Bahçeli'den 'Taliban' açıklaması: Her seçenek dikkate alınmalı

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Bahçeli, "Afganistan’daki Gelişmeler ve Düzensiz Göçle" ilgili açıklamalarda bulundu.

Siyaset 16.08.2021 - 15:45 16.08.2021 - 15:57

MHP lideri Devlet Bahçeli şu ifadelere yer verdi;

Dünya coğrafyasının kilit ve stratejik noktalarından birisi olan Afganistan gittikçe karmaşıklaşan, günbegün çatallaşan belirsiz ve kaotik bir ortamın içine sürüklenmiştir.

2001 yılında ABD işgaliyle fitili tutuşturulan yıkım süreci etaplar halinde genişleyip derinleşerek nihayetinde çok tehlikeli boyutlara ulaşmıştır. Taliban’la mücadele propagandasıyla 20 yıldır Afganistan’da bulunan ABD, tıpkı 1975 Vietnam Saygon tahliyesini andıran görüntülerle diplomatik misyonunu ve diğer unsurlarını bu ülkeden çekmiştir.

Kısa sayılabilecek bir zaman diliminde Kabil düşmüş, üstelik Taliban ele geçirdiği hiçbir meskun mahalde herhangi bir direnişle karşılaşmamıştır.
Adeta tek bir kurşun atılmadan altın tepsi içinde Kabil teslim edilmiştir. Geçmişte DEAŞ’ın müessir olduğu dönemlerde, benzerlerine Irak coğrafyasında da şahit olunan bu aciz, korkak ve tavizkar eğilimin kuşkusuz bedeli ağır olacaktır.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@