Babacan'dan flaş 'Başkanlık sistemi' açıklaması! 'Kaldıracağız...'

Katıldığı bir canlı yayında soruları cevaplayan Ali Babacan, kuracağı partideki arkadaşlarının çoğunun parlamenter sistemi istediğini belirterek, ''Biz seçimden sonra nasıl bir düzene geçilmesi gerekeni söyleyeceğiz" dedi.

Gündem 27.11.2019 - 11:06 27.11.2019 - 11:06

Fatih Altaylı'nın sunduğu Teke Tek programının konuğu olan Ali Babacan, Başkanlık Sistemi konusunda şöyle konuştu:

''Biz seçimden sonra nasıl bir düzene geçilmesi gerekeni söyleyeceğiz. Çalıştığımız arkadaşların ekseriyeti düzgün bir parlamenter sistem. Öncelikle güçler ayrılığı. İkincisi denge kontrol mekanizmalarıdır. Yüzde 90'ın üzerinde Meclis var bir de 50+1 var. Eskiden Meclis'ten bütçe geçmese hükümet düşerdi. Şimdi öyle bir şey yok. Meclis gücünü kaybetmiş durumda. Meclis'i bir istişare organı olarak görmek lazım. Türkiye'nin buna ihtiyacı var. Problemleri konuşacaksınız, tartışacaksınız ki çözüme başlayın."

PARLAMENTO İŞLEVSİZ Mİ KALDI?

Ayrıca Babacan, Altaylı'nın "Parlamentonun işlevsiz kaldığını, güçlü bir parlamentoya ihtiyaç olduğunu mu düşünüyorsunuz?" sorusunu ise; "Kesinlikle, farklı isimler olabilir. Sistemin tam merkezinde olan bir parlamento, demokrasinin parlamento yoluyla iyi işletilmesi. Demokrasi seçimden seçime değil, yaşayan bir süreçtir." şeklinde cevapladı.

Yorumlar