banner5

29.03.2020, 14:22

Babamın kokusu gitmiş...

Değerli Okuyucularım;

Bazı haberler vardır ki, bunların üzerinde biraz düşünmek gerekir. İşte bugün okuduğum bir haber bu türdendir. Buna göre Erzincan'da koronavirüs salgını sebebiyle uzun saatler çalışmak zorunda kalan Doç. Dr. Faruk Karakeçili’nin oğlu 8 yaşındaki Mehmet Deniz, zaman zaman babasıyla birlikte yattığı yastığın kılıfının değiştirildiğini fark edince "Yastığımın kılıfını değiştirmişler, babamın kokusu gitmiş, yumuşaklığı gitmiş, önceki yastığım güzel kokuyordu, babamı özledim." diyerek gözyaşlarına boğuldu.

Bir evladın anne veya baba hasretini onların kokularıyla teselli bulması, ne kadar manidar ise bir anne veya babanın çocuklarının kokusu ile huzur ve hatta şifa bulması da o kadar ibret vericidir. Mezkûr haber, bana geçmiş yıllarda yaşanmış olan başka bir haberi hatırlattı. Bu haber de Arjantin'in Posadas kentinde polislik yapan 5 aylık hamile kadın Amelia Banna ile ilgiliydi. Amelia, bir trafik kazası sonucu beyin kanaması geçirerek komaya girdi. Bilinci bir türlü açılmayan kadın, 2 ay sonra sezaryenle bir erkek bebek dünyaya getirdi. Amelia'nın kız kardeşi, doktorlardan izin alıp Santino adı verilen 1 aylık olan bebeği yoğun bakım odasına götürdü ve annesinin göğsünün üzerine koydu. 3 aydır komada olan Amelia'nın nefes alıp verişleri birden değişmeye başladı. Birkaç dakika sonra gözlerini açan Amelia, oğlunu görünce ağlamaya başladı. Birkaç gün içinde konuşup sorulara kısa cevaplar vermeye başlayan Amelia'nın gösterdiği bu gelişme, hekimler başta olmak üzere herkesi şaşırttı.

İnsan kokusunun, kişiler üzerindeki etkisi hakikaten araştırmaya değer bir konudur. İsterseniz buna ilk önce Peygamberimizin (sav) sözleriyle başlayalım. İşte size bu bağlamda çok düşündürücü bir-iki hadis-i şerif:

“Evlat (çocukların) kokusu, cennet kokusudur. (Hayırlı) Evlat dünyada nur, ahirette sürurdur (sevinçtir).” (Camiü’s-Sağîr; 2: 2285).

Her bebek, İslâm fıtratı üzerine manevî yönden tertemiz olarak dünyaya geldiğine göre, hangi anne ve babadan olursa olsun en yoğun “cennet kokusu” da bir bebekte olmalıdır. Nitekim Hz. Peygamber (sav), “Her doğan, İslâm fıtratı üzerine doğar. Sonra, anne-babası onu Hıristiyan, Yahudi veya Mecusi yapar.” buyurmaktadır. (Buhârî, cenâiz 92). Buna göre çocuk gelişimiyle birlikte bu manevî kokunun etkisi, sosyal çevrenin etkisiyle azalabilmektedir. Bir başka ifadeyle zamanla temiz fıtratını/maneviyatını yitiren her insan, cennetten emaneten almış olduğu bu manevî kokuyu da yitirebilir. Diğer taraftan iman ve ihlâs üzere yaşayan her mümin, hangi yaşta olursa olsun, Allah’ın bahşettiği bütün diğer nuranî özelliklerini de her daim korur. Masum çocuklar ise, sevdikleri anne ve babalarının kokularından huzur ve güven bulmaları, bu fıtrî gücün bir dış yansıması olsa gerek.

Bebek Kokusu Hakkında Bilim Ne Diyor?

Bebeklerin güzel kokmalarının sebebi, kıl diplerindeki salgı bezleriyle ilgilidir. Ter bezleri de henüz gelişmediği için, salgı bezlerinin ürettiği yağlı salgılar, bebeklerin daha güzel kokmalarını sağlamaktadır. Bu güzel kokuların, anne ve babanın üzerinde neden bir olumlu etki yaptığı ise halen bir muammadır. Aynı durum, bir çocuğun anne veya baba kokusuyla neden bu kadar teselli bulduğu da henüz tam olarak bilinmemektedir. Bir anne nasıl oluyor da bebeğini koklamasıyla bütün yorgunluğunu hemen unutuveriyor?

