Bahçeli teklif etti! Hükümet harekete geçti...

AK Parti ve MHP, Devlet Bahçeli'nin teklifi olan "Büyükşehir belediye başkanını seçelim, o da ilçe başkanlarını belirlesin" teklifi için çalışmalara başladı.

Siyaset 04.04.2019 - 12:42 04.04.2019 - 12:42

Seçim sonucu henüz netleşmeyen İstanbul ve Ankara'nın ilçelerinde Cumhur İttifakı'nın ortakları AK Parti ve MHP'nin kazanması yeni bir sorunu da beraberinde getirdi. İstanbul ve Ankara'da seçimi CHP'nin kazanması durumunda, belediye meclisinde AK Parti'nin çoğunluk olması nedeniyle krizlerin yaşanması beklenirken MHP lideri Bahçeli'den bir sistem önerisi geldi. Bahçelinin, “Büyükşehirleri seçelim, o da ilçe belediye başkanlarını seçsin” önerisiyle ilgili tartışmalar devam ediyor.

Türkiye gazetesinden Ebru Karatosun'un haberine göre; MHP kurmayları, Bahçelinin Büyükşehir yasasıyla ilgili önerisinin AKP ile MHP arasmda oluşturulan milli mutabakat komisyon çalışmalarında gündeme geldiği belirtiliyor. Büyükşehir yasasıyla ilgili görüşmeler sırasında her iki partinin kurmaylarının da çalışmalar yaptığı, daha sonra rafa kaldırıldığı aktarılıyor. AK Parti ile MHP'nin yaptığı çalışmalar sırasında, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin kurum ve kurallarıyla yerleşmesine yönelik yapılan çalışmalardan dolayı Büyükşehir yasasından vazgeçildiği ifade ediliyor. Bahçeli'nin önerisinin ardından AK Parti ve MHP kurmaylarının, daha önce rafa kaldırılan Büyükşehir yasasıyla ilgili çalışmalarını yeniden başlattığı öğrenildi.

2023 hedeflerine odaklanan AK Parti ve MHP kurmayları yeni bir seçim yasası hazırlamak için düğmeye bastı. Hazırlanacak yasayla bütün seçim yasalarmm tek bir çatı altında toplanması planlanıyor.

YERELDE İTTİFAK YASALAŞACAK

Bununla birlikte yerel seçimlerde yapılan ittifakın yasal alt yapısı düzenlenmiş olacak. Binali Yıldırım’ın TBMM başkanlığı döneminde İBB başkanı olarak aday gösterilmesinin ardından istifa süreciyle birlikte yeni tartışmalar çıkmıştı. Büyükşehir belediye başkam adayı olduktan sonra kimlerin görevden ayrılıp ayrılmayacağı da yasayla belirlenecek. AK Parti ve MHP kurmaylarının, Büyükşehir yasasıyla ilgili çalışmalarını önümüzdeki günlerde tamamlaması bekleniyor. Çalışmalarını tamamlamasının ardından AK Parti ve MHP, diğer partilerin de kapılarını çalacak. Seçim ve siyasi partiler kanunun yeniden inceleneceğim ve ona göre bir yol haritası belirleneceğine dikkat çeken MHP kurmayları, "ilçelerle Büyükşehir belediyesi arasında uyumu ve ahengi sağlamak açısından bu düzenlemeyi yapmak gerekir. İlçe belediyeleri ile Büyükşehrin uyumlu olarak çalışması, başarılı bir şekilde hizmet etmesi açısından, yerel yönetimlerde de bir reform yapmamız gerekiyor" dedi. Kurmaylar, "Önümüzdeki süreçte yine bu konuda gerek AK Parti ile gerekse de diğer siyasi partilerle bir araya gelinecek. Meclis'ten bu düzenlemenin geçirilmesi gerekir" dedi.

Yorumlar