Bakan Çavuşoğlu, Gaziantep'te resepsiyona katıldı

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Gaziantep Büyükşehir Belediyesinin, Şampiyon Belediye Başkanları girişimi hedefine uygun çalışmalarının yanında Suriyelilere da sahip çıktığını belirterek, Gaziantep'in kadim medeniyetlere ev sahipliği yaptığını ve şehrin sanayisinin, ticaretinin, kültürünün ve mutfağının Türk dış politikasına değerli katkıları bulunduğunu söyledi.

Gündem 24.05.2021 - 19:37 24.05.2021 - 19:37 Bülent Deniz

Çavuşoğlu, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı ve Türkiye Belediyeler Birliği Başkanı Fatma Şahin'in, Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü (OECD) Kapsayıcı Büyüme Girişimi Şampiyon Belediye Başkanları Koalisyonu üyesi seçilmesi nedeniyle düzenlenen resepsiyonda katılımcılara hitap etti.

Çavuşoğlu, OECD'nin bu girişiminin 5 yıl önce, dünyada artan eşitsizliklerle mücadelede yerel yöneticilerin bir araya gelmesi amacıyla başlatıldığını hatırlattı.

Dünyada 64 büyükşehir belediye başkanından oluşan bu oluşuma yalnızca bu alanda önemli çalışmalar yürüten belediye başkanlarının davet edildiğini belirten Çavuşoğlu, Şahin'in davet edilmesinin kendilerini duygulandırdığını söyledi.

Çavuşoğlu, Şahin'in belediyecilikte olduğu kadar uluslararası örgütlerle çalışmalarda önemli bir tecrübesi bulunduğuna işaret etti.

OECD ve BM gibi çok yararlı örgütlenmelerin kullandığı terminolojilerin kadim medeniyetimizde yerinin olduğunu vurgulayan Çavuşoğlu, "Biz düşküne, yoksula, yetime, öksüze sahip çıkmayı borç bilen bir milletin fertleriyiz, bunu bir ibadet sayarız. Komşusu açken kendisi tok yatmayı reddeden bir dinin mensuplarıyız. Dolayısıyla Gaziantep Belediyemiz bu adımlarıyla zaten bize ait olan değerleri hayata geçiriyor. Gaziantep'i özel kılan başka bir husus da çok sayıda Suriyeli kardeşimize ev sahipliği yapması." ifadelerini kullandı.

Çavuşoğlu, Gaziantep Büyükşehir Belediyesinin, Şampiyon Belediye Başkanları girişimi hedefine uygun çalışmalarının yanında Suriyelilere da sahip çıktığını, Gaziantep'in kadim medeniyetlere ev sahipliği yaptığını ve şehrin sanayisinin, ticaretinin, kültürünün ve mutfağının Türk dış politikasına değerli katkılar yaptığını kaydetti.

Çavuşoğlu, Gaziantep'te Irak ve KKTC'nin başkonsolosluğu ve 12 ülkenin fahri başkonsolosluğunun bulunduğunu aktardı.

Şahin'i tebrik eden Çavuşoğlu, bundan sonra da Dışişleri Bakanlığı olarak Şahin'e çalışmalarında destek olacaklarını söyledi.

Yorumlar
Sosyal medyada gündem olmuştu! Dilipak'tan kadın sporcuların tartışılan giyim tarzı hakkında açıklama...
HDP'li Meral Danış Beştaş'ın 'aşı' açıklaması güldürdü!
Türkiye, Azerbaycan ve Pakistan arasında Bakü Beyannamesi imzalandı
Yapılan darbe sonrası, Türkiye ve Tunus arasında ilk temas! İşte detaylar...
Hangi hakla? O ilde aşı olmayanlar düğünlere alınmayacak!
CHP'li Tanju Özcan, Akşemseddin'in mezarını da mı sınır dışı edecek?
Cumhuriyet yazarı Miyase İlknur, Mehmetçiğe 'ihraç ürünü' dedi
Deniz Baykal hakkındaki tüm iddialara cevap verdi! Hükümetin iki kararına destek verdi...
İhsan Şenocak kendisini linç edenlere böyle cevap verdi!
Sosyal medyada linçlenen İhsan Şenocak'tan dikkat çeken açıklama!
Namaz Vakitleri
İmsak --:--
Güneş --:--
Öğle --:--
İkindi --:--
Akşam --:--
Yatsı --:--
Anket Tümü

Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?

Ankete Katıl

Gelişmelerden Haberdar Olun

@