“Frontiers of Psychology” dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre bebeklerin geceliklerini koklayan yeni anne olmuş olanlarla çocuğu olmayan kadınların beyinleri incelenmiştir. Her iki gruba mensup kadınların beyninde mutluluk hormonu olarak bilinen “dopamin” salgılanmıştır. Araştırmalar, bebek kokusunun anneleri/kadınları daha çok şefkatli hâle getirdiğini, anne-bebek arasındaki manevî bağını daha da kuvvetlendirdiğini ve himaye edici bir fonksiyona sahip olduğunu göstermektedir. Araştırma grubunun bir üyesi olan Dr. JohanLundström, herkeste farklı olan beden kokusunun en az 120 kimyasal karışımından ibaret olduğunu belirtiyor. Ama bebeklerinkinin hangilerinden ve hangi dozajda olduğu henüz bilinmemektedir. Büyük bir ihtimalle yeni doğan bebeğin cildinde henüz ana rahmindeyken anneden geçen hormonlarla uyarılıp yağ salgısı ile oluşan “verniks” denen koruyucu yağlı madde, bebeğin sadece doğal kremi ve antioksidanı olmaktan öte ayrıca güzel kokunun salgılamasına da vesile olmaktadır. Yeni doğan bebeğin vücudunda bulunan bu özel madde, cildin emmesi ile birlikte 2 ay gibi etkisini koruyabilmektedir. Dolayısıyla anneden birçok biyolojik/kimyasal özellikler taşıyan bir bebeğin kokusu, annenin fizyolojik ve ruhsal yapısı üzerinde daha çok etkili olmaktadır.

Hz. Yusuf'un Kokulu Gömleği, Babanın Hasret Acısını Nasıl Dindirdi?

Kur’ân, Hz. Yusuf kokulu gömleğin üzüntüsünden göz nurunu yitiren Babası Hz. Yakub için şifalı geldiğini belirtir:

“O (Yusuf, kardeşlerine) dedi ki: …Şu benim gömleğimi götürün de onu babamın yüzüne koyun, (gözleri) görecek duruma gelir...Kervan (Mısır’dan) ayrılınca babaları, “Bana bunak demezseniz, şüphesiz ben Yûsuf’un kokusunu alıyorum” dedi. Oradakiler: “Vallahi,” dediler, “sen hâla, o eski saflığında devam etmektesin. Müjdeci gelip de gömleği Yâkub’un yüzüne sürünce gözleri açıldı ve: “Ben sizin bilmediklerinizi Allah tarafından vahiy yolu ile bilirim dememiş miydim?” dedi.” (Yusuf: 92-96)

Buna göre Hz. Yusuf, Mısır’da vezirlik makamındayken, gömleğini kardeşleri vasıtasıyla babasına gönderir.Rüzgar, Allah’ın izniyle Yusuf’un kokusunu hemen babasına müjdeler veya başka bir yaklaşımla baba, gömleğin yola çıktığı bilgisini vahiyle alır. Buna bağlı olarak da Hz. Yusuf’un kokusu kendisine hakkel yakın olarak tattırılır. Daha sonra gömleğe bizzat kavuşan baba, onu yüzüne sürer ve oğlu için ağlamaktan kör olan gözleri açılır. Ancak bir babanın “Yusuf’un kokusunu alıyorum” sözü, acaba kokunun fizikî olarak rüzgârla taşınılabildiğinin ve kokunun da kişi üzerinde şifa etkisi yapabildiğinin bir göstergesi olabilir mi?

Hz. Yusuf kıssası bize bir peygamber örneğinde gösterildiği üzere yetişkinlerin de kendilerine özgü algılanabilen kokuları olduğunu göstermektedir. Bunu anneye/babaya has kokuyla da belgelendirebiliriz. Konumuzla bağlantı kurarak, belki de şimdiden şu tespitte bulunabiliriz: Anne veya baba için çocuğun kokusu şifa verecek kadar özel olduğu gibi bir çocuk için de annenin veya babanın kokusu aynı müspet etki yapacak kadar çok özeldir.

Özetle

Bir çocuğun hasret duyduğu babasının kokusuyla teselli bulması ile gözlerine ak düşen Hz. Yakub’un iyileşmesi arasında bir paralellik şimdi kurabiliriz. Evlat hasretine bağlı olarak çekilen ıstıraplar, aktifleşen kötü huylu genler,Hz. Yakub’un hastalığına sebebiyet vermiş olabilir. Hz. Yusuf’un babasıyla yeniden kavuşma isteğine bağlı olarak Allah’a yaptığı duaların meydana getirdiği titreşimler, evrene (belki de meleklerin bu görevi üstlenmesiyle) yayılmış ve babasının ruhuna ulaşmış olabilir. Bu duygular, babasının manevî yönden rahatlamasına vesile olmuştur. Hz. Yusuf’un, babasının şifa bulması için, özellikle kendi kokusunu (kendi genlerin frekansını) barındıran gömleğini göndermesi (yani benzer frekansta başka bir uyarıcı vasıtasının devreye girmesi) ile babasının bünyesinde harekete geçen iyi huylu genler, kötü huylu genleri yok etmiş olabilir. Böylece gerek duanın, gerek gömleğin frekansı ve evrene yayılması, gerekse gömleğin koklanması ile Hz. Yakubyeniden sağlığına kavuşabilmiştir. Modern tıp bilimi, henüz evlat/ebeveyn veya ebeveyn/evlat arasındaki genetik kokunun müspet ilişkisinin sırrını açıklamakta zorluk çekse de mezkûr haberde geçen çocuğun yeniden teselli bulması için, kendisine babasının kokulu gömleği verilmelidir. Ta ki baba hasreti, vuslat ile bitesiyi kadara…

