaldızlı kitap vermezler ki, nuru sönmüş olmasın. Onlar sana kendi dilleri ile bir şey okudukları zaman, Tercüme ediniz' de. Allah bana yeter' dedikten sonra şu âyeti oku: 'İşte onun için sen [Tevhide] dâvet et. Ve emrolunduğun gibi dosdoğru ol. Onların kötü arzularına uyma ve de ki: "Ben Allah'ın kitaptan indirdiğine inandım ve aranızda adaleti gerçekleştirmekle emrolundum. Allah bizim de Rabbimiz, sizin de Rabbinizdir. Bizim işlediklerimiz bize, sizin işledikleriniz de sizedir. Bizimle sizin aranızda tartışmayı gerektiren bir durum yoktur. Allah hepimizi bir araya toplar, dönüş de Onadır.”

Peygamberimiz bu sözleriyle tebliğin ilk şartı olan hakkı anlatmayı tavsiye ediyordu. Onların Müslüman olduklarında nasıl davranması gerektiğini de Hz. Ayaş'a şöyle anlatıyordu: "Müslüman oldukları zaman, toplanıp önünde yere kapandıkları üç değneği iste. [Onların hangi ağaçtan yapıldıklarını da söyler.] Onları çıkarttır. Çarşılarının ortasında ateşe ver, yak. Bu ifadelerle de, onların eski dinlerine ait olan bağlılıklarını bütün bütün kesmelerini istiyordu. Hak gelince, bâtıla ait olan her şeyin imha edilmesinin gerektiğini belirtiyordu.

Hz. Ayyaş, Himyer yurduna gitti. Peygamberimizin talimatına göre hareket etti. Oradan ayrıldıktan sonra, Himyerlilerin reisleri bir elçi ve mektup göndererek Müslüman olduklarını bildirdiler.

Hz. Ebû Bekir devrinde Suriye fethine katılan ve üstün kahramanlıklar gösteren Hz. Ayyaş, Şam'dan döndükten sonra Mekke'de vefat etti.

Allah ondan razı olsun.

Yorumlar
Türkiye, Azerbaycan ve Pakistan arasında Bakü Beyannamesi imzalandı
Yapılan darbe sonrası, Türkiye ve Tunus arasında ilk temas! İşte detaylar...
Hangi hakla? O ilde aşı olmayanlar düğünlere alınmayacak!
CHP'li Tanju Özcan, Akşemseddin'in mezarını da mı sınır dışı edecek?
Cumhuriyet yazarı Miyase İlknur, Mehmetçiğe 'ihraç ürünü' dedi
Deniz Baykal hakkındaki tüm iddialara cevap verdi! Hükümetin iki kararına destek verdi...
İhsan Şenocak kendisini linç edenlere böyle cevap verdi!
Sosyal medyada linçlenen İhsan Şenocak'tan dikkat çeken açıklama!
Kays Said'den skandal savunma: Bu bir darbe değil
Biden hakkında çarpıcı iddia! Kamala Harris hazırlıklara başladı, Biden görevden alınabilir...
Namaz Vakitleri
İmsak --:--
Güneş --:--
Öğle --:--
İkindi --:--
Akşam --:--
Yatsı --:--
Anket Tümü

Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?

Ankete Katıl

Gelişmelerden Haberdar Olun

@