'Babamın mirasını bölüşmedik, kardeşlerimiz bize hakkımızı göndermiyor! Hakkımız onlara geçer mı?'

'Babamın mirasını bölüşmedik, kardeşlerimiz bize hakkımızı göndermiyor! Hakkımız onlara geçer mı?' yönünde gelen soruya Adana İl Müftüsü Dr. Hasan Çınar cevap verdi.

İslam 28.05.2020 - 15:26 28.05.2020 - 15:26 Bülent Deniz

Soru:

Babam 5 ay önce vefat etti. Mirası daha bölmedik. 5 kardeşiz. Ben ve bir kardeşim başka şehirde çalışıyoruz. 3 kardeşimiz babamızdan kalan evlerde oturuyor, dükkan ve bahçe gelirlerini alıyorlar ve bize de bu gelirlerden hiç bir şey vermiyorlar. Bizim hakkımız kardeşlerimize geçiyor mu?

Cevap:

Evet, kul hakkı geçer. Ölüm hak, helal mirasın taksimi de helaldir. (Haram malın zekatı da, mirası da olmaz.) Zamanı geçirmeden, vefat eden kimsenin varsa borçları ödendikten sonra bir an evvel mirası, varisler arasında taksim etmek gerekir. Eğer taksim gecikecekse miras mallarının geliri bütün varislere bölüştürülmelidir. Pay verilmeyen varislerin rızasını almak farzdır. Haksız yere onların hakkını yemek caiz değildir. Kardeşlerin, miras gelirini hak eden kardeşlerine haklarını vermeleri veya diğerlerinin haklarını kardeşlerine hibe etmeleri de caizdir.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@