Prof. Dr. Ali Seyyar

Yorumlar (3)
Günel 11 ay önce
Çok Güzel Analiz Yapmızınız Ellerinize Sağlığ Rabbim Yar Ve Yardımçınız Olsun~BABAMIN KOKUSU GETMİŞ~Baba Yuvanın Direyi Ane Başı Rabbim Ane Babalarımızı Korusun Uzun İller Önçe Babamı Kayıp Etmişem Babam Dövlet Görevlisi İdi Onun Yokluğun Kabul Edemirdim Onun Paltarın Kokulayıp Onun Varlığın His Edirdim Anem Üzüldüyümüzü Gördükde Babamın Paltarların Evden Uzaklaşdırıp Mesçide Verdi Babamın Kokusun Evden Uzaklaşmış Gibi His Etdim Üzüldüm Babama Aid Kitabları Okuyarağ Onun Varlığın His Edirem Baba Yuvada Olduğda Çoçuklar Korkmaz Olur Baba Çoçuğ Üçün Her Şeydi Hem Dost Hem Kardaş Küçüken Kapı Çalınanda Kapını Açan Babamın Kuçağına Kaçardım Babam Başımı Sığalayarak HZ.MUHEMMED (S.A) Hekayelerin Söylerdi Babam KURANİ KERİME Bağlı İdi Babamın Ölümü Çok Ani Oldu Görev Zamanı Dostların Yardım Etdikde Gözünden Ağır Zerbe Aldı Babam Genç Yaşlarında İDMANDA İyi Ad Kazanmışdı Meslekinde İdmana Dövlete Yardımı Vardı İller Keçir Babamla Bağlı Anılar Yenilendi Sizin Hekayeniz Beni Anılara Apardı Allah Hayatdan Köçen Ane Babalarımıza Rehmet Etsin Mekanları Çennet Olsun Baba Ane Çok Deyerli Onların Bizlere Yapdığların Ödeyemerik Baba Yuvanın Ayı Ane Güneşi Babalar Karanlığı Işığlandırır Korkmuruğ Ane Güneş Olup Bize Işığ Saçır Allah Onları Başımızdan Eksik Etmesin ÇOÇUĞ KOKUSU~BABA KOKUSU HZ.YUSİF (S.A) HEKAYESİNDE Güzel Anlatılıp Hz.Yusif (S.A) Babasın Kokusu Rabbimin Melekleri Koruyur HZ.YAKUP (S.A) GÜNLLERDİ Yolda Olan Gömleğin Güzel Kokusun Duyur Hz.Yusifi His Edir KOPARILMASI MÜMKÜN OLMAYAN TEK BAĞ ANNE ARASINDAKI BAĞDIR ANE ÇENNET MELEKİ BABA KORYUÇU KAHRAMAN
Günel 11 ay önce
HZ.YUSUF (S.A) Hekayesine Bakdığda Bu Gün Hekayenin Anıları Bize Çok Şey Anlatı SABİR GÖZLEM HZ.Yusuf (S.A) Misiri Kıtlığdan Kurtardı Zenginler Fakırlar Yerin Deyişdi Hz.Yusuf Bir Melek Gibi İnsanların Yardımına Çatdı 2020- Çi İl Tarikinde Olan Virüs Bize Hekayenin Davamın Anlatır AMERKA İblisi Tranp Dilde Zengin Olduğun Söyleyiler Ama Bunlar Doğru Deyil Tranpı Zengin Eden Halklardı Doları İle Faizi İle Halkların Paraların Sümürdü Özünü Zengin Sandı VİRÜS SAVAŞI Halklara Zerbe Yapdı VENEZOLA Para Almağ Üçün Tranpın İMF BANGIN KAPISIN ÇALIR Onlar Para Karşılığında Kızıl Medenin İsteyir Maduro İMF Teklifin Red Edir Amerka Maduroya Kızır İşler Tranpın Düşündüyü Gibi Getmir AFİRKA Halkı İMF Kapısın Çalır Onlardanda Kızıl Medenin İsteyir Umarım Onlar Razılaşar İRAN İMF Kapısın Çalır İRAN Susur Umarım Onunda Karşısına Teklif Koyaçağlar Dolar Savaşı Başlayaçağ Tıpki HZ.YUSUF (S.A) Yaşadığı Dövür Gibi Oldu Zenginler Parasın Kızılın Maların Ekmek Takıl Üçün Dövlete Verdi İndi İse EKONİMİ ÇÖKDÜYÜ Üçün Halklar Kızıl Medenin Parasın Mülklerin Tranp İMF Gibi İblislere