Bakan açık açık uyardı! WhatsApp'tan fiyat belirleyenlere müsaade etmeyiz

Tarım ve Ormancılık Bakanı Bekir Pakdemirli Kanal 7 Ankara Temsilcisi Mehmet Acet’in moderatörlüğünde ekrana gelen Başkent Kulisi'nde önemli açıklamalarda bulundu. Tarımı Milli Güvenik meselsi olarak görüklerini belirten Bakan Pakdemirli, Serbest piyasadan yanayız ama 100 kişi bir Whatsapp grubu kurup, yarın ürünün fiyatı ne olsun diyorsa, biz ona müdahale etmeliyiz.

Gündem 17.11.2019 - 11:55 17.11.2019 - 11:55

Tarım ve Ormancılık Bakanı Bekir Pakdemirli Kanal7 ekranlarında yayınlanan Başkent Kulisi programında Mehmet Acet'in sorularını yanıtladı. Bakan Pakdemirli'nin açıklamalarından öne çıkanlar şöyle: 

TÜRKİYE TARIMDA DÜNYADA 7. SIRADA

Her alanda olduğu gibi tarımda çok büyük bir evrim geçirdi. 100 yıl önceki nüfus da bugün ki nüfus bir değil.  Bugün itibarıyla dünyanın ürettiği ve tükettiği miktar dengede.

Türkiye tarımda dünyada 7. sırada. Toprak kaynakları olarak dünyada 17. sıradayız. Önümüzdeki 20 yıl için şöyle bir ödevimiz var. Türkiye nüfusu 100 milyon sınırına yaklaşacak. Önümüzde 2 milyar hektar alan sulamaya açılabilecek alan var. Üreticiyi yönlendirme konusunda desteklerimizi kullanacağız. Birim sudan ne ürtiyoruz? Su kaynaklarını da optimize etmemiz gerekiyor. Su kaynaklarımız azalıyor. 50 yıllık 100 yıllık plan açıyla buna bakmak gerekiyor. Biz tarımı milli güvenlik meselesi olarak görüyoruz.

'TARIM İFLAS ETTİ, DIŞARIDAN SAMAN ALIYORUZ' ELEŞTİRİLERİ

Bunlar günlük siyasete alet ediliyor. İthalat kontrollü olduğu sürece sıkıntılı bulmuyorum. İlla ki herşeyi üreteceksiniz diye bir durum yok. Türkiye 20 milyon ton buğday üretilir, 1 milyon tonu tüketilir. Bizim un fabrikalarımız makarna fabrikalarımız boş mu kalsın. Alınan buğday buralarda kullanıyor. İhtiyaç varsa ithal edilir ve sanayici üretir.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@