Bakan Dönmez: 2020’de denizlerdeki en büyük keşif!

Türkiye, 1,9 milyar varil petrol eş değeri (320 milyar metreküp doğal gaz) keşifle dünya keşif listesinde ikinci, denizlerde yapılan keşiflerde ise birinci sırada yer aldı. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, “Önümüzde aşağı doğru ineceğimiz 2 katman daha var. Veriler 320 milyar metreküplük rezervin yukarı yönlü revize edileceğini gösteriyor” dedi.

Gündem 10.09.2020 - 10:40 10.09.2020 - 10:40

Sakarya doğal gaz sahasında yapılan keşif bu yıl dünyadaki deniz keşifleri arasında ilk, kara ve denizlerde yapılan bütün keşifler arasında da ikinci sırada yer aldı. 2020 içinde dünyada yapılan en büyük 10 keşfin toplam değeri yaklaşık 19 milyar varil petrol eş değeri oldu. Türkiye, genel keşif listesinde 1,9 milyar varil petrol eş değeri (320 milyar metreküp doğal gaz) keşifle ikinci, denizlerde yapılan keşiflerde ise birinci sırada yer aldı.

İlk sırada BAE var

Listenin ilk sırasında 14 milyar varil petrol eş değeri keşif ile Birleşik Arap Emirlikleri bulunurken, üçüncü sırayı 1,3 milyar varil petrol eş değeri ile Rusya, dördüncü sırayı 730 milyon varil petrol eş değeri keşifle Surinam aldı. Surinam, 613 milyon varil petrol eş değeri keşifle beşinci sıranın da sahibi olurken, bu ülkeyi Guyana, Meksika, ABD ve İngiltere izledi.

“Türkiye için bir dönüm noktası”

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Sakarya Gaz Sahası keşfinin Türkiye için bir dönüm noktası olduğunu vurguladı. Dönmez, keşifle Milli Enerji ve Maden Politikası’nın hidrokarbon alanındaki en somut sonucunun alındığını belirterek, “Gemilerin alınması, işletilmesi ve her türlü engellemeye rağmen operasyonlarına aralıksız devam etmesi, Türkiye’nin inandığı yoldan asla geri adım atmayacağını gösteriyor. Bugün bölge ülkeleri, kaosa dayalı yürüttükleri politikalarında bu gerçeği göz ardı ettikçe, Türkiye’nin kararlılığını görmezden geldikçe hüsrana uğrayacaklarını iyi bilmeliler” diye konuştu.

Keşfin uzun vadeli politikaların bir sonucu olduğuna dikkati çeken Dönmez, şöyle devam etti:

Umut vadeden yer

“Keşiften 14 ay önce bölgede sismik çalışmalara başlamıştık. Arkadaşlarımız bölgenin umut vadeden bir yer olduğunu ifade edince Fatih’i Akdeniz’deki görevinden Karadeniz’e çektik. 20 Temmuz’da başladığımız sondajda hamd olsun 1 ay gibi kısa bir sürede keşfi gerçekleştirdik. Şimdi önümüzde aşağı doğru ineceğimiz 2 katman daha var. Veriler 320 milyar metreküplük rezervin yukarı yönlü revize edileceğini gösteriyor. Keşfimiz 2020’de denizlerde yapılan keşifler arasında ilk sırada yer alıyor. 1,9 milyar varil petrol eş değerine denk gelen 320 milyar metreküplük doğal gaz keşfimizi, Gazprom’un Rusya’da bulduğu 1,3 milyar petrol varil eş değerindeki keşif izliyor.”

Çevresi de araştırılacak

Daha önce Karadeniz’de hiç aranmamış bir bölgede sismik çalışmalar yapıldığını anımsatan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, sahanın geliştirilmesi için çevredeki alanlarda da sismik çalışmalara başlanacağını ifade etti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 7 Eylül’de Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde düzenlenen Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı’nın ardından millete sesleniş konuşmasında konuya değinmişti.

Erdoğan, “Sakarya doğal gaz rezervi 1,9 milyar varil eş değeri olan petrol karşılığıyla dünyada bu yıl keşfedilen ikinci en büyük kaynaktır. Ayrıca gaz kalitesi bakımından da dünyadaki sayılı rezervler arasındadır. İnşallah Karadeniz’de ve Akdeniz’de yeni müjdelerle bu sevincimizi daha da artıracağız” ifadelerini kullanmıştı.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@