Verir Esil İndi AMERKA ZENGİN OLAÇAĞ AMERKA BÜTÜN Halklardan KENDİN Neheng Bilir Allah Belasın Versin Bütün Dünya Bir İblise Göre MATEM Edir Hem Şehid Olur Hemde Ekonimisi Çökür Çansağlığı Pozulur Allah Çezasın Versin Umarım Tranp Topladığı Paranı Yemeyeçek RABBİM Bizlere Yardım Edeçek HZ.YAKUB (S.A) AYAĞIN İZLERİ VATANIMIZA RUHEN TOKUNAR HALKLARIMIZ TRANPIN İMF GİBİ İBLİSE MÜHTAÇ OLMAZ ALLAH HER ŞEYE KADİR YUSUFUN KOKUSUN HZ.YAKUP (S.A) His Edir Sabir Etdiyi Üçün Allah Onun Gözlemin Güzel Sonlandırır Biz Müselmanlar Sabir Edeçeyik Virüs Biteçek Yaralarımızı Sarıyaçağık Tarikin Kötü Anıları Bizimle Yaşayaçağ
Ozgur Ak 11 ay önce
Ne güzel anlatmissiniz hocam okurken daldım gittim. Allah cennet kokularimizdan insanlarımızı mahrum birakmasin.
7
açık
Günün Anketi Tümü
Whatsapp Sözleşmesi'ni kabul ettiniz mi?
Whatsapp Sözleşmesi'ni kabul ettiniz mi?
Namaz Vakti 21 Ocak 2021
İmsak 06:48
Güneş 08:17
Öğle 13:20
İkindi 15:51
Akşam 18:14
Yatsı 19:38
Günün Karikatürü Tümü
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 18 38
2. Fenerbahçe 18 38
3. Galatasaray 19 36
4. Gaziantep FK 19 34
5. Hatayspor 19 31
6. Alanyaspor 18 30
7. Trabzonspor 19 30
8. Karagümrük 18 27
9. Malatyaspor 19 27
10. Göztepe 19 25
11. Antalyaspor 19 25
12. Rizespor 19 24
13. Sivasspor 18 23
14. Başakşehir 19 23
15. Konyaspor 19 22
16. Kasımpaşa 18 22
17. Kayserispor 19 19
18. Gençlerbirliği 19 19
19. Erzurumspor 19 16
20. Ankaragücü 18 15
21. Denizlispor 19 14
Takımlar O P
1. Giresunspor 17 35
2. İstanbulspor 17 34
3. Samsunspor 17 33
4. Altay 17 32
5. Adana Demirspor 17 31
6. Tuzlaspor 17 30
7. Ankara Keçiörengücü 17 28
8. Altınordu 17 28
9. Bursaspor 17 27
10. Bandırmaspor 17 24
11. Adanaspor 17 21
12. Ümraniye 17 20
13. Boluspor 17 19
14. Menemen Belediyespor 17 16
15. Balıkesirspor 17 16
16. Akhisar Bld.Spor 17 13
17. Ankaraspor 17 9
18. Eskişehirspor 17 3
Takımlar O P
1. M. United 19 40
2. Man City 18 38
3. Leicester City 19 38
4. Liverpool 18 34
5. Tottenham 18 33
6. Everton 17 32
7. West Ham 19 32
8. Chelsea 19 29
9. Southampton 18 29
10. Arsenal 19 27
11. Aston Villa 16 26
12. Leeds United 18 23
13. Crystal Palace 19 23
14. Wolverhampton 19 22
15. Newcastle 18 19
16. Brighton 19 17
17. Burnley 17 16
18. Fulham 18 12
19. West Bromwich 19 11
20. Sheffield United 19 5
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 16 41
2. Real Madrid 18 37
3. Barcelona 18 34
4. Villarreal 19 33
5. Sevilla 18 33
6. Real Sociedad 19 30
7. Granada 19 28
8. Real Betis 19 26
9. Cádiz 19 24
10. Getafe 18 23
11. Celta de Vigo 19 23
12. Levante 18 22
13. Athletic Bilbao 18 21
14. Valencia 18 19
15. Eibar 18 19
16. Real Valladolid 19 19
17. Deportivo Alaves 19 18
18. Elche 17 17
19. Osasuna 18 15
20. Huesca 19 12